Jump to content
Hundesonen.no

Hjelp!Hun mjauer natten lang!


ladyjazz

Recommended Posts

Katten vår Rusalka er akkurat blitt 6 måneder gammel, og har allerede sin andre løpetid. Den første løpetiden hadde hun fra helga 1 februar, og nå, klokken halv seks om morran, mandag den 18 februar, sitter eg oppe igjen, etter MEGET lite søvn i natt. Hu mjauer, og mjauer og mjauer.. Kossen går det an? Er det ikke veldig tidlig dette her? Hu hadde jo løpetid for 2 uker siden... Syns det er litt tidlig å sleppe henne ut i en "så ung alder", men ka skal man gjøre da? Hører folk sier det beste er å parre henne en gang, før man eventuelt steriliserer henne...men, hu e jo bare 6 måndeder, litt ung for barn ennå??

Eg e søvnløs, og dau. Og har mest lyst å kaste henne ut av vinduet, men hun er jo så søt.

Er det noen som har en magisk "kur" til meg, eg e desperat! Har ALDRI hørt så mye mjauing før, ALDRI! :blink:

Hilsen Tina

post-3468-1203309551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Den magiske kuren ville vært å kasterere henne! Katten trenger ikke et kull først, det er bare en gammel myte og tull! Vist "folk" sier dette er det beste så ikke hør på de. Det er din katt og du gjør som du vil, katten får det ikke bedre etter et kull.

Og nei for all del, ikke kast henne ut. Vent til denne løpetiden er ferdig å ta henne med til dyrlegen, vist du ikke ha råd til kastering nå så gi henne p-piller i mellomtiden. En katt bør aldri gå på p-piller for lenge, så det bør bare være i mellomtiden.

Vet hvordan du har det, en katts løpertid kan være en prøvelse :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oki... hmm... folk sier så utrolig mye forskjellig.... jeez!

Men altså, andre løpetid i løpet av 2 uker, i en alder av 6 måneder...? :blink:

Uff...

Eg fortsatt våken, sto opp kl 0430, og sitter her enda...

Er nødt å ha henne i fanget hele tida, da hun ligger der og maler...

Går eg ut av rommet, hyler hun så høyt hun kan...

Åh, eg e så trøtt!

Snart er det kjæresten sin tur, for eg har tenkt å legge meg......

god natt! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eneste fornuftige er å kastrere henne, ja. Har hun hatt løpetid (til og med to stykker) så må det da være greit å få gjort dette så fort som mulig, synes jeg..

Da er dette "styret" en saga blott - og dere kan kose dere året (døgnet) rundt uten denne enorme frustrasjonen - både for dere og for henne!

Og nei - like lite som om mennesker automatisk blir sunnere eller friskere av å få barn, så gjør selvsagt ikke dyr det heller.

Lykke til!

Susanne

Link to comment
Share on other sites

Oki.. men eg vil liksom ha barn på henne også.....?

Men 6 måneder er kanskje litt tidlig?

P-piller, er det bra? Og hvor lenge kan hun gå på det uten at hun "tar skade" av det..... og finnes det eventuelt noen andre p-produkter som er bedre..?

Hilsen Tina

Link to comment
Share on other sites

6 månder er alt for tidlig, hun bør være over året.

Nå er jeg veldig imot huskattformering og bevisst avl av de. Det sitter alt for mange kattunger på forskjellige dyrehjem og venter på et hjem.

Det er mye jobb med kattungekull, og ikke så lett som mange tror. Komplikasjoner kan fort skje desverre.

Jeg har aldri vært så blakk som jeg var da jeg hadde kull i fjor, og dette lell om jeg fikk 6000 per kattunge.

I hvertfall vist du er helt bestemt på å få kull så bør du sette deg ned å tenke, og skaffe deg så mye informasjon som mulig. Ikke bare få et kull på katten din fordi hun er søt..

Hva gjør du vist moren ikke vil ha noe med kattungene å gjøre, og du må håndmate kattungene hver andre time, dag og natt til de kan spise selv?

Har du penger til evt komlpikasjoner? Keisersnitt +++

Kattemor bør også få kvalitetsfor beregnet for kattunger under drektigheten. Det tar på for kattemor å bære fram kattunger.

Kattungene bør være hos mor og søsken i 12uker.

Hva gjør du f.eks vist du får 9 kattunger og bare blir kvitt 3?

Og det værste av alt, man blir så forbannede glad i disse kattungene. Jeg gråter enda når jeg tenker på de, og var på god vei til å legge ned hele oppdrettet mitt fordi jeg ikke ville gå gjennom denne sorgen en gang til.

Dette er ikke ment som en belæring, bare informasjon.

Har du ikke kunne tenkt deg å være forvert i stedet? Dette er en fin måte å få oppleve kattunger på, lærerikt og utrolig koslig:)

Link to comment
Share on other sites

Oki.. men eg vil liksom ha barn på henne også.....?

Men 6 måneder er kanskje litt tidlig?

P-piller, er det bra? Og hvor lenge kan hun gå på det uten at hun "tar skade" av det..... og finnes det eventuelt noen andre p-produkter som er bedre..?

Hilsen Tina

Hvorfor vil du ha kattunger på en blandingskatt? Skal du beholde alle selv? Eller skal du gi dem bort? Får hun kattunger nå, så blir disse leveringsklare nær sommerferien. Vil du at noen skal skaffe seg en billig feriekatt?

