Gå til innhold
Hundesonen.no

Kommandoen "Feil"


Anne

Recommended Posts

Noen tips på hvordan jeg kan lære inn denne kommandoen?

Aro vet hva nei betyr men synes det blir feil å bruke den under treningen når jeg leter etter en annen adferd...

Vet at det kom et forslag til hvordan man kan lære inn dette i en av diskusjonene, men det er maaaangen side å lese gjennom :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heihei! :)

Det finnes utallige mange metoder å lære det inn på.

Egentlig trenger det ikke å læres inn heller... Når du trener skal man jo holde tilbake godbiten når hunden gjør feil. Altså.. Du er ute og trener på "sitt". Hunden din legger seg f.eks ned i stedet for å sitte. Da sier du "feil" med en gang hunden legger seg og snur ryggen til hunden med godbiten i hånden. I begynnelsen kan du stå med ryggen til i ca 10 sekunder før du snur deg tilbake og prøver igjen. Altså - du kan lære inn feil hver gang hunden gjør noe feil. Hver gang hunden "feiler" sier du "feil" og snur ryggen til med belønningen i hånden. Når hunden har lært seg at "feil" betyr `det DER gjorde du feil, så det får du ingen belønning for` kan du bare snu ryggen til hunden i 5 sekunder, og så mindre og mindre. På Cita kan jeg bare si feil uten å snu ryggen til, for under innlæringen lærte jeg henne at hun gjorde det feil. Huff, dette ble rotete, men du må altså begynne med å snu ryggen til slik at hunden lærer seg at feil ikke betyr nei, og at det kun betyr at han ikke får godbit. (Nå ble det jo enda mer rotete :) )

Dersom jeg kun hadde sagt "feil" uten å i begynnelsen kunne hunden ha trodd at jeg mente nei/fy etc.. Veldig mange klikkertrente hunder blir "deppa" når de fører ordet feil, og hvis det skjer med dere kan du forsøke å le litt når du snur ryggen til hunden, smile litt, synge en slags "ædabæda, du får ikke godbit!" . Det kan høres teit ut, men det funker som oftest :) Vær også glad når dere skal starte øvelsen på nytt, og si "feil" med en glad tone :P

Lykke til med treningen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har fått noen tis på at det egentlig er bedre å si "prøv igjen" eller noe i den duren. Det er nye lettere å si det i en blid tone en det er å si "feil"

Når hunden har gjort den samme feilen for 100ede gang så er det ikke bestandig så lett å si "feil" i en blid tone!! (snakker av erfaring her ja...!) Men "prøv igjen" kommandoen er lettere å si i en blid tone når du egentlig har lyst å slenge hunden i murveggen og hoppe på den etterpå! (Bare et uttrykk dere...! :wink: )

Ble litt rotete dette også men dere skjønner helt sikkert hva jeg mener...! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når hunden har gjort den samme feilen for 100ede gang så er det ikke bestandig så lett å si "feil" i en blid tone!!

Men har du ikke forstått meningen med klikkertrening da?

For det første, så er det snakk om tålmodighet i klikkertrening :)

For det andre, så skal vi gjøre alt for at hunden ikke feiler. Men ofte hender det, selv når hunden kan øvelsen veldig godt. Ingen klikkerhunder skal gjøre den samme feilen 100ganger. Vi skal gjøre det så enkelt at hunden nesten alltid gjør rett, og når den feiler mer enn 1 av 4 ganger, så skal vi gå tilbake i treningen slik at hunden ikke feiler neste gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok, takk skal dere ha :) Jeg er da en crossover trener med en crossover hund så det er mye som skal inn på en gang... :wink: Jeg har bare brukt å snu ryggen til han når han gjør det for seint/feil. Så da er vi iallefall på riktig vei :mrgreen:

Har du noen tips til meg når den nye valpen kommer i hus? Har lest litt på nettsider (dagbøker) til folk om trener klikketrening med valper, og lest bøker... Men hva foreslår du?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men har du ikke forstått meningen med klikkertrening da?

For det første, så er det snakk om tålmodighet i klikkertrening :)

For det andre, så skal vi gjøre alt for at hunden ikke feiler. Men ofte hender det, selv når hunden kan øvelsen veldig godt. Ingen klikkerhunder skal gjøre den samme feilen 100ganger. Vi skal gjøre det så enkelt at hunden nesten alltid gjør rett, og når den feiler mer enn 1 av 4 ganger, så skal vi gå tilbake i treningen slik at hunden ikke feiler neste gang.

Joda jeg har forstått poenget m klikkertrening...! Jeg skrev det sånn bare to prove a point egentlig, men noen ganger er det lett foe en liten krutt-tønne som meg å bli litt irritert(jobber iherdig med saken...)noen ganger og da kanordet feil komme litt sint ut.. Har sett mange andre som er sånn også, så jeg syns d ihvertfall er lettere å si prøv igjen...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...