Gå til innhold
Hundesonen.no

Skjønner de forskjellen?


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

I går hadde jeg og sambo'n en liten diskusjon om hunder og møbler og hvor vidt de visste "forskjell" på f.eks. sofaen hjemme og sofaen på hytta. Hjemme får Mikey nemlig lov til å ligge i alt av sofaer og stoler, men har ikke tilgang i senga. På hytta har han tilgang til senger og stoler, men ikke sofaen. (Senger kun hvis samboern ikke her med)

Påstand fra han: Hunder skjønner ikke forskjellen og før eller siden kommer Mikey til å "kreve" plass i senga hjemme også.

Påstand fra meg: Hunder skjønner forskjellen. Bakgrunnen for min påstand er at Mikey normalt sett ikke prøver på å legge seg i senga vår hjemme med mindre han er trassen og gjør det på pur f***... (Jeg er helt sikker på at han bryter den regelen med vilje, ja) På hytta prøver han seg ikke hvis sambo er med, men hopper opp og ned som han vil om det bare er meg og han. Han prøver seg heller ikke på sofaen der oppe da han vet det ikke er lov, mens hjemme går han opp og ned som han vil.

Hva mener dere? Skjønner hunder forskjell på møbel-rettigheter fra sted til sted?

Skrevet

Jepp..det tror jeg...Loke skjønner det ihvertfall. Eller han hører når jeg sier det ikke er lov. Mulig det hadde virket på sofaen her hjemme også, men det har jeg aldri prøvd hehe

Skrevet

Hundene skjønner forskjellen på møbel til møbel..

Ikke stol, seng, sofa..

Så om hunden er såpass veloppdratt at den ikke prøver mer når den har fått et nei, så vil den da ikke begynne å hoppe opp i møbler den tidligere ikke har fått lov til.

Hundene mine får lov til å ligge i sofa, seng og stoler hjemme hos meg, men hos foreldrene mine holder de seg unna. Ingen problemer, og sånn har det vært i seks år med eldstejenta..

Er ikke typen som er ute etter å slippe å ha Mikey i møblene dette da? :P

Skrevet

Min vet ikke alltid forskjellen på hjem og på besøk. Hehe. Når vi er på besøk prøver han seg ofte, men jeg ber han om å gå ned! Kun hjemme han får lov.. Tar seg ikke ut å ligge i den nye skinnstolen til venninna mi :P

Men man må være konsekvent med senga/sofaen hjemme. Enten eller.. De kan ikke få lov noen ganger og andre ikke, da blir de forvirret.

Skrevet
Men man må være konsekvent med senga/sofaen hjemme. Enten eller.. De kan ikke få lov noen ganger og andre ikke, da blir de forvirret.

Funker faktisk det og.. Så lenge man praktiserer dette med å invitere opp. Knott får ikke lov til å gå i sofaene uten at hun har blitt invitert opp, og det er ikke noe problem å forstå forskjellen der. Samme med sengen. "Noen ganger har man lov til å være i sofaen og sengen, men bare hvis mamma har sagt fra på forhånd"

Skrevet
Funker faktisk det og.. Så lenge man praktiserer dette med å invitere opp. Knott får ikke lov til å gå i sofaene uten at hun har blitt invitert opp, og det er ikke noe problem å forstå forskjellen der. Samme med sengen. "Noen ganger har man lov til å være i sofaen og sengen, men bare hvis mamma har sagt fra på forhånd"

Orry skjønner også det der. Han hopper med glede opp hvis jeg inviterer, men uten invitasjon vet han utmerket godt at han skal være på gulvet. Hjemme her har han en egen stol, og vet veldig godt at den er hans (man kan få et stygt blikk hvis man setter seg i den :rolleyes:).

Orry forstår også forskjell fra sted til sted... For noen år siden var vi på hytta, og etter hvert endte det med at han fikk ligge i sofaen i stuen der. Når vi kom hjem var møbler off limits igjen, og det visste han uten å få beskjed om det. To år etter dro vi på hytta igjen. Hva var det første han gjorde? Spratt rett opp i sofaen, med et "eeey, den der husker jeg!"-blikk :P

Guest Just me!!
Skrevet

Så på tv en eller annen gang at f.eks teppet lå oppi sofaen, da kunne hunden legge seg på det. Men var teppet nede kunne ikke hunden hoppe opp i møbelet. :P

Skrevet
Er ikke typen som er ute etter å slippe å ha Mikey i møblene dette da? :P

Hehe... Han er egentlig generelt imot dyr i møblene, men fordi vi har veldig ulikt syn på det har vi inngått et greit kompromi om at sofaer og stoler er OK, men senga skal Mikey holde seg unna så lenge sambo'n er i nærheten.. :P

Jeg er fast bestemt på at hunder (og sikkert andre dyr å) skjønner forskjellen. Ellers tror jeg nemlig senga hadde vært mye mer full av hundehår... :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...