Gå til innhold
Hundesonen.no

Portuguisisk vannhund


Anjanl

Recommended Posts

Skrevet

Samboeren og jeg ønsker å anskaffe portugisisk vannhund i familien. Samboeren er ekstremt allergisk, derfor skulle vi så gjerne ha vært på besøk hos noen som har en slik hund i nærheten av Oslo. Vi trenger bare 10 minutters tur for å sjekke om hunden gir ham astma.

Er det forresten noen som har erfaring med denne hunden? Er den virkelig helt allergifri?

Veldig takknemlig for svar!

Anja

Skrevet

ingen hunder er helt allergifrie..

helt ærlig så skjønner jeg ikke hvorfor dere MÅ ha hund når han er ekstremt allergisk.. det vil mest sannsynlig ende med at dere må selge valpen etter noen mnd pga allergien utvikler seg..

Men det går jo an å håpe at det går bra!

Jeg selv er allergisk mot katt, moderat vil jeg si, og jeg ville aldri i livet gå til anskaffelse av katt, selv om det var av en "allergifri" rase.. Hadde rett og slett ikke turd, tenk å måtte selge den etter en stund :)

Skrevet

Ingen raser er 100% sikre for allergikere. Men det er noen raser som er bedre egnet for allergikere fordi de ikke sprer om seg med allergener i like stor grad som andre raser. Men alle hunder avgir allergener, og enkelte allergikere reagerer også på de allergivennlige rasene. Jeg er selv allergisk, men reagerer ikke på mine havanaiser. Jeg tåler også pudler og vannhundrasene :)

Det er bra og viktig at dere skjekker ut skikkelig om samboeren din faktisk tåler hunden/rasen før dere går til anskaffelse av en selv. Hvis han er ekstremt allergisk, er det en viss fare for at han kan reagere også på portugiseren. Hvis han ikke reagerer umiddelbart, bør han tilbringe mer tid enn 10 minutter med rasen for å se om han reagerer eller ikke. Helst bør han treffe flere hunder av rasen over tid.

Jeg har ikke veldig mye direkte erfaring med portugisisk vannhund, men de jeg har møtt har vært veldig ålreite hunder. Jeg har forøvrig lest masse om rasen og det er en rase jeg syns er veldig fascinerende.

Skrevet

Takk for raske svar!

Vi hørte nettopp om noen som har samme allergiproblem som oss, men som ikke reagerer overhodet på denne hunden, derfor ble vi håpefulle.

Anskaffelse av noen valp kommer ikke til å skje før vi har fått testet både en og fem ganger med flere hunder, og vi har god tid. Men reagerer han allerede etter første runde er det bare å slå det fra seg, reagerer han ikke første gang må vi heller teste over lengre tid for å se om det virkelig går bra.

Skrevet

Men i alle dager da! Man kan vel prøve å finne ut om det er mulig å ha hund selv om man er allergisk? Dere kan jo teste ut portugisisk vannhund i flere omganger, kanskje også med "petal cleanse" også? (Shampo-ting til hunden som skal gjøre at man reagerer mindre på dem.)

Lykke til, håper dere finner ut av dette.

Hilsen fra allergiker med hund :)

Skrevet
Men i alle dager da! Man kan vel prøve å finne ut om det er mulig å ha hund selv om man er allergisk? Dere kan jo teste ut portugisisk vannhund i flere omganger, kanskje også med "petal cleanse" også? (Shampo-ting til hunden som skal gjøre at man reagerer mindre på dem.)

Lykke til, håper dere finner ut av dette.

Hilsen fra allergiker med hund :)

selvfølgelig.. men om man er EKSTREMT ALLERGISK går det an å være litt realistisk :closedeyes:

Skrevet
...

Anskaffelse av noen valp kommer ikke til å skje før vi har fått testet både en og fem ganger med flere hunder, og vi har god tid. Men reagerer han allerede etter første runde er det bare å slå det fra seg, reagerer han ikke første gang må vi heller teste over lengre tid for å se om det virkelig går bra.

Det er veldig lurt av dere å teste ut flere ganger, og ikke bare med en voksen hund, men med valper og spesielt hannnunder. Valper har masse allergener, det har også hannhunder (mye fordi de kan markere litt og det blir tiss på fremlabber). Selv er jeg kjempeallergisk mot de aller fleste hunderaser, inkludert terriere/schnauzere (såkalt napperaser), men reagerer ikke på puddel. Jeg har aldri brukt "petal cleanse", det jeg har gjort er å styrke immunforsvaret gjennom homeopati og kosttilskudd, jeg kan forøvrig anbefale Balder klinikken. Jeg er 100% sikker på at det er takket være homopati at jeg kan ha hund.

Ang rasevalg så kjenner jeg ingen portiser personlig, men det er en facinerende rase. Jeg vil likefullt anbefale dere portisens kjekke fetter, storpuddelen. En leken, morsom, intelligent og førevar rase, som har mange positive kvaliteter under den flotte pelsen. :)

Mvh LivB

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...