Gå til innhold
Hundesonen.no

ny med klikker


ms.dyrego

Recommended Posts

Har tidligere brukt bare godbiter under trening, men skal nå begyne å ta siktet mer mot lydighet i konkuranseform og det tok ikke mange treningsøktene før jeg skjønte at jeg ble for upresis når jeg skulle belønne/rose.

Har nå holdt på med å lære han at det kommer en godbit hvergang jeg klikker.

Men nå (dag3) virker det som om han tror det betyr sitt. Hver gang jeg trykker så setter han seg på stede. Og siden jeg har trykket må jeg jo gi ham belløning.

Noen som har tips om hvordan jeg skal lære han at "klikk" betyr at han gjør noe som er riktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva har han gjort mens du har klikket da? Pass på å klikke for masse forskjellige ting sånn at klikkeren ikke blir koblet til bare en spesiell atferd.

Ellers kan det jo hende at du har en sånn hund som er vant til å sette seg for å få godbit? Og når du da klikker, skjønner hunden at godbiten er på vei, så han setter seg ned som han er vant til å gjøre før godbiten kommer? I så fall ville jeg enkelt ha løst ham ut - kast godbiten opp i lufta, langs bakken eller rekk den fram så han blir nødt til å reise seg for å den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har prøvd å klikke når han gjør forskjellige ting som fortjener belønning(bærer ting i munnen, ligger, gir "kose labb" osv.). Så langt har han plasert rumpa rett i bakken eller satt seg opp, men for 10minutter siden tror jeg vi hadde et gjennombrudd. Jeg fikk ham til å stå og se på meg så klikket jeg og kastet godbiten med det samme under ham, så han måtte bli stående.

Er det riktig måte å gjøre det på?

Tror du har rett i at jeg har lært han at den beste måten å tigge på er å sitte.

Vis det er noen som vil dele litt på klikker erfaringer, uansett hva, så vær så snille å dele det med meg/oss :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk ham til å stå og se på meg så klikket jeg og kastet godbiten med det samme under ham, så han måtte bli stående.

Er det riktig måte å gjøre det på?

Joda, syns det høres riktig ut :-)

En tommelfingerregel kan være at du belønner hunden i posisjonen når du trener på Bli-momenter. Og du belønner hunden ut av posisjonen når du vil ha hunden til å gjøre en ny repetisjon. Alltid greit å ha et bevisst forhold til hvordan man belønner hunden.

Ellers er det lurt å lære hunden Doggi-zen (du finner artikler om DZ på Canis). Da lærer du hunden forståelsen av et fri-signal (f.eks værsågod), samtidig som du lærer hunden selvbeherskelse (tåle forstyrrelse mens den jobber). DZ-prinsippet er også et meget effektivt verktøy for å kvalitessikre hele øvelser når dere er kommet et stykke på vei i lydighetstreninga. Les mer om dette i Morten Egtvedts blogg, på Canis.no eller les boka "Lydighetstrening, teori og praksis" av Køste&Egtvedt

Tips om klikkertrening? Hmm...

Hvis hovedmålet er å lære deg klikkertreningsprinsippene, så fall aldri for fristelsen å hjelpe hunden. Ta heller ei kort pause, og prøv på nytt med litt enklere kriterier. Hunden skal til enhver tid være den aktive som tester og prøver seg frem. Du skal kun gi den beskjed (med klikkeren) om adferden lønte seg eller ikke :heart: Og (dette gjelder generelt, klikker eller ei) man driver aldri nyinnlæring på steder med forstyrrelse. Hjemme, på et stille rom, er beste sted for all nyinnlæring slik at hunden kan konsentrere seg om jobben sin. Er du flink på dette punktet, vil du oppleve at klikkertrening er en meget effektiv metode!

Masse tips om klikkertrening jeg kunne gitt, men du får heller spørre om noe konkret -hvis ikke blir jeg vel aldri ferdig :D

Jo! Et par tips til i farta:

Siden du sikter deg inn mot lydighetsprogrammet, så vil du nok ha stort utbytte av å jobbe systematisk, ikke bare kjøre "vill-west-klikking" uten mål og mening. Canis har utviklet et treningsprogram som skal hjelpe klikketreneren til å jobbe mest mulig målrettet. Da er grunnferdighetene naturlig å jobbe mest med: http://hundetrening.blogspot.com/search?q=grunnferdigheter

Fanny Gott (tidl. canis) har skrevet en artikkkel om det å sette ting i system (skrevet for hundetrenere som ønsker å jobbe målrettet): http://www.klickerklok.se/kontroll-pa-galenskapen.php (du finner ellers veldig mye bra om klikkertrening på denne hjemmesiden)

