Gå til innhold
Hundesonen.no

Mitt første egne kjøp


C.J

Recommended Posts

Når jeg en gang i fremtiden skal kjøpe min første, helt egne hund ønsker jeg å finne en seriøs oppdretter som vet hva h*n driver med og som sørger for god oppfølging. Hva må jeg se etter? Hva bør jeg som valpekjøper spørre om? Og hvordan fungerer dette med å velge valp? Har intrykk av at de fleste oppdretterne velger valpen din for deg. Hvilke fordeler/ulemper er det med dette?

Jeg kan nok tenke meg til noen av svarene selv, men ønsker andres syn på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

du bør læse på nettet om helse, se på stamtavler, læse hvad de forskellige avlere har at sige på deres hjemmesider etc.

Måske tage på udstillinger for at møde nogle af opdrætternes hunde før du bestemmer dig for opdrætter, prøve at hør om nogle har gode eller dårlige erfaring med nogle opdrættere så det kan tages med, når du tænker over opdrætter.

Når du har valgt opdrætter er det vigtigt at du får beskrevet dig selv godt som person, og uddybe det du vil bruge hunden til, så din personlighed og erfaring kommer til at nogenlunde passe med hvalpens og dine krav til hvad du skal bruge hvalpen til i fremtiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

det og besøke oppdretteren er veldig viktig syns jeg for da ser du hvordan moren er og eventuelt de andre hundene du kan bruke lang tid og snakke med oppdretter +++ men husk og pass på det er mye rart ute og går. Har selv kjøpt en valp etter mye om og men. Har en fantastisk oppfølging, de klipper hunden hvis jeg vil, er med og trener,kan spøre dem om alt, prøver og få deg engasjer til og bruke hunden og ikke minst de BRYR seg og DEG og VALPEN/HUNDEN. Og det er sånt det skal være=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg en gang i fremtiden skal kjøpe min første, helt egne hund ønsker jeg å finne en seriøs oppdretter som vet hva h*n driver med og som sørger for god oppfølging. Hva må jeg se etter? Hva bør jeg som valpekjøper spørre om? Og hvordan fungerer dette med å velge valp? Har intrykk av at de fleste oppdretterne velger valpen din for deg. Hvilke fordeler/ulemper er det med dette?

Jeg kan nok tenke meg til noen av svarene selv, men ønsker andres syn på det.

Hva du skal se etter hos valpene avhenger jo av hva du vil ha i en hund. Hvis du er interessert i å farte rundt på utstilling så er det viktig å få oppdretteren til å hjelpe deg med å plukke ut en valp som ser ut til å ha et godt utgangspunkt. Hvis det skal være en hund som ikke skal innom utstillingsringen, men brukes til f.eks redning og rundering så ville jeg sett etter noe annet og valgt den jeg fikk best kontakt med og som har interesse for gjenstander og mennesker (men hvilke valper har ikke det). Hva du skal bruke hunden til har jo også en del å si for hvorvidt du trenger oppfølging fra oppdretteren, hvis du skal begynne med noe nytt som oppdretteren din kan alt om så er det jo en fordel å ha nær kontakt. Sikkert i andre tilfeller også. Men jeg synes du virker som en oppegående jente og jeg tror du vet hva du er ute etter i en hund, og da er det jo mer viktig å få de rette linjene og den rette hunden enn å få en oppdretter som er opptatt av å følge dere opp etter kjøpet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenker du Flat igjen? For du begynner vel å kjenne en del oppdrettere godt etterhvert?

Jeg har faktisk alt for mange som jeg ser på som seriøse og gode nå til at jeg kunne bestemt meg for hvor jeg skulle kjøpt.

Syntes det viktigste er å snakke med dem i flere settinger jeg. Ute på stevner, hjemme ovs.

Og sålart se på mor/far i forskjellige settinger om mulig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...