Gå til innhold
Hundesonen.no

Vil begynne med bruksspor!


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en flat-tispe på litt over 2 år. Jeg synes det ser så vanvittig artig ut med spor og har kjempelyst å lære meg dette. Vi har prøvd blodspor men hunden er redd lukten.. Det går kanskje over av seg selv etter noen ganger, men jeg vil ikke være avhengig av blod for å trene søksøvelser. Så derfor vil vi lære oss å søke opp mennesker!

Har ingen planer om noe konkurranserettet trening, mest for morro. Men vil jo gjøre det så riktig som mulig da. Hunden min er glad i å lete opp folk, og vi gjemmer oss ofte i skogen, men hun løper jo egentlig bare rundt og leter (bruker syn og hørsel), prøver altså ikke å snuse i bakken.

Så har dere tips til hvordan begynne? Hunden har en god sele (Ruffwear Webmaster) og vi har en sporline på 15 meter som glir lett i terrenget.

Fant denne linken i en tråd lenger nede: http://www.renolen.no/birgit/bruks/bruks.htm - hvilken metode tenker dere er passende å begynne med?

  • 4 weeks later...
Skrevet

Hei.

Det finnes mange måter å begynne innlæring av spor på. Man må se litt ann hunden og typen. Siden det her er snakk om en flat, går jeg ut fra at den er som falter flest og er et lite matvrak. Så da ville jeg nok ha begynt med godbit spor. Funnet noen riktig lekkerbisker som hun virkelig er helt vill etter. Ikke gi de godbitene i det heletatt ellers, utenom sporingen.

Vil egentlig anbefale deg å gå på kurs. Da får du en personlig oppfølging. Man må nesten kjenne hunden for å finne den perfekte innlæringsmetoden. Jeg mener at ikke alle metoder passer for alle hunder. Man må finne den metoden som passer for den hunden. Er hunden lite intressert i mat, men har en stor jaktlyst, ville jeg i stede begynt med slepespor.

Er hunden sktrem sosial og glad i mennesker ville jeg ha lagt det hele opp på en helt annen måte, hvor man benytter den egenskapen. Eller kanskje bruker en kombinasjon av flere innlæringsmetoder.

Det å løpe å hjemme seg i skogen som du beskriver hvor hun har høy nese, og stor fart minner mer om en slags form for rundering. Som også er en super øvelse som jeg kan anbefale på det varmeste.

To år er jo en super alder, hvor hunden er begynt å bli mer moden, og også klarer å konsentere seg over tid. Så spor er også et en super aktivitet.

Men egentlig er det en aktivitet som man kan begynne med i alle aldere.

Ønsker deg lykke til.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...