Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang - hvor da?


siljestokka

Recommended Posts

Ja. Grunnen til denne tråden, er at jeg trenger å få klarnet opp i ting, som jeg lurer på angående båndtvang.

Jeg har hørt at fra 1 januar til oktober(?), så er det båndtvang over alt? Kommer sikkert litt ann på hvilken kommune man bor i også. Så var det at man må ha hunden i bånd der det ferdes mye folk eller der hvor husdyr ferdes. Men om vinteren så kan man slippe hunden på tilatte steder (?).

Stemmer dette. Kan man altså ikke slippe hunden på sommeren i det hele tatt? (Tenker ikke da på tjenestehunder/gjeterhunder i arbeid og sånn) Sant visst jeg skulle være i fjellet i sommer, så må jeg ha den i bånd hele turen, selvom det ikke er folk og dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Jeg har også lurt litt på hvor lovlig det er for kommunene å innføre helårsbåndtvang, men jeg tror de faktisk kan snike seg unna med det ved hjelp av sleip ordlegging.

Her

Og her

står Kongsberg sine lokale forskrifter og regler. De har ved hjelp av:

Det er båndtvang hele året i etablerte boligområder slik de vises i kommuneplanen, på handleområder, parker, kirkegårder og grav- og urnelunder, i anlegg for leik og idrett, sport eller rekreasjon.

Ved ferdsel med hund langs lysløyper, er det båndtvang i alle lysløyper i kommunen hele året. Medtas hund, skal den ikke være til hinder for andre brukere av lysløypa.

effektivt stengt mulighetene for å ha hundenløs i veldig store deler av kommunen.

Men uansett.. Sannsynligheten for å bli tatt for å ha hunden løs er stort sett ganske liten...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Har dere hørt dette ordtaket: regler er til for å brytes :rolleyes:

Neida..

Nå oppfordrer ikke jeg til å bryte båndtvang i det hele tatt, bare så det er sakt (men skal innrømme at jeg gjør det selv), men skal du bryte en båndtvang skal du være bevist på hvorfor det er båndtvang. På sommern er det båndtvang i hele landet for å beskytte vilt og bufe i en veldig sårbar periode, nemlig ved fødsel og med små unger. I denne perioden skal du ha hunden veldig nær deg og med god kontroll for at det skal kunne "forvares". Alle hunder har jaktinstingt selv om det ligger godt sjult hos enkelte. Hehe hunden din er ikke barmhjertig selv om dyrungen er søt sånn som du er. Er båndtvangen for at hunden ikke skal være til sjenanse for andre turgåere osv som f.eks. (deler av) helårsbåndtvangen i Kongsberg skal du kunne kalle inn hunden din hver gang det kommer et menneske og den skal ikke være til mer sjenanse enn om den gikk i bånd osv. osv. Så, skal du først bryte båndtvangen bør du tenke på hvorfor den er til og om du kan ha like god kontroll i forhold til å værne det som om du hadde bånd. Kontroll skal man selvfølgelig ha selv om det ikke er båndtvang, men jeg mener at å bryte båndtvangen er et lovbrudd som krever litt vurdering og tankevirksomhet. Og til slutt, selv om sansyneligheten er ekstremt liten for at det skjer, så kan du få noen tusen i bot for å bryte båndtvangen. Det er et lovbrudd på linje med alle andre i samfunnet vårt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...