Gå til innhold
Hundesonen.no

Rottweiler (evt. dobermann) i Stavangerområdet?


EBHouge

Recommended Posts

Hei, snuppå mi - boxer, 2 år - har antakelig opplevd noe ubehagelig i sosialiseringsperioden (hun bodde hos en annen fra 2-4 mnd) og det som sannsynligvis er frykt for fremmede rottweilere (og tildels dobermann) sitter fortsatt igjen. Jeg jobber med saken, men treffer få av rasen. Det er tydeligvis ikke noen aktiv avdeling av Rottweilerklubben her. De vi trener sammen med har vært ok når hun bare har sett dem på trening en kveld eller to.

Dette er et problem på utstillinger, da rottweiler som regel er like før eller etter boxere i samme ring. Jeg opplever f.eks. at hun gjør utfall mot rottweilere som oppholder seg utenfor ringen når vi springer forbi dem. Jeg har et håp om at mengdetrening vil hjelpe... :thumbs:

Er det noen med trygge, kanskje rolige, rottiser (evt. dobermann) - gjerne hann, siden tisper muligens er mindre problem - som kan tenke seg å forbarme seg over oss med treningshjelp? En som har en hund som ikke lar seg vippe av pinnen av å bli bjeffet (særdeles forbigående bjeffing :icon_clapping: ) litt på? Jeg ser ikke for meg noe frislipp, men passeringstrening, lydighetstrening-i-nærheten-av-"skummel"-rottis, kanskje gå tur sammen?

Hvis noen kjenner til om det finnes et aktivt rottweiler- eller dobermannmiljø i distriktet ville jeg også satt pris på å få tips om det! :banana:

post-1847-1210629404_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så vidt meg bekjent så finnes det ikke noe aktivt rottweilermiljø i Stavanger.. (noe jeg syns er dumt da jeg flytter dit om et års tid) men det er en del rottiser der så du finner nok noen! Har du prøvd å ta kontakt med brukshundklubben og hørt om det er noen som har rottis der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I IPO miljøet i schäferhundklubben er det noen rottiser og dobere, du kan jo høre med dem? Jeg kjenner ikke personlig til hundene, vet bare at det er noen av disse rasene som pleier å trene på Sviland.

Jeg har kontaktet dem og fikk raskt svar, men dessverre er det visst dårlig med rottiser igjen der, kun en ung dobbis som trener fast... Så, jeg leter fortsatt! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet at det er 2 Rottweilere som trener i Scæferklubben på Sviland, da jeg har en kamerat som trener med jevne mellomrom der ute. Disse individene er likevell kanskje ikke de best egnede til dette bruket, har forstått det slik at de ikke kan være sammen under samme tak.

Det finnes et Rottweiler - miljø Storhaug, Ramsvik. Hadde Rottweiler selv for noen år siden, men å komme seg inn der er ikke lett. Miljøet opplevdes som nokså lukket, flere andre med Rottweiler i min krets opplevde det samme. De trener/møtes i Ramsvik - området noen ganger i uken.

Det enkleste er kanskje å ta turen opp på Åsen, enten på Sirkustomten eller til naboen - Sør Rogaland Brukshundklubb, for å se om en kan finne individer som kan passe til dette bruket. Der vil en vell også kunne treffe instruktører, som kan være behjelpelig med treningen. Koster noen få 100 - lapper å bli medlem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...