Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få han til å å pent i bånd?


MariaN

Recommended Posts

Skrevet

Min lille gutt er nå ikke så liten lenger med sine 30 kg. :P

I det siste har han begynt å dratt så fælt i båndet :P

Har dere noen tips for å få han til å gå fint.

Har prøvd litt forskjellig, men han går fint i fem min. så drar han av meg armene igjen.

Hvordan lærte du hunden din å gå fint?

Skrevet

Hei MariaN :P

Min hund er bare få Kilo, og drar ikke så mye i båndet enda !

Men min Tantes kraftige dalmantiner, dra forerdelig, og det gjør vont i armene når jeg går med han.

Jeg bruke jallefall disse ''Triksene'' :

- Strammet inn båndet, så han ikke kunne gå i fra meg.

- Ga han en god bit når han gikk pent.

- Hvis han dro veldig, stoppet jeg og gå, fikk han til å sette seg, og når han var rolig gikk jeg videre.

Ja.. Husker ikke helt, hva jeg gjor jeg men, dette hjalp iallefall på han :P

Lykke til :P

Skrevet

Min hund på 10 mnd er kjempeflink til å gå i bånd nå. Jeg har vært veldig konsekvent med å stoppe når hun drar, og vente til hun slakker båndet. Helt siden første tur. Ungene er instruert i det samme, og hun går stort sett veldig fint med dem også.

I tillegg til å stoppe, klikker jeg eller sier bra og belønner med godbit innimellom når hun går pent. Sier " gå pent" før klikk. Noen ganger roser jeg bare, særlig nå som hun har forstått hva hun skal gjøre. Dessuten; hver gang hun ser på meg, får hun alltid klikk og godbit. Vel, så godt som alltid. Utover på turen gir jeg ikke godbit for hvert blikk, men at hun må se på meg noen sekunder først.

Det er min "oppskrift"!

Skrevet

Jeg bruker å stoppe når han drar, og når han slakker båndet blir det belønning! Men det hjelper i tre minutter..

Har også trent mye kontakt med han :P

I det siste er han helt forferdelig å gå tur med.. Men han går bedre til typen :S

Skrevet

Han er vel ikke så gammel enda så vidt jeg har skjønt? Min hund ble ikke flink å gå i halsbånd før hun var over året, kanskje nærmere to. Før den tid brukte vi sele, og da fikk hun gå som hun ville. Når man skal gå tur og kanskje mosjonere hunden, så er det lite effektivt å trene på å gå pent i bånd samtidig. Derfor skiller jeg mellom trening og turgåing, ved å bruke halsbånd når vi trener, og sele når hun får gå som hun vil. Etterhvert bruker jeg halsbåndet oftere, og på vanskeligere steder. I starten trente jeg på enkle steder (for oss vil det si de første 200m på vei hjemmefra, for andre vil det ofte si de siste 200m hjem). ikke bruk flexibånd når du skal trene, og vær konsekvent og stopp når han drar. Begynn å rygg noen skritt tilbake hvis han ikke slakker opp båndet raskt nok. Du kan også lage din egen faste treningsrunde, noe jeg har god erfaring med. Morgenturen vår var en sånn; den var kort, ca ti minutter, og vi gikk den hver dag. Når hun ble flink og gikk pent der, begynte jeg å gå andre steder. Hvis du vil trene på å gå pent i løpet aven tur, så bruker du selen når du ikke trener, og klipser på båndet på halsbåndet når dere skal trene. Jeg brukte ikke noe annet enn å fortsette fremover når hun ikke dro, som belønning. Godbit bruker vi når hun skal gå fot. Ros har liten funksjon, da målet for hunden er å komme seg fremover, så det bruker jeg heller ikke.

