Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundens "språk"


Karina+cathy

Recommended Posts

Skrevet

Var på tur i dag og da traff vi en risen tispe som min ikke har tålt tryne på fra dag en,di var vel 5mnd første gang di møttes.

Som sagt så møttes di igjen i dag, og det funket dårlig,min BB ga klar beskjed om at hun ikke likte henne og ville ha henne bort di var da begge løse...

I førsteomgang så la hun denne hunden i bakken å bare sto over henne til hun ga seg,når hunden forsatte å komme bort til oss så ble hun igjen lagt i bakken av min og BBholdt munnen sin på stupen til den andre,jeg velger da å ta min hund i bånd å gå bort i fra di andre hundene,vi hopper så over en bekk på ett annet jorde for å stå der å observere hva som skjer med di andre hundene på avstand,den det som da skjer selv etter gjentatte ganger med tyn så hopper den andre hunden over bekken å oppsøker min hund og nok engang tar min igjen denne andre hunden så hun denne gangen piper,jeg prøver å få damen til å ta sin hund mens jeg sleper min hund med meg,men denne andre hunden forsetter å oppsøke oss hele tiden,

så det jeg lurer på hvorfor tok ikke denne hunden ett hint om at den skulle holde seg vekk?

Virket på meg som at den prøvde å smiske med min,men når den blir tynt opptil flere ganger hvorfor forsetter den da liksom?

Skrevet
Var på tur i dag og da traff vi en risen tispe som min ikke har tålt tryne på fra dag en,di var vel 5mnd første gang di møttes.

Som sagt så møttes di igjen i dag, og det funket dårlig,min BB ga klar beskjed om at hun ikke likte henne og ville ha henne bort di var da begge løse...

I førsteomgang så la hun denne hunden i bakken å bare sto over henne til hun ga seg,når hunden forsatte å komme bort til oss så ble hun igjen lagt i bakken av min og BBholdt munnen sin på stupen til den andre,jeg velger da å ta min hund i bånd å gå bort i fra di andre hundene,vi hopper så over en bekk på ett annet jorde for å stå der å observere hva som skjer med di andre hundene på avstand,den det som da skjer selv etter gjentatte ganger med tyn så hopper den andre hunden over bekken å oppsøker min hund og nok engang tar min igjen denne andre hunden så hun denne gangen piper,jeg prøver å få damen til å ta sin hund mens jeg sleper min hund med meg,men denne andre hunden forsetter å oppsøke oss hele tiden,

så det jeg lurer på hvorfor tok ikke denne hunden ett hint om at den skulle holde seg vekk?

Virket på meg som at den prøvde å smiske med min,men når den blir tynt opptil flere ganger hvorfor forsetter den da liksom?

Ikke alle hunde forstår det, hvis de for eksempel ikke har været socialiseret ordentlig, eller er socialiseret med hunde med dårligt hundesprog, på den ene eller anden måde.

Skrevet

Tja... kanskje riesentispa prøvde å bli venn med din, men at din fortsatte å knøvle henne? Hva gjorde den andre tispa for å trigge din hund til slik atferd? Slik du beskriver det, høres det jo ut som om det er din hund som ikke likte den andre, og ikke at det var gjensidig misliking?

Noen hunder er veldig slik at de skal være venn (eller på godfot i alle fall) med alt og alle, og får overdreven hilseatferd. Noen hunder, som din, kan da reagere med aggresive signaler, fordi den andre er så intens. Da blir det nesten bare verre, fordi da må jo den andre hunden virkelig vise at den ikke er slem, men vil bare være venner. Dette er noe som også kan skje mellom hund og menneske, hvor hunden viser såkalt intens hilseatferd; hopper opp og vil slikke i ansiktet/munnviken, logrer med hele seg samtidig som de er veldig nedtrykte mot bakken, og gjerne vil ha kos. Dette er litt typisk valper å gjøre, men også voksne hunder som har lært seg at andre hunder da blir vennlig innstilte til de; de havner jo ikke i bråk når de gjør sånn! Bortsett fra når de møter slike som din hund, som ikke liker sånt og svarer negativt på det. Da må den andre hunden som sagt prøve enda hardere å blidgjøre din hund. Slike hunder som den du møtte, vil da som oftest ikke frivillig forlate den de prøver å komme på godfot med, før de virkelig er på godfot. Det beste er om man har en hund som overser det, eller hvis man opplever det mot seg selv, at man overser det og heller tar kontakt når hunden har roet seg og ikke hilser slik. Årsaken til denne atferden bunner ut i at hunden er utrygg, men den har i det minste lært seg at det nytter å være "snill og grei" med andre hunder, så den overdriver disse signalene. Du gjør rett i å fjerne din hund fra en slik situasjon, siden den ikke reagerer spesielt fint.

