Gå til innhold
Hundesonen.no

Femundsløpet


Guest Belgerpia

Recommended Posts

Skrevet

Herregud, for et sjokk det må ha vært for både hunder, hundefører og sjåfør! I så dårlig sikt burde det ha vært vakt ved kryssningspunktet og nedsatt fartsgrense, her var det ikke et synlig skilt en gang. Uansvarlig..

Skrevet
Å nei! :ahappy: Det var ikke bra...

Men femundløpet er vel strengt talt ikke verdens lengste langdistanseløp er, det er jo ikke lengst i norge en gang

Du har rett i at femund ikke er europas LENGSTE, men i artikkelen står det STØRSTE og der tror jeg faktisk femund har rett. Det er iallefall større enn finnmarksløpet i norge:)

Ellers er det forferdelig at sånne ting skjer, garantert skremmende for hundekjører og hunder.

En av hundene i spannet var jeg med å trene opp som valp, så blir enda litt tettere på. Men så vidt jeg har fått med meg overlevde alle hundene. Heldigvis!

Skrevet

Vi får bare krysse fingrene:) Hørtes ut på artiklene at to av hundene var skadet, men man vet vel lite om hvordan det går på sikt nå.

Ene lederhunden til Harald tunheim (en av norges beste langdistansekjørere) kuttet over scenene i bakbeinet og fikk dommen "aldri trekkhund igjen". Året etterpå vant hunden finnmarksløpet som lederhund.... Så man vet aldri hvordan det går...

Mens man venter på at dette spannet skal bli friskt igjen kan man heie på de andre deltakerne. de første er vel i nærheten av mål nå:ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...