Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundens "språk"


Karina+cathy

Recommended Posts

Skrevet

Var på tur i dag og da traff vi en risen tispe som min ikke har tålt tryne på fra dag en,di var vel 5mnd første gang di møttes.

Som sagt så møttes di igjen i dag, og det funket dårlig,min BB ga klar beskjed om at hun ikke likte henne og ville ha henne bort di var da begge løse...

I førsteomgang så la hun denne hunden i bakken å bare sto over henne til hun ga seg,når hunden forsatte å komme bort til oss så ble hun igjen lagt i bakken av min og BBholdt munnen sin på stupen til den andre,jeg velger da å ta min hund i bånd å gå bort i fra di andre hundene,vi hopper så over en bekk på ett annet jorde for å stå der å observere hva som skjer med di andre hundene på avstand,den det som da skjer selv etter gjentatte ganger med tyn så hopper den andre hunden over bekken å oppsøker min hund og nok engang tar min igjen denne andre hunden så hun denne gangen piper,jeg prøver å få damen til å ta sin hund mens jeg sleper min hund med meg,men denne andre hunden forsetter å oppsøke oss hele tiden,

så det jeg lurer på hvorfor tok ikke denne hunden ett hint om at den skulle holde seg vekk?

Virket på meg som at den prøvde å smiske med min,men når den blir tynt opptil flere ganger hvorfor forsetter den da liksom?

Skrevet
Var på tur i dag og da traff vi en risen tispe som min ikke har tålt tryne på fra dag en,di var vel 5mnd første gang di møttes.

Som sagt så møttes di igjen i dag, og det funket dårlig,min BB ga klar beskjed om at hun ikke likte henne og ville ha henne bort di var da begge løse...

I førsteomgang så la hun denne hunden i bakken å bare sto over henne til hun ga seg,når hunden forsatte å komme bort til oss så ble hun igjen lagt i bakken av min og BBholdt munnen sin på stupen til den andre,jeg velger da å ta min hund i bånd å gå bort i fra di andre hundene,vi hopper så over en bekk på ett annet jorde for å stå der å observere hva som skjer med di andre hundene på avstand,den det som da skjer selv etter gjentatte ganger med tyn så hopper den andre hunden over bekken å oppsøker min hund og nok engang tar min igjen denne andre hunden så hun denne gangen piper,jeg prøver å få damen til å ta sin hund mens jeg sleper min hund med meg,men denne andre hunden forsetter å oppsøke oss hele tiden,

så det jeg lurer på hvorfor tok ikke denne hunden ett hint om at den skulle holde seg vekk?

Virket på meg som at den prøvde å smiske med min,men når den blir tynt opptil flere ganger hvorfor forsetter den da liksom?

Ikke alle hunde forstår det, hvis de for eksempel ikke har været socialiseret ordentlig, eller er socialiseret med hunde med dårligt hundesprog, på den ene eller anden måde.

Skrevet

Tja... kanskje riesentispa prøvde å bli venn med din, men at din fortsatte å knøvle henne? Hva gjorde den andre tispa for å trigge din hund til slik atferd? Slik du beskriver det, høres det jo ut som om det er din hund som ikke likte den andre, og ikke at det var gjensidig misliking?

Noen hunder er veldig slik at de skal være venn (eller på godfot i alle fall) med alt og alle, og får overdreven hilseatferd. Noen hunder, som din, kan da reagere med aggresive signaler, fordi den andre er så intens. Da blir det nesten bare verre, fordi da må jo den andre hunden virkelig vise at den ikke er slem, men vil bare være venner. Dette er noe som også kan skje mellom hund og menneske, hvor hunden viser såkalt intens hilseatferd; hopper opp og vil slikke i ansiktet/munnviken, logrer med hele seg samtidig som de er veldig nedtrykte mot bakken, og gjerne vil ha kos. Dette er litt typisk valper å gjøre, men også voksne hunder som har lært seg at andre hunder da blir vennlig innstilte til de; de havner jo ikke i bråk når de gjør sånn! Bortsett fra når de møter slike som din hund, som ikke liker sånt og svarer negativt på det. Da må den andre hunden som sagt prøve enda hardere å blidgjøre din hund. Slike hunder som den du møtte, vil da som oftest ikke frivillig forlate den de prøver å komme på godfot med, før de virkelig er på godfot. Det beste er om man har en hund som overser det, eller hvis man opplever det mot seg selv, at man overser det og heller tar kontakt når hunden har roet seg og ikke hilser slik. Årsaken til denne atferden bunner ut i at hunden er utrygg, men den har i det minste lært seg at det nytter å være "snill og grei" med andre hunder, så den overdriver disse signalene. Du gjør rett i å fjerne din hund fra en slik situasjon, siden den ikke reagerer spesielt fint.

