Gå til innhold
Hundesonen.no

Alenetrening igjen


Aussieglis

Recommended Posts

Trente på å være alene med valpen igår. Lot henne være i hele leiligheta og lot webcamera stå på i kjøkkenet så jeg kunne høre piping og se om hun tuslet mye rundt. Hun tuslet rundt en del og peip en del men det virket ikke "ille"

Gjorde det samme idag, men lot henne være på soverommet der hvor hun sover om natta. Smurte en kong godt inn i leverpostei og tok Emma med ut for å tisse og bæsje. Vi var ute i 10min. Når jeg kom hjem hørte jeg henne pipe-ule (ja, valper kan visst gjøre begge deler samtidig. Iallefall My...) og filmen viste en valp som lå å slikket som gal på kongen i 6 minutter før den reiste seg opp og begynte å stresse rundt og rope etter meg. Når hun ikke fikk svar og ikke fant meg i senga heller så ble pipene høyere og noen endte i et slags ul :)

En annen ting som er litt (veldig) kræsj er at Emma piper utenfor inngangsdøra hvis vi ikke går inn med en gang. Og da hører valpen oss og klikker enda litt mer. Jeg hysjer og gir Emma stygge blikk men det hjelper ikke... Pipingen hennes har skutt i taket siden valpen kom. Tror det er mye oppmerksomhet som gjør det. "hvis jeg piper får jeg iallefall litt ekstra oppmerksomhet og det trenger man i tider som dette" :rolleyes:

Valper skulle kommet ferdig-trent når det gjelder akkurat dette... Syns det er såå vanskelig! <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gammel er lille My nå?

Min bror mener at hunden må nå en viss alder og modenhet for å takle å være alene.

Ser dette nå med min Bajas. Han har vært håpøs til å bjeffe når han er alene, men nå er han 5 mnd og kan være hjemme alene i ca to timer.

Må kanskje bare gi den lille litt tid?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Altså, hvis du hysjer og Emma piper så hører hun dere jo. Da blir det ikke bare å være alene, det blir å være utestengt fra resten av flokken. Fjern Emma, og vær så stille at hun ikke hører deg i det hele tatt, ellers blir det ikke "riktig". Og gå et steg tilbake igjen. Borte ett minutt, så to minutter, osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan hende du gjør ting verre for deg selv ved å ta med Emma ut og lar valpen være igjen alene. Da drar jo ALLE liksom... Jeg merket det godt da jeg hadde to hunder - selv om de begge ikke gjorde noe ut av å være alene hjemme, så var det ille ille om jeg tok med EN av dem på tur og ikke den andre, da ula gamlemor Lotta. Det var ikke det å være alene som var ille, men at den andre hunden fikk være med.

Dersom du skal drive alene-hjemme-trening ville jeg faktisk ikke gjort det på den måten at jeg tok med den andre hunden. La dem trene sammen, mens kun du går, og se om det hjelper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har du bil? Det jeg gjorde var å gå tur med Argon, sette han i bilen, gå opp og fullføre da alene hjemme treningen med Balder, ta med han ned fordi han da skulle få gå på do også gikk vi alle 3 glade og fornøyde opp sammen:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Melder meg inn i klubben din om at valpene skulle vært ferdigtrente på dette punktet :hmm:

Vi kløna fælt vi også for å få til hjemme-alene-biten.. I mitt tilfelle hjalp det å ha voffan løs i hele huset, slik at hun selv fikk bestemme hvor hun skulle gjøre av seg.. I tillegg sto radioen på!

Prøvde masse annet først, men dette var det eneste som funket nogenlunde..!

Og så tok jeg en periode hvor hun ikke fikk lov å klenge så fælt hele tiden.. Hun fikk ikke være med på do, ikke ligge oppå meg i sofaen, ikke få opmerksomhet hver gang hun krevde det osvosv....! Og jeg tror det var det som gjorde det største utslaget! Når hun klarte en time alene hjemme så fikk hun sakte men sikkert lov å klenge igjen (denne perioden var værst for meg tror jeg! hehe)

Men som sagt, vi brukte utrolig lang tid på dette.. Er så heldig å kan ha henne med på jobb, så det var ingen umiddelbar krise for oss da..! Men nå er hun 13mnd, og har fremdeles ikke vært alene lenger enn 5-6 timer i strekk, så gruer meg til å begynne å studere, og muligens måtte la henne være alene 9 timer pr dag..

Men er det noen som vet hvordan tidsperspektiv hunder har? Har hørt at de ikke klarer å skille mellom 6 timer eller 10 timer? kan dette stemme??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...