Hvis du ikke har sele til ha, så kjøp det. Jeg har brukt sele på mine to hunder, for å la de gå som de vil, og min erfaring er at de faktisk går penere i sele enn i halsbånd, sånn helt uten videre! En annen ting er at du kan tenke litt på hvilket halsbånd du har. Hunder kan dra for å slippe unna noe ubehagelig, som fx et tynt, stramt bånd. Bruker du et bredt mykt et, så kan bare det hjelpe! Det merker jeg i alle fall; de få gangene jeg har prøvd retrieverbånd, så drar Tulla som verst. Bruker jeg det bredeste, mykeste båndet jeg har, går hun penere. Bruker jeg et av samme type som det brede, bare litt trangere, går hun dårligere. I sele går hun kjempefint. Så det er absolutt noe å tenke på! (Sånn i tillegg til at det ikke er bra for hunder å dra i halsbånd, mtp skader og muskelspenninger.)

Jeg har en teori om at det er tre årsaker til at hunden drar i båndet:

1. Den drar for å komme bort fra noe ubehagelig, når man bytter til sele eller et mykere og bredere halsbånd blir ting litt bedre.

2. Den drar for å komme frem til noe, den ser noen eller skal frem til en luktflekk. Det hjelper å stoppe, og først gå fremover når hunden går pent, så den ikke lærer seg at den må dra for å komme frem, men faktisk gå pent.

3. Den drar fordi den tror den må dra! Den tror at dette er den eneste rette måten å gå tur på, nettopp fordi den "alltid" har gått sånn, og fordi den tross alt som oftest har kommet seg frem på den måten. Det hjelper å stoppe når hunden drar, og ikke gå frem før den slakker båndet selv. Den må lære at man ikke kommer noen vei når båndet er stramt, og at den bare kommer seg fremover når båndet er slakt. (Personlig synes jeg mange fuglehunder er sånn..)

Ofte er det en kombinasjon av disse.

En siste ting; når man trener på å gå pent, så blir man kanskje ofte slapp med å rose når det går bra. Men så drar hunden litt, vi stopper, og DA roser vi! Det hunden da kan lære, er at den må dra, for så å slakke opp båndet, for da får den ros og kanskje godis. Den baklengskjeder det, rett og slett! (Og det er min grunn til ikke å bruke noe annet enn å gå fremover som belønning. Faktisk "trente" Tulla meg til å gi henne godis på den måten i to uker før jeg skjønte hva som foregikk.. :blink: )

Skrevet

Jeg har hørt at sele IKKE er noe særlig, om man skal hunden til å gå fint?

Har en sele jeg bruker til han noen ganger, men han har vokst så fælt i det siste at den er snart for liten.hehe.

Skrevet
Jeg har hørt at sele IKKE er noe særlig, om man skal hunden til å gå fint?

Har en sele jeg bruker til han noen ganger, men han har vokst så fælt i det siste at den er snart for liten.hehe.

Hvorfor ikke? Og hva skader det å prøve? Du kjenner mine argumenter, så jeg har vel ikke så mye nytt å komme med, bortsett fra at jeg ville prøvd sele.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Jeg har hørt at sele IKKE er noe særlig, om man skal hunden til å gå fint?

Har en sele jeg bruker til han noen ganger, men han har vokst så fælt i det siste at den er snart for liten.hehe.

Bare tenk over om du noen gang vil bruke han til trekk. Skal du snørekjøre el. er det veldig dumt å lære han at sela betyr ikke dra. Men er du sikker på at du ikke skal det skader det jo ikke å teste ut selvfølgelig, selv om jeg personlig ikke tror grunnen til at en hund drar er at den har halsbånd.

Jeg mener det rett og slett er en treningssak, du må lære hunden at den ikke skal trekke i båndet, uavhengig av om det er med sele eller halsbånd. Noen hunder er selvfølgelig vanskeligere å være å ikke dra enn andre, men i hovedsak tror jeg det gjelder å finne en metode som gjør at du klarer å være 100 % konsekvent. Hadde jeg vært deg ville jeg lært hunden å gå pent i halsbånd med f.eks. å stoppe eller rygge hver gang den strammer kobbelet. Også ville jeg brukt en sele når du ikke orker eller har tid til å trene gå pent (i starten kan man bruke veldig lang tid på 100 meter...). Det at du ikke trenger trene gå pent hele turen tror jeg gjør at det blir lettere for deg å gjennomføre. Men du må selvfølgelig ha mange økter hver dag hvor hunden er koblet i halsbåndet og må gå pent for at den skal forstå forskjellen og for at treningen skal ha noen effekt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...