Gå til innhold
Hundesonen.no

Føler meg lurt


trespiser

Recommended Posts

Skrevet

Hallo alle sammen

Siden dette er en sone hvor man kan skrive om alt mulig så vil jeg bare fortelle om hva som har skjedd med meg i det siste. Føler meg nemlig lurt av arbeidsgiveren min og NAV. Av personlige grunner ønsker jeg ikke å gå ut me dhvilken bedrift jeg jobber i.

2. Januar i år begynte jeg i ny jobb som lagermedarbeider, sidemann på lastebil og montering av det vi leverer så det er ganske variert. Det er gjennom NAV. Før det var jeg i en kommunal bedrift hvor jeg ikke kunne få utbetalt noe mer enn individstønad fra NAV så derfor måtte jeg finne en ny jobb. NAV hjalp meg med det.

På jobb intervjuet så lovte arbeidsgiver meg vanlig lønn fra bedriften etter 1 mnd prøvetid. Før det hadde gått 2 uker så ble jeg innkalt til møte med saksbehandler på NAV og arbeidsgiver. Arbeidsgiver fortalte at de ikke kunne betale meg før jeg hadde fått en viss opplæring pga ny midlertidig sjåfør på bilen osv. Ble enig om å ta et nytt møte før påsken men det ble det ikke noe av uten at jeg vet hvorfor. Men jeg skulle få opplæring før det møtet slik at de kunne begynne å betale meg.

Jeg tenkte at det var greit siden jeg hadde behov for å tjene mer penger og jeg likte jobben.

For noen dager siden fikk jeg en mail fra NAV om at dem hadde pratet med arbeidsgiver i bedriften jeg jobber i ikke hadde mulighet til å betale meg enda. Men vi måtte ta et møte om ca 1 mnd og vedtaket mitt på NAV ble forlenget med 2 mnd uten at jeg var med i samtalen.

Arbeidsgiveren min har faktiskt brutt 3 løfter.

Nå vurderer jeg sterkt å slutte fordi jeg har ikke har mer tillitt igjen til arbeidsgiver og NAV.

Eller er det noe annet jeg kan gjøre for å gjøre det surt for arbeidsgiveren min og bedriften?

Jeg har stått på som bare det og jobba ræva av meg hver dag uten 1 time fravær. kommer 30 minutter før på jobben pga busstid og arbeidstid ikke går opp. Og arbeidsgiver sier at jeg er flink og jeg vet at de vil beholde meg.

Kan jeg gå til arbeidstilsynet eller noen andre med dette?

Skrevet

Ja, det høres ikke bare trist ut. Det ER trist. Ødelegger så utrolig mye av det jeg ville gjøre fremover. Hadde jeg fått lønn etter 1 mnd som de lovte meg første gangen så var planen min å betale all gjelda mi og spare noen kroner så jeg kunne starte på skolen igjen til høsten. Men det ser ut som jeg må vente et år til med en planen.

Med individstønad fra NAV får jeg under 40 kroner timen på en 7 timers dag da det er dagslønn fra NAV. Det er ikke mye å leve av og det er ikke motiverende for meg å tjene mindre enn polske arbeidere.

Man får faktiskt mindre av å jobbe under NAV enn å motta penger fra familie kontoret (tidligere sosial kontoret).

Da man får mer utgifter av å jobbe. Spessielt hvis man har et tungt arbeid og i jobben min er det ofte tunge løft.

Jobber man så trenger man mer penger til mat og næring, reisekort til buss, tog osv. eller bil og bensin, noe som man ikke trenger så mye av hvis man er arbeidsledig og bare sitter hjemme.

Hygiene saker og klær er også viktig og enda mer viktig dersom man har en jobb.

Når vennene min spørr om jeg skal være med på noe som koster penger så må jeg ofte si nei pga dårlig inntekt. Så spørr dem: har ikke du fått deg jobb?

Er det rart man blir frustrert?

Eller er jeg bare en tulling som ikke har skjønt noe?

Skrevet

Tja.. Sånn jeg kjenner NAV, så høres det sånn akkurat ut som det pleier å være. Nå har jeg vært i systemet deres i noen år, så jeg har lært meg at alt de lover bør du få skriftelig, og ring og purr på alle vedtak i god tid før fristen. Det er masete å holde på sånn, men mindre stressende enn å plutselig oppdage at de har "glemt" å behandle søknaden din, eller at papirer blir borte mellom et kontor til et annet, eller at de somler bort papirer som du så leverer bare for at de skal påstå at de har fått to eksemplarer av det papiret de påsto at de ikke hadde fått i første omgang, men ikke et eneste et av et papir som de i samme slengen sa at var det eneste de hadde..

NAV er hat, rett og slett..

Skrevet

Jobber du 100 % stilling uten å få betalt for det? Det hadde ikke jeg gjort. Man har jo regninger og slik man skal betale da.. Hadde jeg heller gått til vikar birå.

Jeg er ikke helt i samme sitasjon. Men tenkte jeg skulle inn i ny jobb etter nytt år. Jeg søkte på en jobb og fikk inkalling til intervju 1 og 2 osv. Dette har de bukt nå snart 4 mnd på og skal ikke starte før 29 april. Bare fordi jeg har ventet 4 mnd på de har jeg tapt minst 30 000 kr.. Fordi di er treige.. greit de har mye å gjøre.. men man skal ikke si at de ringer om 1 uke også tar det nesten 3..

