Gå til innhold
Hundesonen.no

Kløv


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal kjøpe kløv til Irsk Terrier, og jeg har aldri brukt kløv før.

Han er ferdig utvokst, men skal ikke belastes enda.

Men før jeg kjøper kløv, hva bør jeg se etter?

Hvilke merker bør jeg kikke etter?

Noen tips?

Skrevet

Kjøp kvalitet. Det koster litt, men det er verdt pengene. Styr unna type Breeders, Kennel etc. De ligger dårlig på hundene, og er ikke så god kvalitet.

Jeg har mine herifra, og er kjempefornøyd med de. Men de mangler god mulighet til å spenne sekkene ut fra hundens kropp.

Seleverkstedet har også gode kløver, der Togo har fått god omtale.

Guest Gråtass
Skrevet

Jeg sverger til Laika kløven, den er dyr, men veldig bra, god kvalitet og passform. Jeg er meget fornøyd!

Skrevet

Jeg har brukt kennel før, og ikke vært fornøyd med den da jeg synes den er ustabil. Har nå kjøpt palisades pack 2, og er kjempefornøyd med den! Den er veldig stabil på, og det at du lett kan hekte av veskene liker jeg godt! Mange fine finesser. :D

Skrevet

Vil ikke anbefalingene deres gå veldig ut ifra hvilken hund kløven sitter på? Nå er jeg også på utkikk etter førstegangskløv, men tror det blir så jeg må ta med bikkja til butikken istedefor å kjøpe uprøvd.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Vil ikke anbefalingene deres gå veldig ut ifra hvilken hund kløven sitter på? Nå er jeg også på utkikk etter førstegangskløv, men tror det blir så jeg må ta med bikkja til butikken istedefor å kjøpe uprøvd.

Jo, det er klart at den samme kløven passer ikke til alle hunder, men jeg har ikke spesielt god erfaring med de kløvene du kan kjøpe i dyrebutikken (kennel jeg har hatt selv og har vært på tur med folk med breeders). Kløven fra seleverkstedet har jeg veldig god erfaring med, både passform stabilitet og slitestyrke. Ønsker meg en sånn en. Hos sledeverkstedet (og nes sledeverksted?) er de veldig behjelpelige med å gi deg en kløv som passer din hund. Du tar mål av hunden og oppgir rase osv. Og da vil jeg tro at sansynligheten for å få en kløv som passer er stor.

Men er det noe vits å kjøpe en kløv til flere tusen dersom man bare skal putte en dorull og ett par bananer i den, liksom?

Det er jo selvfølgelig et poeng. Jeg tenker automatisk at man skal bruke kløven til å bære forholdsvis tungt på turer i fjellet e.l., og da er kvalitet og passform viktig, men det trenger jo ikke stemme i det hele tatt. Kanskje trådstarter kunne skrive litt om hva h*n vil bruke kløven til? Du trenger selvfølgelig ikke kjøpe den dyreste kløven for at bikkja skal bære termosen og matpakka på et par timersturer. Men jeg mener fortsatt at passformen på kløven er viktig. Den skal sitte rett på hunden, ikke gnage osv selv om den bare skal brukes på småturer. Men, du trenger selvfølgelig ikke det dyreste da. Både fordi du ikke har like stor vekt i, og fordi den ikke trenger å være like slitesteker osv.

Den jeg liker best er sledeverkstedet sin. Kennel syns jeg ikke noe om, spesielt fordi den var vanskelig å få stabil nok (på min hund) selv om jeg hadde nøyaktig det samme i begge kløvveskene. Kløv koster en del uansett, så da blir det en avveiing på hva man trenger og er villig til å betale for det.

Edit: Og så er det et spørsmål om hvor store vesker man trenger. Mange har god erfaring med palisades pack 2, men det har ikke så veldig store kløvvesker, så skal man bruke den på lengre turer kan den fort bli litt liten (den har jeg ikke erfaring med selv).

