Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan tisper få valper uten å ha løpetid?


Artemis

Recommended Posts

Skrevet

Altså: en bekjent av meg ville ha valper på sin tispe. Da jeg forhørte meg litt om hvordan det hadde vært med parring og løpetid og sånt, så sa vedkommende at "løpetid? Nei, det hadde tispen bare hver 9. mnd, så det kunne de ikke vente på!" Tispen hadde blitt holdt fast under parringen(også kalt voldtekt?), og nå forventer de valper på henne om noen uker. De har ikke vært hos vet., men ettersom pattene har blitt større og det har kommet slim ut nedentil, så er eier overbevist om at det er valper på vei.

Jeg forstår ikke helt hvordan de i det hele tatt har fått til en parring uten løpetid, med mindre hannhunden var av sorten som parrer seg på alt og alle. Dessuten har jeg da tenkt at det umulig kan bli valper når tispen blir parret på helt galt tidspunkt i hennes syklus?

Ikke spør meg hva jeg synes om hele opplegget(Grrr!), men spørsmålet er om det faktisk er mulig å få valper uten løpetid?

Skrevet

For at det skal bli valper må det være egg tilstede som spermen kan befrukte... Hos de fleste dyr følger eggløsningen en syklus hvor hundyret blir fruktbart og kan parres - løpetid, brunst ect. Parringen finner somregel sted noen dager etter eggløsning for at eggene skal ha vandret fra eggstokken, ned i egglederen og kommer sædcellen "i møte".

Noen dyr, som katt og mink har faktisk parringsindusert eggløsning hvor eggløsningen utløses av selve paringen. Her trenger man altså ikke løpetid, men dette gjelder altså IKKE for hund. Parringsindusert eggløsnin gjør bla. kunstig insiminering vanskelig...

Når det er sagt er det forskjell på hvor tydelig det er at tispa er i løpetid. Hvis tispa parres i en "usynlig" løpetid vil hun kunne få valper.

Skrevet

Men når dette er sagt, så ville jeg slått denne bekjenten i hodet med noe hardt! Snakker om dårlig oppførsel overfor dyret sitt!

Skrevet

Utroligt hvad folk vil udsætte sin hund for, jeg ville også have læst og påskrevet for dem, for sådan en oplevelse kan traumatisere deres hund, ligesom det kan med mennesker.

Når de nu ønskede hvalpe, hvorfor ikke ofre de par hundrede kroner det koster at tage til dyrlægen og give den en sprøjte så den kommer i løbetid.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...