*Dobbelpost, bruk redigeringsfunksjonen. Mod Miriam*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lurt å "forske" litt, særlig fordi det er en del feller. Jeg ser det på ene hunden her, som jeg forsøksvis klikkertrener lydighet med (det går ikke "hele veien" i hverdagen, for å si det sånn...), at dersom vi henger oss litt opp i et moment, blir den veldig begeistret for det :heart:

Så det gjelder å kjøre variasjon, men med en PLAN... og balansere det. Da kan det være lurt å lese seg litt opp av de som har gått veien før deg. Det er også noe med det å klikke for noe de gjør... og faktisk få hunden til å "tenke etter" og sette det i system... at den blir bevisst på å tilby nye atferder også, som kan bli litt mye på en gang når en sjøl som menneske også sliter med å henge med... og kanskje, som Belgerac sier, blir litt for aktiv selv ("jeg fikk ham til å stå og se på meg", skriver du, mens det bør være hunden som oppdager at "jeg fikk henne til å belønne meg når jeg gjorde slik eller sånn").

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så det gjelder å kjøre variasjon, men med en PLAN... og balansere det.

Yes! Balanse er et viktig stikkord, for det jeg også har erfart er at hunden får litt "dilla" på enkelte øvelser.

Nå har jeg eksperimentert såpass lenge med klikkertrening, at nå TØR jeg å slutte å forsterke enkelte øvelser hvis jeg syns tilbud av adferder blir litt ensporet. Før turte jeg ikke slutte å belønne noesomhelst, i redsel for at hunden skulle glemme øvelsen. Men, det gjør de vitterlig ikke :D Momenter man slukker ut for en periode er relativt enkle å få frem igjen på et senere tidspunkt - alt avhengig av hvor grundig de er befestet i hundens nervesystem (les bl.a om "flyt"-adferder i Mortens blogg). "Sitt foran fører" er jo en typisk sånn adferd man fort får flyt på, og som man med stor fordel kan ta en lengre pause fra, bare for å få frem andre adferder. Tør du å slutte å belønne sitt? :heart: Da MÅ hunden etterhvert finne på noe annet. Og er du observant, finner du fort både ett og annet å klikke for :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk takk for masse gode innlegg :D Håper på flere!

Skal gå igjennom linkene i kveld når jeg har litt bedre tid.

Når jeg sa fikk han til å stå så mente jeg at han kom gående mot med og stoppet når han så at det var han jeg konsentrerte meg om.

I dag tidlig var han i senga og prøvde å vekke min sammboer og jeg og den ene tispa var i gangen.

Trodde ikke han skulle høre klikkeren så lang borte, men når jeg klikket for henne ble gang døra åpnet 1sekud etter og kom han logrende, klar for godbit(som han selvfølgelig fikk, og til og med uten å sitte).

Så han skønner vertfall hva lyden betyr :heart:

(og han har aldrig åpnet denne døre selv før, så det var ikke tvil om at han har skjønt det)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har alltid dårlig samvittighet for alt jeg "burde" lest :heart:

Har alltid ørten spørsmål for hvert svar jeg får eller leser meg til... og sånn går dagene!

Tenkte igjen på den situasjonen du beskriver, og skjønner hva du mener; husk bare at hvis du ser veldig på hunden, kan du risikere å gi hunden flere signaler som den reagerer på - din kroppsholdning, at du holder veldig øye med den - og ikke bare at den selv tester ut ting og tilbyr atferd. At vi stirrer på en hund som kommer imot, kan bli et tegn i seg selv :D

Mye ting å huske på!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, men tror jeg må pakkes inn i en dyne for at han ikke skal kunne lese meg. :D

Han er så opptatt av meg at han vet at vi skal gå tur før jeg har sagt eller gjort noe.

Han sitter før jeg når å åpne munn.

Blir jeg stesset eller redd så går han ikke fra meg men sitter/ligger ved siden av meg til jeg er rolig igjenn. :heart:

Luksusproblem...?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå tror jeg at ting begynner og komme på gli. Han prøver først å sitte så å gi labb så legger han seg ned.

Det var kroppsholdningen min det var noe galt med, stilte meg foran speilet og la merke til hender som rørte på seg...

Utrolig hvor flinke hunder er til å lese kroppspråk.

Har sikker flere spørsmål etter at dette sitter, men skal kjøpe meg en bedre bok i slutten av månden.

Noen anbefalninger?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...