Gå til innhold
Hundesonen.no

Etisk problem


Susanne&Tapper

Recommended Posts

Skrevet

Her er oppgava:

Vi veit at mange menneske med overlegg skader sine eigne organ, til dømes ein røykjar som øydelegg lungene, og ein alkoholikar som øydelegg levra. Meiner du at dei har rett til å få transplantert friske organ inn i kroppen sin, eller burde andre menneske kome før dei i køen?

Eg synst oppgava er veldig vanskeleg, for ein person som røykar kan jo vere ein kjempe snill person som gjer mykje bra i livet, medan ein person som ikkje røyker og ikkje drikker kan vere eit dårleg menneske. Kven som skal bestemme kven som er egna til å få dei friske organa først? ...

Skrevet

Jeg synes et kurant skille er ved hva som er forbudt og ikke. Så lenge både alkohol og tobakk er lovlig så kan man ikke sette de tilside i køen. Da må man i såfall også sette tilside feite folk som har ødelagt helsa med feit mat.

En annen sammenligning kan være redningsaksjoner. Hopper man i Trollveggen og blir sittende fast så kan man jo bli avkrevd det som det koster å sende ut redningsmannskapet, nettopp fordi det er forbudt å hoppe der. Legger man ut på langtur og blir innesnødd i en storm blir man det ikke, selv om det er meldt utrygt på værmeldingen - fordi det er ikke forbudt.

Skrevet

Jeg tenker at et liv er et liv, og alle har rett til hjelp. De var ikke så opplyst ang. hvilke problemer du fikk når man røykte for 50 år siden, så man kan ikke si at "du ba om det selv". Det mener jeg blir veldig feil :icon_redface:

Skrevet
Jeg tenker at et liv er et liv, og alle har rett til hjelp. De var ikke så opplyst ang. hvilke problemer du fikk når man røykte for 50 år siden, så man kan ikke si at "du ba om det selv". Det mener jeg blir veldig feil :)

Men I DAG er vel de fleste klar over at man skader seg selv når man røyker, det står tross alt på pakkene.

Jeg vet ikke helt hva jeg synes, utrolig vanskelig å si siden det er liv det er snakk om... På en måte mener jeg at røykere burde få mindre prioritet i køen, men så er det jo veldig mange av de jeg er glad i som røyker, og hvis de skulle trenge en transplantasjon... Huff, nei, vet ikke. :icon_redface:

Skrevet
Aina: synes du også at feite folk skal betale for evt hjerteoperasjoner selv?

Hæ? Jeg sa jo at jeg ikke vet hva jeg synes. PÅ EN MÅTE sa jeg, det var en tanke som streifet meg, ikke noe jeg mener.

EDIT: Mulig jeg ikke var så flink til å forklare, men jeg MENER ikke bestemt at røykere skal bakerst i køen.

Skrevet

Jeg syns LinKr hadde et veldig godt poeng jeg - det er faktisk lov til å både røyke og drikke og spise usunn mat, ergo stiller man på lik linje som alle andre i køen, syns jeg.

Røykere betaler vel forøvrig nok til den norske stat til å kunne "forsvare" evt. betaling for senere helseskader, Aina&Kaizer? Med tanke på at staten tjener noen milliarder i året på tobakksalg, så kan man ihvertfall ikke bruke økonomi som noe argument, sant? Så kan man jo dra det videre da - hva med de som kjører for fort og ødelegger seg? Det er og selvforskyld, burde DE betale selv? Hva med de som rir hester og faller av - det er jo en risk man vet man tar, sant? Burde de betale for seg selv? Hva med alle disse toppidrettsutøverene som presser kroppene sine og ryker et korsbånd fordi de tryner når de prøver å stå på to planker nedover veldig bratte bakker (det BURDE alle skjønne at kan være skadelig?) - burde de og betale for seg selv? De er jo faktisk prioritert (merkelig det der, sant? At om du skulle trenge en kneoperasjon, så får du beskjed om at det er 2-3 mnd ventetid, mens disse idrettsutøverene blir operert på kanskje 3 dager?)

Skrevet

Veldig gode poeng her. Eg synst også at Linkr har mange gode poeng, det er jo faktisk ikkje forbudt, og staten tener på det også, så røykarane stiller på lik linje med alle andre.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...