Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjemmealenetrening og uling


Raksha

Recommended Posts

Sitter å hører på opptak av snuppa her. Etter ca en time og 42minutter begynner hun å småsutre og ule litt. Jeg har bygd det sakte opp til en time, og økt til halvannen time, i dag var jeg borte i 2 timer og 11 minutter (nøyaktig). så begynner hun altså å ule nå. Dette er første gangen hun har vært alene mer enn en og en halv time. Og første gangen jeg har hørt hun har ult på opptak.

Det starter med forsiktig sutring, bygger seg opp til et ul, og roer seg ned til sutring igjen, og så litt uling igjen, og sånn fortsetter det med litt pauser innimellom. Sånn virker det som hun holder på til jeg kommer hjem, batteriene døde før jeg fikk hørt de siste 20 min.

Nå er jeg litt rådvill, hvordan angriper jeg dette? Skal jeg kjøre på med å passe på å komme hjem før hun begynner å ule? Altså gå tilbake til en time, som jeg vet hun har takla mange ganger tidligere og sakte tøye strikken? Øke med hvor mye? 5 - 10 min? Mer? Mindre? Og ikke minst, hvor ofte? Eller er det andre ting jeg kan gjøre?

Hun står på badet med radio på når hun er alene, siden det ikke finnes isolasjon i ytterdøra vår og hun bjeffer om hun hører lyder fra gangen. Har det noe for seg å sette henne på badet når jeg er hjemme i det heletatt? Gjorde det litt i starten.

Nedtur dette, trodde vi var over den verste kneika nå, så trenger sårt tips.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så kjipt det høres ut for deg og henne...

Har ikke noe ordentlig svar jeg, men det er vel naturlig at du korter ned tiden litt og går et par små steg tilbake?

En annen tanke som slo meg var om hun synes det er greitt å være på badet? Jeg skjønner jo at du har forsøkt å ha henne andre plasser men at det ble for mye støy. Har hun "plassen sin" på badet liksom? Grunnen til at jeg begynte å tenke på det var at nå som jeg har begynt alene-treninga med lucha følte jeg at jeg måtte starte med å flytte senga hennes fra stua ved siden av sofaen hvor hun var første uka, over til kjøkkenet der hun skal være alene (barnegrinn inn til stua). Så nå når vi er hjemme og hun ligger og sover er det for det meste på kjøkkenet. Er jammen ikke sikker på om det hadde gjort noe forskjell, men jeg tenkte at det kunne være enklere å få henne til å slappe av hvis rommet hun er alene på også er rommet hun ellers slapper av på?

Høres veldig slitsomt ut for deg. Har bare levd i to uker med hund som ikke kan være alene og allerede begynner jeg å bli litt småsprø. Lykke til iallefall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette har fungert her med den yngste:

- Være alene selv om jeg er hjemme. Gjerne 2-3 ganger om dagen til forskjellige tider og forskjellige intervaller.

- Få mat og tyggebein på det samme rommet der hun skal være alene.

- Skille eldste og yngste (hun roer seg ikke av at den eldste er rolig og trygg, så hun kan like gjerne trene helt alene).

En annen observasjon jeg har gjort med siste tilskuddet i familien, er at taktikken med å overhøre uling, bjeffing etc ikke fungerer. Jeg har bestandig, på alle hundene, fått godt resultat med den fremgangsmåten, men nå får hun beskjed om å "kutte ut" når jeg hører bråk fra rommet hennes. Jeg åpner ikke døra, men roper fra der jeg befinner meg. Det har faktisk virket! HUn er tydeligvis en hund som får trygghet av å få en kommando samtidig som det gir henne trygghet og visshet om at jeg er her og har hørt henne (egentlig stikk i strid med de lærdes råd). Resultatet etter to dager er en hund som slapper av og sover uten lyd på rommet sitt alene. Jeg filmer henne og ser at jeg har fått en helt annen hund etter at jeg begynte å be henne om å ti still. To ganger har jeg trengt å gi beskjed, og nå er det av en eller annen grunn stilt. Pluss at hun selv går og legger seg på nevnte rom.

Jeg sier ikke at det er en metode som virker for alle, for min tidligere erfaring har vært å ignorere lyd, men siden det fungerer for min hund (som er litt nervøs av natur), så kan det hende det fungerer for deg. I kombinasjon med å trene på å være alene på rommet selv om du er hjemme.

:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar begge to!

Hun trives på badet, kan godt finne på å gå å legge seg der alene selv om jeg er hjemme, men da med døra åpen selvsagt. Varmesøkende lite dyr, så varmekablene er supre. Hun har madrass i nedereste trinn i hylla, en plass hun valgte selv. (Bortskjemt ja) Har vurdert soverommet, men der er hun aldri untatt om natta. Hender hun går å legger seg i senga mi om morgenen om jeg er på badet uten henne og døra står åpen (noe den sjelden gjør).