Å sterilisere katten er det smarteste du kan gjøre. Det koster deg ca det samme som det ville gjort å få et kattungekull, vaksinere og fore opp disse. Og hva koster p-piller til katt i 20 år? Har du lyst på flere katter, så anbefaler jeg heller å kontakte dyrebeskyttelsen i nærområdet ditt. Da kan du redde en hjemløs kattunge :)

Link to comment
Share on other sites

Hei!

Jeg anbefaler å sterilisere. (Det er så innmari mange katter uten hjem her til lands, så man kan vel heller få seg en katt hos omplasseringa enn å øke anntallet?)

Ja, kattunger er søte, men er det grunn nok til å sette flere katter til verden?

Min forrige hukatt fikk p-piller, men når de tok slutt ville ikke vetrinæren min skrive ut fler til henne pga den store faren for jurkreft. Så vetrinæren anbefalte meg å sterilisere.Det gjorde vi. Pusen mista løpetida, men ellers var hun akkurat som før (herlig!).

Står forresten i katteboka mi at det føles som tortur for en katt å hyle og slite seg ut i løpetid og at de kan bli veldig stresset av det. Nei, det beste er nok sterilisering tror jeg :) !

Lykke til:)

Link to comment
Share on other sites

Akkurat den tråden eg leita etter! :) Har samme dilemma sjøl, men katten her fyller 1 år i mai :) Men min veslesyster skal absolutt ha kull på ho, men eg nekta blankt! Denne tråden skal eg vise ho i morga!

Tenk på alle dei stakkars katteungene og vaksne kattene som ikkje har noko heim fordi det er for mange katter.. Tenk om alle hadde sterilisert kattene sine, så hadde det vore mindre katter, og alle dei kattane som ikkje har eit heim i dag ville sannsynlegvis levd det gode liv som familiekatt! Hadde det bare vore så enkelt...

Link to comment
Share on other sites

Oki.. men eg vil liksom ha barn på henne også.....?

Men 6 måneder er kanskje litt tidlig?

P-piller, er det bra? Og hvor lenge kan hun gå på det uten at hun "tar skade" av det..... og finnes det eventuelt noen andre p-produkter som er bedre..?

Hilsen Tina

Nå ser jeg at andre har svart det samme som jeg hadde tenkt, men likevel. Det er enda flere katter som lider under omsorgssvikt og vanskjøtsel enn hunder. Det er en trillion kattunger som blir født hvert eneste år, uten at noen vil ha dem. Hver så snill å steriliser katten din, før den får unger. P - pillen er ikke bra for katten i lengden. Dessuten lurer jeg litt på om det er løpetid, siden hun akkurat har hatt en. Reker det hannkatter utenfor? Eller kan det være at hun er syk?

Link to comment
Share on other sites

Skjønner godt at du blir frustrert over kattens mas, hunnkatter med løpetid kan være utrolig slitsomme! Hyler og bærer seg, og byr seg fram til alt og alle... Du har min fulle medfølese der!

Pusen din har nok ikke hatt to løpetider, da en løpetid faktisk varer i noen uker. Det går nå mot lysere tider, og kattene får løpetid oftere nå enn i mørketida. Spesiellt innekatter kan få hyppige og langdryge løpetider. Dette er faktisk svært så slitsomt og stressende for katten, og katter som ikke skal brukes i målrettet avl bør få slippe å ha løpetid.

Katter kan sterilieres når de har blitt kjønnsmodne, men de fleste veterinærer ønsker helst at de er utvokste. Mange anbefaler da å bruke p-piller mens man venter for å unngå at flere kattunger kommer til i denne allerede overfylte verden. P-piller anbefales ikke i det lange løp fordi de rett og slett er kreftfremkallende.

At det fremdeles er veterinærer som anbefaler at kattene får et kull før de steriliseres er rett og slett hårreisende. For det første så er kattene somregel ikke utvokste i kroppen når de får sin første løpetid, noe som fører til større belastninger på kroppen og gir økt fare for komplikasjoner ved drektighet og fødsel. For det andre så er det slettes ikke sikkert at kattene er psykisk modne til å ta seg av og oppdra kattunger når de selv ikke er voksne. For det tredje så er det for mange unønskede katter i verden som det er, katter avlives hver eneste dag fordi folk ikke kan eller vil ha de lengere, og ikke klarer å få gitt de bort. Til og med hele kattungekull avlives fordi det er ingen som vil ha de! Triste greier, men det er realiteten.

Å la katten parre seg fordi en selv har lyst på kattunge etter denne er ikke annet enn egoistisk. Hva om det kommer en hel skokk med unger i kullet, og man ikke klarer å få gitt dem vekk? Hvis man er så heldig og får gitt vekk alle, hvor mange av de kommer egentlig til et godt hjem? Fordi katter er gratis er det lettere å skaffe seg katt på impuls, og fordi katter er så selvstendige er det utrolig enkelt å la dem gå for lut og kaldt vann... Og dessuten, kattunger fra et slikt jeg-vil-ha-kattunge-kull tar faktisk også vekk muligheten til et nytt hjem for alle de kattene som allerede lever og trenger et sted og bo...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...