Gå til innhold
Hundesonen.no

Lite spørsmål om labradoren


Gjest

Recommended Posts

Er det fakta at labradoren, quote;

Behov for fysisk aktivitet

Den energiske Labradoren er egentlig en bruks hund, derfor trives den best med fysisk og pysisk aktivitet. Bare Australsk Kelpi, Australsk Catel Dog og Chespeake Bay Retriver har større behov, selv om dett karaktertrekket mer er betinget av tidlig opplevelser og arv.

Virkelig? Så både Border Collie, Aussier og en hel del fuglehunder har MINDRE behov for fysisk (evt. også psykisk) aktivitet enn labradoren? Egentlig ser det ut som personen som har skrevet dette egentlig ikke vet så mye om de nevnte rasene (Cattle Dog, Chesapeake og Kelpie skrives det) og ikke minst "Retriver" (som skrives retriever). :)

hentet herfra: http://home.no/labradoren/Labrador.html

Jeg har ikke sett noe mer på siden (fant den da jeg gjorde noe research på brune labber :) ) , så for alt jeg vet er det en 13årig jente som tror hun kan alt om labben som har skrevet det, men...

Jeg ser ikke for meg at labradoren har et større behov for aktivitet enn f.eks en border / aussie - selv om de så klart har et stort aktivitetsnivå (ikke minst som unghunder :D ). Jeg ble litt "oi hva **** har jeg begitt meg ut på", dog bare en liten stund :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette hørtes bare tullete ut. Selvfølgelig labbisen trenger psykisk trening, men ikke på border collie/kelpie/aussie nivå. Den ville ikke sagt nei takk tipper jeg, men den MÅ ikke ha så mye. Hvis jeg hadde trent med Oscar like mye som en som har en BC hadde gjort tror jeg han ville blitt lei og sliten. Men det er jo Oscar da. Han liker mange korte økter.

EDIT: "Ødelegger Ikke Når den er Alene. Labradoren har bare lit større tendens enn "gjennomsnittshunden" til å ødelegge når den er uten tilsyn." Okey, for den skjønte jeg jo. (tatt fra samme side)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, vet ikke helt hva de har prøvd å få frem her, om de mener at labradoren er en av de mest aktive hundene av alle? :) Uansett er det jo ingen tvil om at det finnes mange raser som krever mer sånn sett. På det generelle plan. Finnes sikkert en labrador som er hakket værre enn dobbisen min, men det går vel mer på enkelt individ.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette ser jammen meg ut som å være nesten ren avskrift, eller i alle fall paraphrasing (hva heter det på norsk?), fra Labradorboka til Bruce Fogle (han veterinæren som har skrevet rasebøker (det sier kanskje det meste?)). Nei, jeg er ikke overbegeistret over den boka.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

-Labradoren plasserer seg som den mest lekene av alle raser.

-Bare Newfoundlendere plasserer seg "dårligere" enn Labrador Retriever når det gjelder å bjeffe for og beskytte hjemmet.

For en lærerik side!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette ser jammen meg ut som å være nesten ren avskrift, eller i alle fall paraphrasing (hva heter det på norsk?)

Hmmm...Det norske ordet? Skal man være akademisk "fin på det" heter det vel Plagiat.

Det er i alle fall en avskrift av en annes tekst/verk uten kildehendvisning og kreditering.

-Fy Fy Fy :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...