Gå til innhold
Hundesonen.no

Føler meg lurt


trespiser

Recommended Posts

Skrevet

Hallo alle sammen

Siden dette er en sone hvor man kan skrive om alt mulig så vil jeg bare fortelle om hva som har skjedd med meg i det siste. Føler meg nemlig lurt av arbeidsgiveren min og NAV. Av personlige grunner ønsker jeg ikke å gå ut me dhvilken bedrift jeg jobber i.

2. Januar i år begynte jeg i ny jobb som lagermedarbeider, sidemann på lastebil og montering av det vi leverer så det er ganske variert. Det er gjennom NAV. Før det var jeg i en kommunal bedrift hvor jeg ikke kunne få utbetalt noe mer enn individstønad fra NAV så derfor måtte jeg finne en ny jobb. NAV hjalp meg med det.

På jobb intervjuet så lovte arbeidsgiver meg vanlig lønn fra bedriften etter 1 mnd prøvetid. Før det hadde gått 2 uker så ble jeg innkalt til møte med saksbehandler på NAV og arbeidsgiver. Arbeidsgiver fortalte at de ikke kunne betale meg før jeg hadde fått en viss opplæring pga ny midlertidig sjåfør på bilen osv. Ble enig om å ta et nytt møte før påsken men det ble det ikke noe av uten at jeg vet hvorfor. Men jeg skulle få opplæring før det møtet slik at de kunne begynne å betale meg.

Jeg tenkte at det var greit siden jeg hadde behov for å tjene mer penger og jeg likte jobben.

For noen dager siden fikk jeg en mail fra NAV om at dem hadde pratet med arbeidsgiver i bedriften jeg jobber i ikke hadde mulighet til å betale meg enda. Men vi måtte ta et møte om ca 1 mnd og vedtaket mitt på NAV ble forlenget med 2 mnd uten at jeg var med i samtalen.

Arbeidsgiveren min har faktiskt brutt 3 løfter.

Nå vurderer jeg sterkt å slutte fordi jeg har ikke har mer tillitt igjen til arbeidsgiver og NAV.

Eller er det noe annet jeg kan gjøre for å gjøre det surt for arbeidsgiveren min og bedriften?

Jeg har stått på som bare det og jobba ræva av meg hver dag uten 1 time fravær. kommer 30 minutter før på jobben pga busstid og arbeidstid ikke går opp. Og arbeidsgiver sier at jeg er flink og jeg vet at de vil beholde meg.

Kan jeg gå til arbeidstilsynet eller noen andre med dette?

Skrevet

Ja, det høres ikke bare trist ut. Det ER trist. Ødelegger så utrolig mye av det jeg ville gjøre fremover. Hadde jeg fått lønn etter 1 mnd som de lovte meg første gangen så var planen min å betale all gjelda mi og spare noen kroner så jeg kunne starte på skolen igjen til høsten. Men det ser ut som jeg må vente et år til med en planen.

Med individstønad fra NAV får jeg under 40 kroner timen på en 7 timers dag da det er dagslønn fra NAV. Det er ikke mye å leve av og det er ikke motiverende for meg å tjene mindre enn polske arbeidere.

Man får faktiskt mindre av å jobbe under NAV enn å motta penger fra familie kontoret (tidligere sosial kontoret).

Da man får mer utgifter av å jobbe. Spessielt hvis man har et tungt arbeid og i jobben min er det ofte tunge løft.

Jobber man så trenger man mer penger til mat og næring, reisekort til buss, tog osv. eller bil og bensin, noe som man ikke trenger så mye av hvis man er arbeidsledig og bare sitter hjemme.

Hygiene saker og klær er også viktig og enda mer viktig dersom man har en jobb.

Når vennene min spørr om jeg skal være med på noe som koster penger så må jeg ofte si nei pga dårlig inntekt. Så spørr dem: har ikke du fått deg jobb?

Er det rart man blir frustrert?

Eller er jeg bare en tulling som ikke har skjønt noe?

Skrevet

Tja.. Sånn jeg kjenner NAV, så høres det sånn akkurat ut som det pleier å være. Nå har jeg vært i systemet deres i noen år, så jeg har lært meg at alt de lover bør du få skriftelig, og ring og purr på alle vedtak i god tid før fristen. Det er masete å holde på sånn, men mindre stressende enn å plutselig oppdage at de har "glemt" å behandle søknaden din, eller at papirer blir borte mellom et kontor til et annet, eller at de somler bort papirer som du så leverer bare for at de skal påstå at de har fått to eksemplarer av det papiret de påsto at de ikke hadde fått i første omgang, men ikke et eneste et av et papir som de i samme slengen sa at var det eneste de hadde..

NAV er hat, rett og slett..

Skrevet

Jobber du 100 % stilling uten å få betalt for det? Det hadde ikke jeg gjort. Man har jo regninger og slik man skal betale da.. Hadde jeg heller gått til vikar birå.

Jeg er ikke helt i samme sitasjon. Men tenkte jeg skulle inn i ny jobb etter nytt år. Jeg søkte på en jobb og fikk inkalling til intervju 1 og 2 osv. Dette har de bukt nå snart 4 mnd på og skal ikke starte før 29 april. Bare fordi jeg har ventet 4 mnd på de har jeg tapt minst 30 000 kr.. Fordi di er treige.. greit de har mye å gjøre.. men man skal ikke si at de ringer om 1 uke også tar det nesten 3..

