Gå til innhold
Hundesonen.no

Lureri fra "oppdretter"


Decarabia

Recommended Posts

For et par år tilbake skulle ei jeg kjenner kjøpe sin første hund. Hun leste først om aktuelle raser, sp begynte hun å lete litt på internett. På nettet fant hun noen utrolig vakre valper. Kausisk Zorakast (eller noe der). Hun falt rett å slett for denne rasen. Hun hadde jo selvfølgelig aldri hørt om denne før og hun fant heller ikke noe om denne hunden på internett.

Så hun ringte til denne oppdretteren til denne rasen. Hun sa at denne rasen er en gammel rase fra Russland. Det er veldig få av den, men den var godkjent rase og alt det der. Valpeprisen var 15000, inkl registrering og alt. Dette var også en enkel rase som krevde minimalt. Hun jeg kjenner ble helt opp i skyene.

Så var det ei anna som sa at hun burde ringe til NKK ang denne rasen. Nkk hadde aldri hørt om den før. De lovet å ta kontakt med FCI og spørre om denne rasen. Dagen etter ringte NKK og fortalte at FCI aldri har hørt om denne rasen. Ikke noen som var i nærheten engang.

Det hele viser seg å være ren svindel fra "oppdretter" av denne rasen. Hun jeg kjnner er veldig glad hun ikke kjøpte valp. Hun har jo aldri vært borti det her før. Har aldri hatt en renraset hund. Så hun holdt på å gå rett i fella. Nå har hun lært til neste gang. Greit nok med skjelden hund, men da skal det snakkes med NKK og FCI hvis det finnes lite info om denne rasen.

Nå tenker jeg på hva med de som gikk i denne fella? Hva har ikke de måttet gå igjennom når det kommer til dette? Får de oppheve kjøpet? Får holde meg til raser man kjenner litt til og ser i hverdagen og som er godkjent i NKK:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei det var ikke denne rasen. Det var en rase FCI aldri hadde hørt om en gang. Denne rasen eksisterer ikke den dag idag engang. Finnes ingen oppdrettere heller. Heller aldri hørt om et slkt kull unntatt det her i Norge.

Ikka var den lik en gang:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det må da være lov å anmelde en oppdretter for svindel, som i annen handel. Men ville det ikke vært naturlig å lett opp info om rasen på nett og i bøker før man kjøpte valpen. På den måten ville hun jo fort funnet ut at rasen ikke finnes...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...