Gå til innhold
Hundesonen.no

Båndtvang - hvor da?


siljestokka

Recommended Posts

Ja. Grunnen til denne tråden, er at jeg trenger å få klarnet opp i ting, som jeg lurer på angående båndtvang.

Jeg har hørt at fra 1 januar til oktober(?), så er det båndtvang over alt? Kommer sikkert litt ann på hvilken kommune man bor i også. Så var det at man må ha hunden i bånd der det ferdes mye folk eller der hvor husdyr ferdes. Men om vinteren så kan man slippe hunden på tilatte steder (?).

Stemmer dette. Kan man altså ikke slippe hunden på sommeren i det hele tatt? (Tenker ikke da på tjenestehunder/gjeterhunder i arbeid og sånn) Sant visst jeg skulle være i fjellet i sommer, så må jeg ha den i bånd hele turen, selvom det ikke er folk og dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar ett oppfølgingsspørsmål om båndtvanget. Har den i noen kommuner som har innført helårsbåndtvang blitt prøvd rettslig?

I Hundeloven står det at kommunen kan innføre båndtvang og to av punktene er disse

"c) på og ved bestemt/angitte turstier, turveier, merkede skiløyper, leir- og rasteplasser,

d) i bestemt angitte andre områder på land, i vann eller sjø som er allment benyttet som tur- og rekreasjonsområder,"

Disse gir i praksis rett til å innføre båndtvang over hele fjøla, MEN det står da også i loven

"Båndtvang etter bokstav c og d kan ikke fastsettes i større grad enn nødvendig og slik at hensynet til de som ønsker å ferdes med løs hund også ivaretas i tilstrekkelig grad, både hva angår omfang og geografisk spredning."

Den setninga der gjør at jeg stiller meg litt tvilende til lovligheten av endel kommuners praksis.

Jeg har også lurt litt på hvor lovlig det er for kommunene å innføre helårsbåndtvang, men jeg tror de faktisk kan snike seg unna med det ved hjelp av sleip ordlegging.

Her

Og her

står Kongsberg sine lokale forskrifter og regler. De har ved hjelp av:

Det er båndtvang hele året i etablerte boligområder slik de vises i kommuneplanen, på handleområder, parker, kirkegårder og grav- og urnelunder, i anlegg for leik og idrett, sport eller rekreasjon.

Ved ferdsel med hund langs lysløyper, er det båndtvang i alle lysløyper i kommunen hele året. Medtas hund, skal den ikke være til hinder for andre brukere av lysløypa.

effektivt stengt mulighetene for å ha hundenløs i veldig store deler av kommunen.

Men uansett.. Sannsynligheten for å bli tatt for å ha hunden løs er stort sett ganske liten...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
Har dere hørt dette ordtaket: regler er til for å brytes :rolleyes:

Neida..

Nå oppfordrer ikke jeg til å bryte båndtvang i det hele tatt, bare så det er sakt (men skal innrømme at jeg gjør det selv), men skal du bryte en båndtvang skal du være bevist på hvorfor det er båndtvang. På sommern er det båndtvang i hele landet for å beskytte vilt og bufe i en veldig sårbar periode, nemlig ved fødsel og med små unger. I denne perioden skal du ha hunden veldig nær deg og med god kontroll for at det skal kunne "forvares". Alle hunder har jaktinstingt selv om det ligger godt sjult hos enkelte. Hehe hunden din er ikke barmhjertig selv om dyrungen er søt sånn som du er. Er båndtvangen for at hunden ikke skal være til sjenanse for andre turgåere osv som f.eks. (deler av) helårsbåndtvangen i Kongsberg skal du kunne kalle inn hunden din hver gang det kommer et menneske og den skal ikke være til mer sjenanse enn om den gikk i bånd osv. osv. Så, skal du først bryte båndtvangen bør du tenke på hvorfor den er til og om du kan ha like god kontroll i forhold til å værne det som om du hadde bånd. Kontroll skal man selvfølgelig ha selv om det ikke er båndtvang, men jeg mener at å bryte båndtvangen er et lovbrudd som krever litt vurdering og tankevirksomhet. Og til slutt, selv om sansyneligheten er ekstremt liten for at det skjer, så kan du få noen tusen i bot for å bryte båndtvangen. Det er et lovbrudd på linje med alle andre i samfunnet vårt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...