Gå til innhold
Hundesonen.no

Grønn øyeguffe?


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Det er ikke uvanlig at det renner litt fra øynene til Tinka når hun har sovet, men de siste par-tre dagene har det vært veldig mye fra det ene øyet, i tillegg til at guffa er grønn. Kan dette være tegn på no øyebetennelse e.l., eller er det noe som går over av seg selv etterhvert?

Skrevet

Høres ut som øyebetennelse, ja. Har gått endel sånn i Trondheimsområdet. Det er ganske smittsomt, men ikke så farlig. Ofte går det over av seg selv etter en liten uke, men du kan også skylle med kamille-te-vann; da skal det visst gå raskere over. Går du til dyrlegen, blir det masse panger på noen øyedråper jeg personlig ikke ville gitt hunden for noe så lite.. -_- Varer det mer en halvannen uke (med kamillevann), ville jeg derimot tatt turen. Husk å vask hendene, og hold henne borte fra andre hunder til noen dager etter at hun er blitt frisk. Det smitter noe sinnsykt fort det herket! Vi hadde det på kennelen jeg jobbet i sommer, og selv om det ikke er noen hunder der som har det, og kennelen blir vasket, så dukker det plutselig opp pga smitte som har festet seg ett eller annet sted, kanskje luftegårdene? Det er i alle fall veldig smittsomt, men heldigvis ikke farlig.. (Du kan jo også sjekke øynene hennes for rusk; frø osv, hvis du ikke har gjort det allerede. Men skulle tro at det ikke hadde vart så lenge hvis det bare var rusk..)

Skrevet

Okai, da stresser jeg ikke med veterinærtur, men skyller bare. Øyebadevann for mennesker må vel også funke, kanskje?

Nå var vi og lekte med Taika i kveld, så Kjersti (hvis du leser her) - ikke bli forbauset om hun også får det... Beklager. :blink:

Skrevet
Okai, da stresser jeg ikke med veterinærtur, men skyller bare. Øyebadevann for mennesker må vel også funke, kanskje?

Nå var vi og lekte med Taika i kveld, så Kjersti (hvis du leser her) - ikke bli forbauset om hun også får det... Beklager. :blink:

Øyebadevann er vel sterilt saltvann? Eller ikke? Fungerer sikkert bra uansett! :)

Skrevet

Det var tydeligvis ikke no alvorlige greier - jeg rakk bare å skylle med øyebadevann (ja, det er sterilt saltvann) èn gang før alt var tilbake til normalen igjen. Men da veit jeg i alle fall hva det er om hun skulle få det igjen seinere!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...