Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang - hvor da?


siljestokka

Recommended Posts

Skrevet

Ja. Grunnen til denne tråden, er at jeg trenger å få klarnet opp i ting, som jeg lurer på angående båndtvang.

Jeg har hørt at fra 1 januar til oktober(?), så er det båndtvang over alt? Kommer sikkert litt ann på hvilken kommune man bor i også. Så var det at man må ha hunden i bånd der det ferdes mye folk eller der hvor husdyr ferdes. Men om vinteren så kan man slippe hunden på tilatte steder (?).

Stemmer dette. Kan man altså ikke slippe hunden på sommeren i det hele tatt? (Tenker ikke da på tjenestehunder/gjeterhunder i arbeid og sånn) Sant visst jeg skulle være i fjellet i sommer, så må jeg ha den i bånd hele turen, selvom det ikke er folk og dyr.

Skrevet

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Skrevet
Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Jeg har også lurt litt på hvor lovlig det er for kommunene å innføre helårsbåndtvang, men jeg tror de faktisk kan snike seg unna med det ved hjelp av sleip ordlegging.

Her

Og her

står Kongsberg sine lokale forskrifter og regler. De har ved hjelp av:

Det er båndtvang hele året i etablerte boligområder slik de vises i kommuneplanen, på handleområder, parker, kirkegårder og grav- og urnelunder, i anlegg for leik og idrett, sport eller rekreasjon.

Ved ferdsel med hund langs lysløyper, er det båndtvang i alle lysløyper i kommunen hele året. Medtas hund, skal den ikke være til hinder for andre brukere av lysløypa.

effektivt stengt mulighetene for å ha hundenløs i veldig store deler av kommunen.

Men uansett.. Sannsynligheten for å bli tatt for å ha hunden løs er stort sett ganske liten...

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Har dere hørt dette ordtaket: regler er til for å brytes :rolleyes:

Neida..

Nå oppfordrer ikke jeg til å bryte båndtvang i det hele tatt, bare så det er sakt (men skal innrømme at jeg gjør det selv), men skal du bryte en båndtvang skal du være bevist på hvorfor det er båndtvang. På sommern er det båndtvang i hele landet for å beskytte vilt og bufe i en veldig sårbar periode, nemlig ved fødsel og med små unger. I denne perioden skal du ha hunden veldig nær deg og med god kontroll for at det skal kunne "forvares". Alle hunder har jaktinstingt selv om det ligger godt sjult hos enkelte. Hehe hunden din er ikke barmhjertig selv om dyrungen er søt sånn som du er. Er båndtvangen for at hunden ikke skal være til sjenanse for andre turgåere osv som f.eks. (deler av) helårsbåndtvangen i Kongsberg skal du kunne kalle inn hunden din hver gang det kommer et menneske og den skal ikke være til mer sjenanse enn om den gikk i bånd osv. osv. Så, skal du først bryte båndtvangen bør du tenke på hvorfor den er til og om du kan ha like god kontroll i forhold til å værne det som om du hadde bånd. Kontroll skal man selvfølgelig ha selv om det ikke er båndtvang, men jeg mener at å bryte båndtvangen er et lovbrudd som krever litt vurdering og tankevirksomhet. Og til slutt, selv om sansyneligheten er ekstremt liten for at det skjer, så kan du få noen tusen i bot for å bryte båndtvangen. Det er et lovbrudd på linje med alle andre i samfunnet vårt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...