Gå til innhold
Hundesonen.no

Mulig HD - men kanskje noe annet?


belgerac

Recommended Posts

Har fulgt med på tråden til Loke under her, og har merket meg det som blir sagt om MR og verdien av en slik undersøkelse. Litt ymse erfaringer, skjønner jeg.

Tidlig i høst var jeg hos veterinær som gikk generelt gjennom hundens helse/fysikk. I utgangspunktet var dette en enkel konsultasjon hvor jeg bare hadde noen spørsmål om sterilisering. Hunden har mao ikke vist noen symptomer/smerter som jeg har lagt spesielt merke til (men fantasien har jo nå fått næring, og når jeg tenker tilbake så er det jo alltids småting som burde ha fått ei bjelle til å ringe liksom <_< )

Veterinæren bøyde og strekte og klemte. Jeg gjengir utdrag fra journalen (om noen forstår seg på slikt):

Hunden beveger seg med noe krum rygg og litt kort bakbeinsteg med lite bøyning i kne. Eier har også observert det korte steget. Hun er stram rundt skulderblad, kraniale kant av skulderbladet kan ikke palperes, ikke berøringsøm. Stram mellom skulderblad. Latissimus dorsi er øm bilateralt. Ryggen er fleksibel, og det er ingen spesielle smerteraksjoner ved palpasjon av virvler. Øm i gluteus. Nedsatt ekstensjon i hofte bilateralt

Det ble spurt om hunden var HD-røntget. Noe hun ikke er. Jeg antar at veterinær kan ha en mulig HD-lidelse i tankene..?

Jeg ble anmodet om å massere og kjenne mye på hunden, og å stretche bakbeina hennes. Skulle se an utviklingen over tid før jeg gikk videre med undersøkelser/behandlinger. Hun er fortsatt noe stram over ryggtavla, og trekker til seg venstre bakbein når jeg prøver å strekke det ut. Men jeg er ikke så veldig flink til å følge opp daglig med skikkelig massering. Det blir mest kosemassasje og ta-og-klemme-på

Så er det det at jeg har vurdert å få henne MR-scannet først som sist. Ikke bare røntge, for siden å evt likevel måtte ta steget videre til MR.

Men kanskje jeg likevel skulle vurdere røntging i første omgang? Eller?

Hva slags andre lidelser enn HD kan det være snakk om med en slik beskrivelse av hundens fysikk? Noe man kan finne på MR?

Dette er også en Svarting, men foreløpig uten vondt`er som Loke

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det høres ut som om du ser spøkelser på høylys dag... Det er MANGE hunder som pga dårlig konstruksjon beveger seg med krum rygg og kort steg.

Vi har vel alle litt "vondter" innimellom, har vi ikke, uten at det trenger å være noe seriøst galt ? SER hunden ut til å ha vondt ? Virker den hemmet i sin livsutfoldelse ? Virker den stiv og støl når den reiser seg ? Du sier jo selv at du IKKE har lagt merke til noe galt, så hvorfor bekymre seg ?

Hvilken undersøkelse har veterinæren gjort egentlig ? Klemmer man hardt nok et sted, så vil man jo få vondt liksom, så det i seg selv er iallefall ikke noe nødvendig tegn på at det er noe galt. De fleste hunder vil også trekke beina til seg om de blir strukket ut om de ikke er vant til slik behandling, så det trenger vel heller ikke å være tegn på at noe er galt.

Jeg synes du skal få gjennomført en helt normal HD-røntgen på hunden din, bare for å få status på det, og ikke engang TENKE på å ta noe som helst MR-undersøkelse så lenge du ikke har noe å undersøke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...