Edit: la inn link til seleverkstedet

Skrevet

Jeg har kløv fra Kennel og jeg har bare godord å si om den. Har brukt den i åresvis og den har sittet som et skudd på hunden min. Som regel har jeg hatt rundt 5 kg men det meste som har blitt kløva var 15 kg (to hjortelår ned fra fjellet etter jakt). Det gikk veldig bra det og :ahappy:

Har du muligheten til å ta hunden med deg inn i butikken og prøve den på så er det det beste. For det som passer den ene passer gjerne ikke godt til den andre.

Skrevet

Tusen takk for mange svar!

Jeg har nå kikket på alle dyrebutikkene her, de solgte Kennel.

Det var Kennel jeg kjøpte til en hund for mange år siden, butikken anbefalte den og mente den passet bra. Jeg som er veldig uerfarer kom hjem, ville ha noe i veskene og den satt overhode ikke!

Jeg prøvde M på Peico, men han druknet i den, den kom for langt bak, og de mente den passet bra!

Så jeg skal ikke kjøpe Kennel.

Jeg må da bestille, nå har jeg flere linker å velgte mellom, og det er bra at jeg kan oppgi str og sånt på hunden og rase.

Han er liten så str smaal hadde ikke rommet noen ting til min hund!

I Kennel.

Jeg skal bruke den til å handle litt på butikken da jeg sliter med å bære tungt selv, han trenger å jobbe så synes det er en fin kombinasjon!

Vi går mye turer, så skal bære thermos og niste.

Målet vårt er at vi skal på fjellet å gå fra hytte til hytte neste sommer, og det er da han skal være vant med kløven, da er han 2,5 år og stor nok til å belastes litt.

Så gjerne takk til flere tips, for en kan aldri bli utlært.

Er det noen som samtidig har tips til en STOR Golden gutt og Kløv?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Seleverkstedet har flere modeller. De har togo-kløven som jeg har prøvd og var veldig fornøyd med, også har de en kløv de kaller jerv, og en til små hunder opp til 30 kg som heter rev. Kanskje det er noe for en liten terrier? Men det så ikk eut som du får så mye i veskene på den. Kanskje du får de andre i liten nok størrelse også? Du kan jo ringe dem og spørre og grave. Det er gratis å ringe... Jeg har bare brukt togo-kløven, så de andre vet jeg ikke hvordan er. Her ser du de forskjellige kløvene deres. Togo-kløven vil nok ihvertfall passe til goldenen. Jeg vet ikke om de har små nok til lille terrier, men som sakt, ring og spør hvis du er interessert. Eller send en mail, de er kjappe til å svare.

Skrevet
Seleverkstedet har flere modeller. De har togo-kløven som jeg har prøvd og var veldig fornøyd med, også har de en kløv de kaller jerv, og en til små hunder opp til 30 kg som heter rev. Kanskje det er noe for en liten terrier? Men det så ikk eut som du får så mye i veskene på den. Kanskje du får de andre i liten nok størrelse også? Du kan jo ringe dem og spørre og grave. Det er gratis å ringe... Jeg har bare brukt togo-kløven, så de andre vet jeg ikke hvordan er. Her ser du de forskjellige kløvene deres. Togo-kløven vil nok ihvertfall passe til goldenen. Jeg vet ikke om de har små nok til lille terrier, men som sakt, ring og spør hvis du er interessert. Eller send en mail, de er kjappe til å svare.

Her er mye info, skal ringe/maile dem, så se hva vi ender opp med:)

Peico er langbeint, men ikke så lang over ryggen liksom!

Men jeg skal høre hva de anbefaler!

Takk for hjelp!

Skrevet

Vi har Ruffwear. Veldig fornøyd med den. Både sele og kløv i ett. Fordelen med den er at du kan ta av kløven ved pauser, uten å måtte tilpasse kløven når du tar på igjenn.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...