Får gå tilbake til en time og bygge på derfra. Og kanskje teste ut med at hun skal være der inne litt uten at hun har noe med hva jeg driver med. Er nok ikke så dumt det. Hun er kjappere på å sutre når hun vet jeg er hjemme, men det går seg vel til det og. I skrivende stund ligger hun på badet, drar på jobb snart, men hun kan ligge der til vi drar.

Mat og tyggebein på badet har jeg faktisk tenkt på, men ikke gjort noe mer med. Det er kanskje ikke så dumt det. Hun har alltid fått med seg et bein inn når jeg har gått, men jeg er langt i fra konsekvent på at hun skal dit å spise alle bein og eventuell mat. Det må prøves.

Må legge til at selv om jeg sier jeg går tilbake til en time igjen, så er hun ofte alene i mye kortere intervaller enn det. Har butikken rett over veien, så når jeg bare skal der, så setter jeg henne fremdeles på badet, og er borte 10-15 min. Jeg syns det er kjempevanskelig å finne på ting som bare skal vare en time, men får begynne å jogge eller noe. :P Prøver og å ikke bygge opp forventninger til jeg kommer hjem. Uansett hvor lenge jeg har vært borte så sier jeg bare "hei søta" og slipper henne ut av badet og overser henne om hun er turbo.

Føler at jeg gjør alt "etter boka", men er jaggu ikke overbevist om at knøttis har lest den boka.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun har vel lest: hvordan få eier til å holde seg hjemme boka - og lurer fælt på hvorfor du ikke gjør som hun sier :P

I fare for å kuppe tråden din, så tenkte jeg å spørre deg om hva/hvordan du gjorde det når du hadde to hunder. Lille søta var jo alene hjemme sammen aro eller? Hvor mye trente du på alene-hjemme uten aro? Jeg spør fordi jeg ser at selv om det er greitt å trene at lucha skal være alene uten bastian et kvarter her og der, og etterhvert en time (som er omtrent like lang tid som turen til bastian bruker å ta), så innser jeg jo at praktisk sett så er det sjeldent hun kommer til å være alene uten bastian i lengre perioder, altså flere timer. Vel, fram til hans tid er ute. Og da vil jeg jo helst ikke være nødt til å starte alene-treningen om igjen. Noen gode råd, eller "ikke gå i den fella tips" til meg? Nå i starten trener vi mest på å være "nesten-alene" hjemme fordi bastian er på stua. Skal forsøke litt over en time i dag, og må innrømme jeg kjenner nervene... 40 min gikk glimrende, så vi krysser fingrene for at dette går bra. Timer jo det hele med sove-tiden hennes, så hun vil nok sove det meste tror jeg. Kanskje jeg i morra skal forsøke på en tur alene med bastian i 20 min, så hun får øvd seg litt på det også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Haha, ja, der har du det. Lille lesehesten min, som forøvrig er høyst uenig med å måtte være på badet nå.

Eneste "ikkegåisammefellesommeg"tipset jeg har er å trene på å være helt alene. Jeg rakk ikke trene nok på det, siden det gikk såpass fort nedover med Aro. Vi var vel oppe i at hun takla en times tid alene uten han da jeg mista han, men alt i alt var hun altforlite alene uten han. Hun takla jo 10 timer med han på slutten. Husker ikke hvor mye jeg la i det, men jeg burde lagt mye mer. Hadde jeg ant at det kunne bli så problematisk som det er nå, så hadde jeg trent på like mye som om man kun hadde en hund. Det kommer jeg til å gjøre når jeg engang får meg valp igjen. Jeg vil ikke ha det styret her igjen om jeg kan ungå det. Av praktiske årsaker, størrelse og sånt, så vil ikke min neste hund være alene sammen med knøttis, så da blir saken mye enklere. Etterpåklokskapen lenge leve.

Jeg vet det er flere, blant annet flere som skriver på forumet her, som sier de ikke trener på sånt i det heletatt, altså at hundene skal tåle å være helt alene når man har to. Men jeg tar ikke den sjansen igjen. For begges del. Ting kan skje, som i mitt tilfelle, der jeg ikke hadde mulighet/ork til å skaffe hund nr 2 med en gang igjen, og da har man kjapt et problem, som jeg sitter med nå.

Nå skal det sies at Knøttis ikke er den tøffeste og mest selvstendige hunden i gata, og det spiller nok mye inn. Så vi bygger selvbilde og selvtillitt der vi kan utenom.

Ironisk nok, helga etter jeg mista Aro, så var gamlehunden min hos meg, og hun og Abby var alene noen timer på lørdagskvelden, da fikk jeg melding av husier om at det stod en hund som var fryktelig ulykkelig nede. (Jeg hadde bedt henne si ifra). Da jeg prata med dem dagen etterpå, så var det da gamlehunden som hadde bjeffa og vært lei seg, mens knøttis hadde vært helt tyst... Så sånn egentlig så burde jeg kjøpte meg en rolig stødig voksen hund jeg, til knøttis. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...