Gå til innhold
Hundesonen.no

En slags haleknekk? Vri? Bøy?


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

En av valpene i kullet jeg venter valp fra har en haleknekk/bøy/vri ganske langt innpå halen. Man kjenner det godt hvis man kjenner over halen og det vises i visse situasjoner men ikke hele tiden. Er dette en utstillingsfeil og burde jeg skrive mail til oppdretter i full fart å si noe? Jeg har lyst på en korrekt valp (i form av at den ikke har haleknekk, feil farge, er overtegnet, for liten/for stor osv) siden jeg har lyst til å stille hunden min også. Jeg leter ikke etter noen utstillingsstjerne, men det er liksom min aller første rasehund, og da vil jeg jo at den skal være et ganske så korrekt eksemplar.. På en måte. Og jeg har jo lyst til å stille hunden min, så da er det vel kanskje ikke noe sjakktrekk å vente på en valp som kanskje har utstillingsfeil?

Skal jeg si ifra?? :)

Skrevet

Nei, ikke nødvendigvis...

Men si gjerne ifra at du har lyst til å stille ut din nye hund, og at du gleder deg til det. Hvis da oppdretteren likevel ønsker å selge deg denne valpen - kanskje du skal finne en annen oppdretter...

Sjekk først om dette faktisk ER et problem på rasen, og om det er noe som dommere generelt bryr seg om eller ikke.. PÅ akkurat MIN rase vil man nok kunne lete lenge før man finner en eneste dommer som engang skulle merket det, men på andre raser er dette nærmeste en automatisk "null" i premie på utstilling..

Selvsagt finnes det langt værre feil enn en haleknekk - men det ER dog noe som endel dommere virkelig dømmer "nedenom og hjem", så en slik valp må være EKSTREMT bra ellers for at en oppdretter skal selge en slik til utst.interesserte..

Og hvis da valpen er eksteriørt SÅ ekstremt bra, så er den kanske likevel "god nok" for ditt bruk. Dvs om de aller fleste dommere vil faktisk IKKE si noe spesielt om dette problemet?

Lykke til!

Susanne

Skrevet

Hvis det er en aussie du skal ha, og det er en stumphale det er snakk om har veldig mange av stumpene haleknekk. Vet om flere aussier med en 90 graders vinkel i stumphalen. Og på aussien er det bare halefestet som skal bedømmes, dermed skal det ikke ha noenting å si. De jeg vet om med knekk er champions og det har heller aldri blitt bemerket av dommere.

Tror det var en liten avstemming på aussieforumet for en tid tilbake, og der viste det seg at overraskende mange av landets stumphale-aussier har knekk.

Skrevet

Hun har NBT, men hun har ikke kort stump hale.. Nærmest halv hale vil jeg si. Og "knekken" eller "bøyen" sitter veldig langt inn, nesten ved festet syns jeg å huske.

Hmm.. Jeg har postet spm på aussieforumet men ingen har visst lyst til å svare meg der idag :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Dersom hunden ikke har korrekt stumphale, og ei heller korrekt lang hale - men en sånn midtimellom hale som i tillegg har knekk så ville jeg sagt til oppdretter at jeg ikke ville hatt den valpen.

Selv om haleknekken nå er av en slik karakter at den bare kjennes, så vil antagelig synes godt når hunden vokser til og det kan tidvis se skrekkelig rart ut.

Dersom ønsket ditt er å ha en utstillingshund så bør den være fri for slike lyter.

Skrevet

Halv hale går også som 'stump'. Halen skal ikke bedømmes, uansett om den er 2 cm eller 50 cm.... Det er halefestet som bedømmes, men som i alle andre raser har du dommere som ikke kan standarden og da skjer jo som oftest følgende:

-Dommer dømmer øyefarge nedenom og hjem, selv om alle farger og kombinasjoner av disse er tillatt

-Dommer dømmer blue merle med for mye svart, selv om dette ikke skal dømmes på aussie, men på sheltie/collie

-Dommer dømmer overtegnet, på hunder som etter standarden ikke er overtegnet

Så jeg hadde ikke hatt noe imot den aktuelle valpen, sånn foruten at jeg ikke liker aussien med halv hale.

Guest Belgerpia
Skrevet
Halv hale går også som 'stump'. Halen skal ikke bedømmes, uansett om den er 2 cm eller 50 cm.... Det er halefestet som bedømmes, men som i alle andre raser har du dommere som ikke kan standarden og da skjer jo som oftest følgende:

-Dommer dømmer øyefarge nedenom og hjem, selv om alle farger og kombinasjoner av disse er tillatt

-Dommer dømmer blue merle med for mye svart, selv om dette ikke skal dømmes på aussie, men på sheltie/collie

-Dommer dømmer overtegnet, på hunder som etter standarden ikke er overtegnet

Så jeg hadde ikke hatt noe imot den aktuelle valpen, sånn foruten at jeg ikke liker aussien med halv hale.

Vel, siden det nå engang er slik at det ofte er helheten som har størt innvirkning på resultatet på de fleste utstillinger så vil man vel neppe gjøre det særlig bra om man kommer med en hund med tjafsehale, dvs. halvlang med knekk/bøy på - det ser jo ikke lekkert ut i det hele tatt.

Skrevet

Hmm..

Kan jeg skrive dette:

"Men du? Jeg lurte på en liten ting.. Halen til Mojo med den lille bøyen på, er det noe som blir sett på som utstillingsfeil? Jeg har hørt at i Norge så skal ikke halen på aussien bedømmes, bare halefestet. Jeg husker ikke helt nøyaktig hvor bøyen satt, men satt den ikke ganske langt inn ved halefestet? Det er jo ikke en utstillingsstjerne jeg ønsker meg, men jeg har alikevel lyst på en valp som er så "korrekt" som mulig med tanke på farge, overtegninger, hale osv. Kanskje du kunne hatt det i bakhodet mens du spekulerer videre? Jeg blir ikke skuffet hvis jeg får en valp med en liten feil med halen sin, men det hadde vært litt ekstra stas å fått en valp man føler er helt "rett" på en måte.. Uff det ble vanskelig å forklare.. Håper du skjønner hvor jeg vil hen. :)"

for eksempel?? Jeg må få det ut på en hyggelig og litt forklarende måte uten å høres for utseendefiksert ut. Selv om det kanskje er det jeg er..?

Oppdretter spurte jo om jeg hadde noen ønsker og favoritter. Kan ikke mitt ønske bli å få en valp med så korrekt hale som mulig? Eller blir det feil??

Mange rare spørsmål kanskje, men det er mitt første SERIØSE hundekjøp på en måte.. Jeg aner ikke hvordan ting helst burde gjøres!

Skrevet

Jeg synes også at det høres helt greit ut. Det må for all del være lov å komme med ønsker når man kjøper valp, fremfor å bli prakket på noe man egentlig ikke vil ha... Jeg var veldig sær og kresen når jeg kjøpte valp for noen måneder siden, uten at oppdretter tok seg nær av dette :)

Skrevet

Min aussie har bøy på stumphalen sin, nå har vi bare stilt på valpeshow og ingen dommere har bemerket det :) Heller ikke autoriserte dommere som har møtt henne senere, og det er en par.

På min ser man det når hun logrer og man kjenner det, men det er mange som ikke har oppdaget det før jeg har sakt det, selv ikke dommere ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...