Gå til innhold
Hundesonen.no

sheltie oppdrettere


sweet happi molly

Recommended Posts

Skrevet

jeg har hørt fra en oppdretter at det eksisterer en oppdretter i norge som avler på svarte og hvite sheltier. jeg lurte på om det er noen som hvet hva de heter, evt. hjemmeside eller noe sånt. driver å forsker litt på hund nr 2. som jeg vil trene litt mer målrettet lp eller ag. og har havnet på sheltie.

er åpen for andre farger også, men har lyst på en som er litt mer spesiell enn vanlig sobel som det ser ut som alle har(unnskyld hvis jeg fornermer noen nå)

Skrevet

Gå inn på Nssk.no. der finner du liste over oppdrettere,og der ligger også de som avler svart og hvitt om jeg ikke husker helt feil. Men kommer ikke på hva de heter i farta.

Skrevet

Vær grei å velge farge helt til sist.. Det blir for meg helt feil å velge hund fra farge, når alt det som faktisk spiller noen rolle har null og niks med farge å gjøre.. Anbefaler deg å ta kontakt med klubbens valpeformidling dersom du er interessert i valp, lykke til.

Skrevet

ja det er ikke på død å liv jeg skal ha svar og hvit, men jeg ville bare undersøke hva de het og hvordan de drev oppdrette sitt og slikt. jeg velger hund utifra og jeg kan snakke med oppdrettern og trives med han/hun før jeg bestemmer valp.

Skrevet

Jeg ville fremdeles valgt oppdretter først og farge sist. Akkurat svart/hvit er fryktelig vanskelig, og det er såpass få hunder som er bærere av det genet i Norge at de fleste valper som blir født kun er bærere selv, da begge foreldrene må ha genet for at valpene skal få fargen. Også på grunn av dette går fargen ofte utover andre kvaliteter når man tenker farge fremfor andre og viktigere ting når man velger avlsdyr. Det finnes pr. idag 2 svarthvite tisper og 1 hannhund tror jeg, som kan avles på vel å merke, så det er ikke akkurat et stort marked. Vanskelig for meg som oppdretter å være fullstendig objektiv, så jeg avlutter her og ber deg fremdeles kontakte valpeformidler i klubben :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Hadde jeg skullet ha sheltie så skulle jeg hatt svart og hvit - og da mener jeg helt alvorlig at jeg hadde søkt rundt til jeg hadde funnet en sort/hvit fra en vettug kombinasjon.

Farge er viktig - om man har bestemt seg for det liksom...

Se f.eks. ungjenta som ble verdensmester i agility - med sin sort/hvite sheltie - og den ble kjøpt fordi den var sort/hvit og sort/hvit var viktig fordi den skulle matche husets Border Collie i fargen.

Pen er den kanskje ikke - men den er sort/hvit.

Ikke feil å gå etter farge bare man samtidig finner en vettug kombinasjon.

Anbefaler deg å se litt til Sverige også jeg.

Skrevet

det var på agility vm jeg så den og jeg falt helt for den. jeg satt å snakket med noen som jeg ikke viste da at var oppdretter og hun sa jeg måtte kontakte dem i norge som hadde svarte og hvite, men jeg finner jo ingen.

I årsbøkene står det hvordan stelle pelsen og lingende der da?

Trodde det var bilder av de nyeste championer og sånne jeg.

Skrevet
Vær grei å velge farge helt til sist.. Det blir for meg helt feil å velge hund fra farge, når alt det som faktisk spiller noen rolle har null og niks med farge å gjøre.. Anbefaler deg å ta kontakt med klubbens valpeformidling dersom du er interessert i valp, lykke til.

Helt enig med deg, farge har nok vært det siste jeg tenkte på når jeg skulle kjøpe hund. Når jeg skulle kjøpe gamlemor var jeg bestemt på at jeg ikke skulle ha lys hund, men hva endte jeg opp med tror du? Nestemann ble mørk, så her er det hundene egentlig som har valgt meg.

Går litt etter kjemi mellom meg og valpen når jeg er og hilser på jeg.

Det har vist seg å stemme veldig bra med begge de to jeg har nå.

Skrevet
det var på agility vm jeg så den og jeg falt helt for den. jeg satt å snakket med noen som jeg ikke viste da at var oppdretter og hun sa jeg måtte kontakte dem i norge som hadde svarte og hvite, men jeg finner jo ingen.

I årsbøkene står det hvordan stelle pelsen og lingende der da?

Trodde det var bilder av de nyeste championer og sånne jeg.

Det også, men ja, det pleier å stå bl.a. om pelsstell, samt standarden med bildeforklaringer osv.

Skrevet

Om farge..

Eneste jeg har vært sikker på de siste 2årene var Tricolor ... *ler*

Jeg endte opp med Blue merle :rolleyes:

Finn en oppdretter som du kan ha god dialog med, jeg var innom 7-8 oppdrettere før jeg fant den rette oppdretter'n. Hos oppdretter'n min var det 2 stk som stod i venteliste å de hadde stått på lista i 4 og 7år bare i tilfelle det skulle dukke opp svart/hvit, men dette er visst ikke bare hokus pokus. Å siden du ønsker å bruke hunden aktivt tror jeg du burde lete etter riktig hund å ikke fargen.

Lykke til med kommende valp!

Skrevet

hei da har jeg skjekket rundt litt og muligens funnet oppdretter. men det er etter amrikanske linjer. hva er forskjeller engenlig? kan jeg komme langt utstillings messig med en hund fra de linjene?

Skrevet

Om det er rene amerikanske linjer skal jeg ikke blande meg oppi det, det er miksing av engelsk og amerikansk jeg ikke har noe til overs for. Enkelte dommere liker denne typen, andre ikke. Det er dog en veldig forskjellig type fra det det er mest av i landet, nemlig de engelske. Forskjellene ligger mest på hodeproporsjoner og plassering av øyne/ører som gir det rette uttrykket. De amerikanske linjene er også ofte grovere i både hode og beinstamme. Noe gemyttforskjell kan det også være, men jeg kjenner personlig ingen helamerikanske hunder, så det skal jeg ikke uttale meg for mye om. Jeg vet bare det jeg har sett av dem i ringen. Det du skal være obs på er at amerikanskimporterte hunder er avlet etter en annen standard enn de europeiske, ettersom USA ikke er med i FCI, derav visse utseendemessige og/eller gemyttmessige forskjeller. Hva dommerne foretrekker er opptil dem, men tilhører de FCI-land skal de dømme etter FCI-standard.

Selv foretrekker jeg personlig rent engelske linjer, da uttrykket tiltaler meg mye mer (det opprinnelige, det er en britisk rase), men det er jo som alt annet en smakssak.

Skrevet
Han har aldri blitt brukt i avl heller pga. PRA-bærere om jeg ikke husker feil.

hmm, var et svart hvitt kull på siden så jeg.. 2 valper var blitt svart hvit... håper de ikke har brukt han om han er PRA bærer da.. :closedeyes:

EDIT:

okei, tror jeg er med likavel.. ser at den svart hvite hunden de har er fra eget oppdrett.. om han er brukt videre aner jeg ikke.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...