Har ikke jobben din penger til å betale lønna di nå.. skjønner jeg ikke hvordan de skal få til det senere? virket ikke som en veldig seriøs arbeidsgiver..

Skrevet

Dette høres for det første, helt urimelig ut!

Men, er spørsmålet egentlig det om du må fortsette på jobben for å ha rett på arbeidsledighetstrygd fra NAV?

Hvis det ikke er tilfellet, så ville jeg ha sagt opp denne jobben. Det er flott å ha en arbeidsgiver som setter pris på en, men arbeidsgiveren må også kunne betale en for det arbeidet en gjør.

Akkurat nå er det jo strengt tatt NAV som lønner deg og dermed er arbeidsgiveren din nærmeste...

EDIT: Nå vet jeg ikke helt hvordan dette er (kjenner ikke til dette selv), men er det kanskje en sjanse for at "arbeidsgiveren" din egentlig nå sørger for å holde NAV på banen, slik at de slipper unna med tilnærmet gratis arbeidskraft?

Skrevet

Jepp. jeg jobber 100% + mye overtid. av og til må jeg jobbe på lørdager. eneste jeg kan få for de timene jeg jobber overtid er avspasering.

Jeg vet ikke hva det er men det stod skriftlig på mailen jeg fikk fra NAV om at "bedriften har ikke mulighet til å betale deg enda"

Tini: Rart dem ikke ansetter deg med en gang hvis dem har så mye å gjøre. Dem er sikkert utrolig late eller noe. Kondolerer med tapet ditt.

Jeg lurer egentlig på hvorfor NAV eksisterer når dem ikke klarer å få folk ut i skikkelig arbeid. De formidler bare jobber for at vanlige bedrifter skal få mer arbeidskraft så billig som mulig. Samtidig blir alle som "tror" dem får hjelp av NAV til arbeidslaver uten at de vet det. Vi blir nok lurt :)

Vil si en ting til og det er at jeg har prata med andre i bedriften som er under opplæring som har fått vanlig lønn fra første dag så da blir det også forskjells behandling :icon_redface:

Bedriften er meget stor og bør derfor være mer seriøs. Jeg har mulighet til å sabotere en del men vet ikke om det er så lurt. huff nei.. begynner å tenke som en drittunge når jeg blir sint og skuffet.

PASS DERE FOR NAV.

Skrevet

For all del ikke gjør noe så lite gjennomtenkt da. Den eneste som får det igjen er jo du. Prøv heller å jobbe innbitt på den utplasseringsplassen ei tid fremover. Og når du har arbeid der i stund til og arbeidsplassen din er fornøyd med deg kan du begynne å lete etter en jobb selv. For da har du sikra dæ en god referanse som du kan bruke til en ny arbeidsplass. Bit tennene sammen og tenk på at om et år eller noe har du en bra betalt jobb... :icon_redface:

Det hetes jo at den som ler sist ler best.

Jeg veit jo ikke hvorfor du har den ordningen med nav, men jeg er ganske så sikker på at å jobbe der du jobber no kommer til å bli en suveren referanse. Og en ting veit jeg og det er at arbeidsgivere liker arbeidstakere som er ute i arbeid. Og det er visst lettere å få seg en bedre jobb dersom man er i arbeid fra før av.

Ønsker deg lykke til.

PS: Du får fortsette og mase på nav. Har du kontakt med arbeid og kompetanse folka i nav?

Skrevet

Bonitapia: Hvis du hadde lest litt mer enn det siste som har blitt skrevet så kanskje du hadde skjønt litt mer i den saken her. Jeg har vært i jobb før denne jobben så jeg har alerede en god referanse. Jeg fikk ja til en butikk jobb før jeg fikk referansen men jeg sa nei for etter å ha tenkt meg om så tror jeg ikke at jeg passer til å jobbe i butikk. Jeg fikk ja på den jobben jeg har en referanse fra. og jeg fikk ja der jeg jobber nå. Jeg har aldri fått nei på en jobb som jeg har blitt innkaldt til intervju.

Jeg har jobbet så hardt jeg kan i 4 mnd for under 40 kr timen og jeg har blitt lovet å få opplæring og lønn etter det 3 ganger nå. De må da kunne holde det dem lover i hvertfall når det er den største og beste bedriften i norge av sitt slag som angår alle. Er ikke for moroskyld at jeg jobber. Men jeg har på ingen måte tenkt til å slutte i min nåværende jobb før jeg har fått en ny. Og det er noe jeg jobber aktivt med.

Jeg vet godt at arbeidsgiver er meget fornøyd og vil gjerne beholde meg etter å ha overhørt samtaler og jeg har fått skryt og ros. Jeg har aldri likt å få skryt og ros på jobben for det gjør meg svakere i grunn. Da har jeg lettere for å tenke at jeg kan ta det mer med ro og slappe av. Får man mye kjeft så er det bedre for da vil man vise hva man virkelig kan.

Arbeids og kompetanse folk i NAV? har dem det? det visste jeg ikke. Burde ikke alle i NAV være arbeids og kompetanse folk? Jeg trodde nav bare var en haug av saksbehandlere. Jeg vet egentlig ikke hvorfor jeg er i opplegget med NAV. Jeg har blitt hjernevaska på en eller annen måte.

Uansett så er ikke NAV til hjelp for noe. Det vet jeg nå. Og det er det fler som vet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...