Gå til innhold
Hundesonen.no

Min lille hjelp


toffus

Recommended Posts

Skrevet
Ja,altså, jeg lurer på hvordan innstilinger dere har når alt bortsett fra selve objektet er mørkt? :)

Det kommer helt an på i hvilke forhold du skal fotografere. Ting som generelt gir lysere bilder er:

-høy ISO

-blitz/god belysning

-lavere lukkertid, dvs lengre lukkertid

-lavere blendertall/større blender

Disse tingene har

sine fordeler og bakdeler, og du kan kombinere de til å passe forskjellige situasjoner, alt ettersom hva du skal fotografere. Jeg kan ikke si at du skal stille kameraet på ditt og datt og så får du lyse bilder, for det kommer helt an på hva du skal ta bilde av. Du må nesten bare prøve deg frem, eller spørre mer konkret om spesielle situasjoner.

Også hjelper det ofte å ta av dekselet på objektivet..! :)

Skrevet

Hehe,ser nå at jeg uttrykte meg litt feil :)

Det jeg mente var; at alt bortsett fra (ja,la oss nå si en person) er mørkt, og det er bare personen som vises. Nesten litt som når man tar bilder av en person som står foran en hvit fotovegg. Da er alt hvitt, bortsett fra selve personen.

Okei,det ble litt rart, men håper noen forstår:P

Skrevet
Hehe,ser nå at jeg uttrykte meg litt feil :frantics:

Det jeg mente var; at alt bortsett fra (ja,la oss nå si en person) er mørkt, og det er bare personen som vises. Nesten litt som når man tar bilder av en person som står foran en hvit fotovegg. Da er alt hvitt, bortsett fra selve personen.

Okei,det ble litt rart, men håper noen forstår:P

Og første gang jeg leste startinnlegget, leste jeg at alt var mørkt bortsett fra objektivet..! :thumbsdown:

Oki..hmm.. Da har du sikkert ikke gode nok lysforhold? Sånne bilder tror jeg ikke du får til å ta ute i godt lys, med mindre du tar rett mot sola, kanskje?

Kan du ikke si hvilke innstilinger du brukte, si hvordan bildet ble, og så kan vi heller komme med forslag til forandringer?

Jeg, med min lille erfaring, gjetter kanskje at du har tatt bilde av noe innendørs med blitz og lavt blendertall, med objektet i fokus. Evt har du kanskje brukt blitz mot et objekt som stod foran et lyst vindu?

Skrevet

Har ikke tatt bildet ennå ;) På noen av dråpebildene deres er det bare dråpene som vises,også er resten rundt mørkt. Innstillingene? :P

Skrevet
Har ikke tatt bildet ennå ;) På noen av dråpebildene deres er det bare dråpene som vises,også er resten rundt mørkt. Innstillingene? :P

Sikker på at bildene ikke er tatt opp mot en svart bakgrunn da, hvis bakgrunnen er helt mørk?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...