Gå til innhold
Hundesonen.no

Lus


JailyTina

Recommended Posts

Fant tilfeldigvis noen krypende, ekle småkryp i pelsen til Mikey i går. Tok de jeg fant på et glass og stakk innom veterinæren i dag og fikk bekreftet mistanken. Dyret har fått lus... :glare: Syns kløa hans har økt den siste uka, og det var jo i grunn greit å finne grunnen såpass kjapt. Men anyway.

Har fått Exspot av veterinæren. Lest både bra og dårlig om det, men satser på at det tas utyskene. Det jeg lurte litt på, noen her som vet sånn ca hvor lang tid det går før det vil hjelpe på kløa?

Og smitter lus fra hunder over på katter? Bor noen katter her i huset så kanskje de skulle vært sett over? (De er ikke i direkte kontakt med hverandre, men vi er jo bortpå både hund og katter flere ganger om dagen)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lus er artspesifikke, så det skulle ikke være noen fare for at de smitter over på kattene. (og ikke på deg heller, for den saks skyld :( ) Når du først skulle få utøy på hunden din, så er faktisk lus noe av det "greieste" du kan få. De holder seg på hunden og du behøver ikke å ta igang med en storstilt vasking av hele huset. Det rekker at du behandler hunden. Dog gjør det jo ingen skade å vaske liggeplassen(e) hans.

Når det gjelder kløen, så kan jeg ikke svare deg, det er mange år siden jeg hadde lus på hundene sist og da var det lusevask som gjaldt.. Et rosa pulver(husker ikke navnet) som skulle blandes ut i vann og som klødde som bare det, i alle fall på meg..

Lykke til med lusefri hund ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jo takk takk...! ;)

Kjekt å vite at det ikke går på kattene. De er ikke mine så hadde hatt noe å si for meg, men vet hu som eier dem er "litt" hysterisk når det kommer til småkryp.. :rolleyes:

Utover å legge sæle, og annet som er tett på kroppen hans, i fryseren har jeg ikke tenkt å gjøre noe spesielt. Teppene han ligger på får seg en tur i vaska... :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...