Har ikke jobben din penger til å betale lønna di nå.. skjønner jeg ikke hvordan de skal få til det senere? virket ikke som en veldig seriøs arbeidsgiver..

Skrevet

Dette høres for det første, helt urimelig ut!

Men, er spørsmålet egentlig det om du må fortsette på jobben for å ha rett på arbeidsledighetstrygd fra NAV?

Hvis det ikke er tilfellet, så ville jeg ha sagt opp denne jobben. Det er flott å ha en arbeidsgiver som setter pris på en, men arbeidsgiveren må også kunne betale en for det arbeidet en gjør.

Akkurat nå er det jo strengt tatt NAV som lønner deg og dermed er arbeidsgiveren din nærmeste...

EDIT: Nå vet jeg ikke helt hvordan dette er (kjenner ikke til dette selv), men er det kanskje en sjanse for at "arbeidsgiveren" din egentlig nå sørger for å holde NAV på banen, slik at de slipper unna med tilnærmet gratis arbeidskraft?

Skrevet

Jepp. jeg jobber 100% + mye overtid. av og til må jeg jobbe på lørdager. eneste jeg kan få for de timene jeg jobber overtid er avspasering.

Jeg vet ikke hva det er men det stod skriftlig på mailen jeg fikk fra NAV om at "bedriften har ikke mulighet til å betale deg enda"

Tini: Rart dem ikke ansetter deg med en gang hvis dem har så mye å gjøre. Dem er sikkert utrolig late eller noe. Kondolerer med tapet ditt.

Jeg lurer egentlig på hvorfor NAV eksisterer når dem ikke klarer å få folk ut i skikkelig arbeid. De formidler bare jobber for at vanlige bedrifter skal få mer arbeidskraft så billig som mulig. Samtidig blir alle som "tror" dem får hjelp av NAV til arbeidslaver uten at de vet det. Vi blir nok lurt :)

Vil si en ting til og det er at jeg har prata med andre i bedriften som er under opplæring som har fått vanlig lønn fra første dag så da blir det også forskjells behandling :icon_redface:

Bedriften er meget stor og bør derfor være mer seriøs. Jeg har mulighet til å sabotere en del men vet ikke om det er så lurt. huff nei.. begynner å tenke som en drittunge når jeg blir sint og skuffet.

PASS DERE FOR NAV.

Skrevet

For all del ikke gjør noe så lite gjennomtenkt da. Den eneste som får det igjen er jo du. Prøv heller å jobbe innbitt på den utplasseringsplassen ei tid fremover. Og når du har arbeid der i stund til og arbeidsplassen din er fornøyd med deg kan du begynne å lete etter en jobb selv. For da har du sikra dæ en god referanse som du kan bruke til en ny arbeidsplass. Bit tennene sammen og tenk på at om et år eller noe har du en bra betalt jobb... :icon_redface:

Det hetes jo at den som ler sist ler best.

Jeg veit jo ikke hvorfor du har den ordningen med nav, men jeg er ganske så sikker på at å jobbe der du jobber no kommer til å bli en suveren referanse. Og en ting veit jeg og det er at arbeidsgivere liker arbeidstakere som er ute i arbeid. Og det er visst lettere å få seg en bedre jobb dersom man er i arbeid fra før av.

Ønsker deg lykke til.

PS: Du får fortsette og mase på nav. Har du kontakt med arbeid og kompetanse folka i nav?

Skrevet

Bonitapia: Hvis du hadde lest litt mer enn det siste som har blitt skrevet så kanskje du hadde skjønt litt mer i den saken her. Jeg har vært i jobb før denne jobben så jeg har alerede en god referanse. Jeg fikk ja til en butikk jobb før jeg fikk referansen men jeg sa nei for etter å ha tenkt meg om så tror jeg ikke at jeg passer til å jobbe i butikk. Jeg fikk ja på den jobben jeg har en referanse fra. og jeg fikk ja der jeg jobber nå. Jeg har aldri fått nei på en jobb som jeg har blitt innkaldt til intervju.

Jeg har jobbet så hardt jeg kan i 4 mnd for under 40 kr timen og jeg har blitt lovet å få opplæring og lønn etter det 3 ganger nå. De må da kunne holde det dem lover i hvertfall når det er den største og beste bedriften i norge av sitt slag som angår alle. Er ikke for moroskyld at jeg jobber. Men jeg har på ingen måte tenkt til å slutte i min nåværende jobb før jeg har fått en ny. Og det er noe jeg jobber aktivt med.

Jeg vet godt at arbeidsgiver er meget fornøyd og vil gjerne beholde meg etter å ha overhørt samtaler og jeg har fått skryt og ros. Jeg har aldri likt å få skryt og ros på jobben for det gjør meg svakere i grunn. Da har jeg lettere for å tenke at jeg kan ta det mer med ro og slappe av. Får man mye kjeft så er det bedre for da vil man vise hva man virkelig kan.

Arbeids og kompetanse folk i NAV? har dem det? det visste jeg ikke. Burde ikke alle i NAV være arbeids og kompetanse folk? Jeg trodde nav bare var en haug av saksbehandlere. Jeg vet egentlig ikke hvorfor jeg er i opplegget med NAV. Jeg har blitt hjernevaska på en eller annen måte.

Uansett så er ikke NAV til hjelp for noe. Det vet jeg nå. Og det er det fler som vet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...