Gå til innhold
Hundesonen.no

Altfor ivrig når vi skal besøke folk..og får besøk!


maja80

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hannhund på 19 mnd som er veldig glad i folk, uansett hvem. Noe som i seg selv er bra, men det kan bli for mye i visse sammenhenger. Spesielt når det kommer besøk, eller vi skal besøke noen. Har heldigvis klart å få han til å slutte å hoppe på folk, selv om det av og til kan skje når han blir for ivrig og glad. Men med en gang det ringer på døra styrter han frem som om besøket kommer til han, og nesten overfaller de som kommer. Han snuser de opp og ned, presser seg mot dem og følger etter dem inn i stua. Når besøket har satt seg prøver han komme opp i ansiktet for å slikke, og han vil ha kos. Jeg har da valgt å ta han til side når det kommer folk, la han sitte på soverommet til han har roet seg. Så får han komme ut hvis han er rolig, gir masse godbit og ros når han klarer det. Har holdt på med dette en god stund, så når går det mye fortere å roe han ned. Men så kommer det samme problemet når vi skal besøke andre.

Noe som har ført til at jeg sjelden tar han med meg, for det blir rett og slett for mye. Han er en mellomstor hund på 35 kg, så det er en kamp å holde han i ro hvis han f.eks møter en annen hund han gjerne vil leke med. Vet godt at dette er min feil da jeg ikke har fullstendig kontroll på han. Men vi trener mye lydighet så det blir bare bedre og bedre :whistle:

Har prøvd å ta med godbiter for å avlede han når vi drar på besøk, men det virker som om de vi besøker er mer interessante.

Bruker å si at han skal sitte til jeg har fått av meg skoene, noe han klarer en liten stund men så tar iveren overhånd. Han blir rett og slett så glad for å se folk at han ikke klarer å styre seg. Er det noen som har tips på hvordan jeg skal trene på dette å besøke folk? Kanskje jeg kan ha han i bånd helt til han har roet seg, og når han er rolig får han hilse? Det som bekymrer meg da er gulvet til de vi besøker.. Han spinner nemlig i ring når han blir glad, og drar som en gal for å få hilse på. Men da er jo potesokker et alternativ :rolleyes:

Skrevet

Hva med å avtale med flere folk om at de ikke skal gi hunden oppmerksomhet før han er blitt rolig? Vi hadde samme problemet med vår hund, og måtte gå inn og styre det litt. Hun blir enda riv ruskende glad når det kommer folk, men med mindre besøket gir henne masse oppmerksomhet så roer hun seg veldig raskt! :whistle:

Jeg avtalte med folk som skulle komme innom om at de ikke skulle se på henne når hun var "bananas" engang, men overse henne helt til hun ble roligere. Du kan be besøket snu seg hvis hunden hopper, og hvis hunden maser når de har kommet inn og satt seg ned så kan de snu seg vekk fra hunden med hodet og overkroppen - og liksom signalisere med kroppsspråket sitt at: "dette vil jeg ikke ha noe av." Du som eier må også holde øynene åpne og fjerne hunden fra situasjoner hvis det skulle trengs, f.eks dra han unna hvis han hopper opp på besøk som sitter i sofaen osv. Det kan være en stor fordel å bruke en line til å ha i halsbåndet. Da får du lettere tak i hunden og kan gjøre det kjapt.

EDIT: leser nå at det handler mye om når dere drar på besøk.. Jeg ville brukt bånd på han, og trent mye på en ligg-kommando som skal fungere på besøk hos andre også. Prøver han å bryte ligg kommandoen så holder du bare igjen i kobbelet. Du må ikke la han bryte en kommando før det er greit. Når han har ligget pent en stund og roet seg litt ned kan du belønne han med å få en av menneskene i rommet til å snakke/kose med han før han må ligge litt til. Øk tiden etterhvert, ikke krev for mye på en gang!

Hunden din er veldig ung, og er antagelig ikke ferdigvokst i hodet sitt helt enda. Gi han tid og tren fornuftig, så finner dere nok en gylden middelvei :P

EDIT: velkommen til forumet forresten! Ser du er fra Bodø, det er vi og :P

Skrevet

Takk for tipset! Vi skal øve mye på det fremover, og siden Buddy er veldig lærevillig håper jeg det går fort :)

Jeg får avtale med venner som kan komme på besøk for å trene på dette.. :)

Siden vi begge bor i Bodø, kanskje vi kan ta en tur i lag en dag? Få av vennene mine har hund, og hundene går ikke så gått overens. Kjedelig å gå tur alene bestandig.. :)

Skrevet

Javisst :) Bare si ifra! Emma veier ikke så mye da (liiten rottehund..) men så er hun jo tispe da og mener selv at hun bestemmer over alle hanhunder :) Er den andre hunden veldig gira bruker hun å finne sine egne løsninger når hun slippes løs slik at de kan leke og ha det moro på tross av stor størrelsesforskjell.. Liker hunden din å løpe så vil de nok bli et kjempe par! Hvor i byen bor dere da?

OT, men HERREGUD som det snør idag da! :)

Skrevet

Vi bor i Rønvika.. Buddy elsker å løpe, men er dessverre nyoperert i kneet så det er flere mnd til han kan løpe. Men om en mnds tid kan vi begynne å gå ordentlige turer igjen :) Vi får snakkes da :) Hvor bor du?

Skrevet

Grønåsen her! :) Bare si ifra når dere vil gå en tur da :) Emma kan godt være i bånd så hun ikke girer han opp slik at han overbelaster foten, er ikke noe stress det heller altså.

Skrevet

Dere er ikke alene om en overglad hund som elsker alle mennesker, og tror de elsker han å!

Når vi øver ro på butikken (venter på utsiden) så sier noen hei, så er han rakett, rekker ikke stoppe ham!

Men han har blitt flink å se på de som bare går forbi!

Håper det roer seg, min er 12 mnd.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...