Gå til innhold
Hundesonen.no

hvordan stille en boxer?


greyhound

Recommended Posts

Ok, jeg har sagt ja til å stille venninna mi sin boxer på NKK sin utstilling i Stavanger i April. (hannhund på 7 mnd) problemet er bare at jeg aldri har stilt en boxer før (ikke har jeg sett noe av dem i ringen heller, da de aldri er samme dag som min rase)

Jeg har vært inne på Norsk boxer-klubb og studert bildene men blir ikke klok på bl.a. halen. Noen holder den rett ut, noen holder kun i den nesten nede ved haleroten og noen holder ikke i den i det hele tatt :brr:

Og så er det bakbena. Har sett noen av dem stå med bakbena rimelig strakt bakover, andre står med mer vinkling.

Hva er rett, hva bør jeg gjøre? Er dette kun en smaks-sak?

Jeg kjenner bikkja, men aner ikke hvordan de har trent ham. De har lite peiling selv da de er helt nybegynner i gamet (oppdretter har vist ham en gang som valp og ellers bare hatt ham med på enkelte lokale boxer-utstillinger)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som på de aller fleste raser, må man ta utgangspunkt i hundens eksteriør; dens feil og fortrinn. Handlingen skal jo skjule og framheve. Valg av hvordan man holder/ikke holder halen er koblet til haleføring. Hvis hunden har en tendens til å holde halen feil, vil det selvfølgelig bli "skjult" ved at man holder halen.

Nettopp halegrepet er jo også for å gi en illusjon av kupert hale, for de som er nostalgiske.

Angående vinkler så skal ikke en boxer ha schäferhundvinkler, men den skal ha tydelige bakbeinsvinkler. Noen tror at en hund får bedre vinkler ved å strekke beina enda lenger bakover, men det er helt feil. Enten strekker du ut vinkelen så den blir borte, eller så får du en hund som knapt klarer å stå.

For øvrig kan ikke hunder på syv måneder stille på NKKs utstillinger, men jeg formoder han fyller ni måneder innen utstillingen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

skrev jeg 7 måneder?`Jeg mente 10 :-) (han ble 8 i begynnelsen av februar)

angående vinkler antar jeg det blir litt alla min rase (greyhound)

Får uansett se om det blir eller ei. Jeg kunne godt tenkt meg at jeg kunne fått stille ham på en liten lokal boxer-utstilling før NKK, og ingenting er bestemt enda. Skal inn og hilse på gutten imorgen og trene litt, se hvordan han er. Så only time will show :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...