Gå til innhold
Hundesonen.no

Labrador kontra jaktlabrador?


Tuva3

Recommended Posts

Nå har jeg lært noe nytt. Jeg er vokst opp med labrador, men denne var ikke en sånn kompakt sak. Den var litt smekker. Den var i alle fall ikke feit, noe som jo kunne komme av mye trim da...

Men så ser jeg at det er noe som heter jaktlabrador. Hurra. Jeg er jo så happy for alle raser som får beholde sine opprinnelige bruksegenskaper. Har noen her erfaring med disse to, labrador, kontra jaktlabrador, og kan fortelle meg om det er noe utover ekstriøret som er forskjellig? Og det er golden/jaktgolden? Er det flat coated også med sånn deling? Og disse "jakt-oppdrettede", de stiller man ikke ut? Men jeg hadde jo mye mere sansen for dem da... (noe med barndommens bilde i hodet, et labradoren ikke var en tykk liten marsipangris. Og dette var ikke vondt ment, for marsipan er GODT).

Vår labrador måtte avlives pga hd. Hvordan er det med rasen og hd i dag? Er de like mye plaget som for 15 år siden?

Takker på forhånd hvis noen orker å opplyse meg :ahappy: .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har jaktlabbe selv, en frøken på snart 9 år. Har kun hatt denne varianten selv, men har hatt endel labbiser fra showlinjer på kurs via retrieverklubben.

Min erfaring så langt er at jaktlinjene er mer fokusert og utholden under trening og konkurranse, men de har også litt lettere for å stresse så dette må man huske på under trening. "Farlig, kan antennes!"

Ellers synes jeg personlig at jaktvariantene er noe mer høflig, de kaster seg ikke over fremmede sånn helt uten videre. De er litt mer avbalansert og førerorientert, trenger ikke bruke tiden på overfalle fremmede liksom :ahappy:

Helsemessig vet jeg ikke helt om det er så store forskjeller, har i grunnen ikke vært så opphengt i dette, om jeg noensinne skal ha retriever igjen så blir det fra jaktlinjer :yes:

Ser også litt forskjell i kjønnsdrift på hannene, jaktdyra er mer intressert i jobbe for sin eier istdenfor å løpe etter damer hele tiden.

Jaktlinjer er det både på labrador og golden som du nevnte, men også Flat. Disse er det vel ikke noe særlig av i Norge, men det finnes litt i Sverige.

Og nei, man stiller ikke disse jaktdyra.

Evntuelt kun for å få den sløyfen man trenger i forbindelse med andre championat, men det er ikke nødvendigvis så enkelt

å få den gule el blå sløyfen...

Edit: her er kanskje en tråd av interesse?

http://dyresonen.no/forum/index.php?showto...hl=jaktlabrador

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...