Jeg var jo ikke tilstede da det skjedde, så jeg vet jo ikke om det er en slik hund, men det kan være. Kan du beskrive litt mer om hvordan den andre hunden var kanskje?

Skrevet

Noen hunder bare liker ikke hverandre. Rett og slett. Det kan ha med raseforskjeller å gjøre, det kan ha med ulike erfaringer, ulik psyke, personlighet, whatever. Dette sånn apropos at din hund aldri har likt denne hunden. Det kan ha vært en liten episode som dere kanskje ikke har lagt merke til, og så blir det et agg.

Når det kommer til det den andre hunden gjør, så er det DEN som viser en feilslått hilseatferd som den egentlig burde ha "vokst fra". Som Huldra er inne på, dette er "barneatferd" - og denne hunden klarer ikke å skjønne at den er uønsket, den bare prøver enda hardere med det som vel ofte kalles "aktiv underkastelse".

Jeg har hatt hunder som har kommet løpende etter de jeg hadde av gamlerasen, som ofte var ganske uinteressert i andre hunder - og overså dem glatt. De bare gikk, og lot som den andre ikke var der. Da hadde vi iblant overintense hunder som nærmest kastet seg UNDER gamlerasen (som var stor), som prøvde å klatre inn i munnen deres - om ikke annet så med hodet, og som var helt spinnville. Og da gikk det gjerne som det gikk; etter flere forsøk på å gå sin vei, og vise avvisning, så fikk disse hundene nokså kontant beskjed om at nå fikk det for ******* være nok.

Og jeg legger da skylden på disse hundene! Ikke mine, som viser tydelig nok at "nå er det nok", og har lang lunte. Jeg ville ikke likt om de øyeblikkelig behandlet FREMMEDE hunder slik din gjorde, men denne riesenen har problemer med å ta signaler - og har tydeligvis ikke lært at "nei, alle kan ikke være venner".

Noen hunder "tar det" bare på et blikk eller en kroppsholdning, andre må det omtrent "bankes inn" i - eller de må få det overtydelig og med teskje. Når en hund som selv tydelig mener den viser avvisning, så får en slik unormal "overhilser" etter seg, så BLIR det kanskje aldri bra. Det kommer an på rase og individ og erfaring også kanskje: Noen hunder er mer tolerante overfor andres hunder sviktende språk enn andre, andre er det jeg kaller nøye uansett.

Nå har jeg minsten, som etter beste evne ignorerer hunder som for ham er uinteressante, ikke minst valper - som er ham revnende likegyldig. Der er det STORE raseforskjeller, og jeg ser at han sukker oppgitt når det kommer raser som staff og flatcoated, som maser noe så inn i hampen - der andre, mer signalvare eller mindre "røffe" raser tar avvisningen ved første øyekast og skjønner seg uønsket.

Dette er helt tydelig å se helt på små valper! Så det er kanskje heller erfaringen med at aktiv underkastelse VIRKER - heller enn hva de har med seg fra valpekassa. Vi omgås jo flere oppdrettere, og minsten er suveren med deres helt "ferske" valper, som selv om de er av helt andre raser og er like store som ham som 7-8 uker gamle likevel "hører". Det er verre når valper kommer ut i verden, og så blir helt avslepet og "lærer" at slik atferd på en eller annen måte virker. Kanskje har denne riesenen "kommet seg unna" med ting gjennom å smiske, kanskje er den "oversosial", kanskje er den så skrudd usikker at den "må" bli venner med alt og alle, det er ikke godt å vite. Men det er jo "mot normalen" å gå etter det "farlige", så det er jo pussig? Pussig at det er en riesen, høres mer ut som en flat...

Mitt inntrykk er også at noen valper bare ikke ORKER å bli oversett :ahappy:

De MÅ MÅ MÅ hilse på minsten. Selv om den andre hunden her er ivrig etter å si hei, så er det minsten de har som mål - om det er størrelse, at han overser dem, ikke vet jeg.

Men jeg ville ikke latt min hund få erfare om att og om att at språket dens ikke virker - at den må ta til store ord. Du får prøve å gå mellom, stoppe riesenen, og også snakke med eier om at vedkommende får den inn. For tenk når disse to hundene blir eldre, og du kan risikere et realt hundeslagsmål når dette her ikke "virker" lenger på grunn av alder?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...