Jeg var jo ikke tilstede da det skjedde, så jeg vet jo ikke om det er en slik hund, men det kan være. Kan du beskrive litt mer om hvordan den andre hunden var kanskje?

Skrevet

Noen hunder bare liker ikke hverandre. Rett og slett. Det kan ha med raseforskjeller å gjøre, det kan ha med ulike erfaringer, ulik psyke, personlighet, whatever. Dette sånn apropos at din hund aldri har likt denne hunden. Det kan ha vært en liten episode som dere kanskje ikke har lagt merke til, og så blir det et agg.

Når det kommer til det den andre hunden gjør, så er det DEN som viser en feilslått hilseatferd som den egentlig burde ha "vokst fra". Som Huldra er inne på, dette er "barneatferd" - og denne hunden klarer ikke å skjønne at den er uønsket, den bare prøver enda hardere med det som vel ofte kalles "aktiv underkastelse".

Jeg har hatt hunder som har kommet løpende etter de jeg hadde av gamlerasen, som ofte var ganske uinteressert i andre hunder - og overså dem glatt. De bare gikk, og lot som den andre ikke var der. Da hadde vi iblant overintense hunder som nærmest kastet seg UNDER gamlerasen (som var stor), som prøvde å klatre inn i munnen deres - om ikke annet så med hodet, og som var helt spinnville. Og da gikk det gjerne som det gikk; etter flere forsøk på å gå sin vei, og vise avvisning, så fikk disse hundene nokså kontant beskjed om at nå fikk det for ******* være nok.

Og jeg legger da skylden på disse hundene! Ikke mine, som viser tydelig nok at "nå er det nok", og har lang lunte. Jeg ville ikke likt om de øyeblikkelig behandlet FREMMEDE hunder slik din gjorde, men denne riesenen har problemer med å ta signaler - og har tydeligvis ikke lært at "nei, alle kan ikke være venner".

Noen hunder "tar det" bare på et blikk eller en kroppsholdning, andre må det omtrent "bankes inn" i - eller de må få det overtydelig og med teskje. Når en hund som selv tydelig mener den viser avvisning, så får en slik unormal "overhilser" etter seg, så BLIR det kanskje aldri bra. Det kommer an på rase og individ og erfaring også kanskje: Noen hunder er mer tolerante overfor andres hunder sviktende språk enn andre, andre er det jeg kaller nøye uansett.

Nå har jeg minsten, som etter beste evne ignorerer hunder som for ham er uinteressante, ikke minst valper - som er ham revnende likegyldig. Der er det STORE raseforskjeller, og jeg ser at han sukker oppgitt når det kommer raser som staff og flatcoated, som maser noe så inn i hampen - der andre, mer signalvare eller mindre "røffe" raser tar avvisningen ved første øyekast og skjønner seg uønsket.

Dette er helt tydelig å se helt på små valper! Så det er kanskje heller erfaringen med at aktiv underkastelse VIRKER - heller enn hva de har med seg fra valpekassa. Vi omgås jo flere oppdrettere, og minsten er suveren med deres helt "ferske" valper, som selv om de er av helt andre raser og er like store som ham som 7-8 uker gamle likevel "hører". Det er verre når valper kommer ut i verden, og så blir helt avslepet og "lærer" at slik atferd på en eller annen måte virker. Kanskje har denne riesenen "kommet seg unna" med ting gjennom å smiske, kanskje er den "oversosial", kanskje er den så skrudd usikker at den "må" bli venner med alt og alle, det er ikke godt å vite. Men det er jo "mot normalen" å gå etter det "farlige", så det er jo pussig? Pussig at det er en riesen, høres mer ut som en flat...

Mitt inntrykk er også at noen valper bare ikke ORKER å bli oversett :ahappy:

De MÅ MÅ MÅ hilse på minsten. Selv om den andre hunden her er ivrig etter å si hei, så er det minsten de har som mål - om det er størrelse, at han overser dem, ikke vet jeg.

Men jeg ville ikke latt min hund få erfare om att og om att at språket dens ikke virker - at den må ta til store ord. Du får prøve å gå mellom, stoppe riesenen, og også snakke med eier om at vedkommende får den inn. For tenk når disse to hundene blir eldre, og du kan risikere et realt hundeslagsmål når dette her ikke "virker" lenger på grunn av alder?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...