Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunde sitat :)


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Border Collie Sitat

-To maratonløp på en dag. Ikke noe problem.

Border collier som driver med gjeting, kan løpe opptil en distanse, som tilsvarer to maratonløp på en dag. Utrolig. Her er det i alle fall ikke mangel på krefter. De er i alle fall veldig utholdene både fysisk og sykisk. Du må være ganske smart for å klare å flytte sauene med øyenen som denne rasen gjør

-Sauer er livet

ikke noe er så flott som å se en border collie i sitt rette element. Det er dette dem er skapt for, og det viser tydelig igjen. De må i alle fall elske det svært høyt, siden dem er så fokusert når dem jobber.

-Hva skal jeg gjøre nå... he? he? Sånn kanskje. Ånei, nei vell. Dette da.

Border collien er en treningsnarkoman. Dersom den ikke får brukt hodet sitt, så finner den gjerne på ting selv (Og det er ikke alltid en bra ting). Den er en uffatelig smart og selvstendig rase. En Border collie som blir trent riktig tilbyr gjerne eieren adferd. Men det må selvfølgelig være et bra forhold. Og dette er noe som gjør at dersom eier belønner feil, så lærer den seg kjapt denne feilen

-Visst ingen andre gidder å finne på noe, så finner jeg på noe selv.

En ekte Border Collie vil ikke sløse bort livet med å bare ligge der. Det hender jeg ser Border collier, som løper etter biler rundt omkring. Det sier jo seg selv at eier ikke gir dem det de trenger. Noe som er svært synd. Siden dette er en så fantastisk flott rase

-Jeg følger deg til verdens ende.. Du er alt for meg =)

(Noe jeg har hørt) En border collie er en enmanshund. Den trenger en eier, men kan godt være hos andre folk, om dere forstår. Min kan godt være med andre familiemedlemmer, men helst så holder han seg rundt meg. Har dere et bra forhold, så ville nok bikkja følgt deg til verdens ende. En veldig trofast hund =) .

Hihi. Jeg laget denne til Bc-rasen =).. For morro skyld. Vil du lage til din?

Skrevet

den der var morsom og oppfinnsom :(

Er ikke i det kreative hjørnet idag, men jeg skal tenke på den der og se hva som kommer.. Har jo alltids det som står i signaturen min..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...