Gå til innhold
Hundesonen.no

Rottegift - faren for andre?


Vala

Recommended Posts

Skrevet

Har fått rottegift litt på hjernen her. Idag fant jeg tre døde rotter i hagen, en mor og to unger. Når en da har en hund og to katter og ikke selv har lagt ut rottegiften, så har jeg altså ingen peil på hvordan dette fungerer.

Har søkt på nettet, men finner veldig lite info faktisk. Det eneste jeg vet om "dagens" rottegift er jo at den er sent virkende slik at rottene skal komme seg ut av huset (og ikke lukte det ned), men hva er faren for forgiftning hvis mine katter slikker/spiser disse rottene? Det samme gjelder jo selvfølgelig Sofus (hunden), men han er jo mer under oppsyn og dessuten, 15 kg. tyngre enn kattene.

Er det noen som vet om farene forbundet med dette? Håper virkelig at jeg har med en fornuftig nabo å gjøre, en som har sikret giften slik at ikke barn, hunder eller katter kan få tak i det. Det jeg har funnet på nettet, var nemlig en artikkel om folk i Trondheim som hadde lagt ut rottegift for å ta livet av løskattene.... urke......

Guest Christine
Skrevet

Kanskje ikke helt det du er ute etter, men...

Veit egentlig ikke hvor stor faren er for forgiftning hvis hunden/kattene slikker/spiser på rottene, men om rottene er døde av forgiftning og de blir spist, så havner jo giften på en måte i magesekken og, eller?

Har egentlig null peiling, men har ikke naboene plikt i å si i fra om rottegift da? Veit ikke helt om det er fakta, men fins det ikke regler for utsetting av rottegift da?

Skrevet
Kanskje ikke helt det du er ute etter, men...

Veit egentlig ikke hvor stor faren er for forgiftning hvis hunden/kattene slikker/spiser på rottene, men om rottene er døde av forgiftning og de blir spist, så havner jo giften på en måte i magesekken og, eller?

Har egentlig null peiling, men har ikke naboene plikt i å si i fra om rottegift da? Veit ikke helt om det er fakta, men fins det ikke regler for utsetting av rottegift da?

Av det jeg har funnet på nettet så har ikke huseier noe som helst plikt til å varsle- men til å påse at rottegiften blir lagt ut i lukkete rom (f.eks. kjeller, loft osv) sånn at ingen andre dyr eller barn kan ta skade av det. Men det er jo fryktelig vanskelig å håndheve den plikten da, antar at dette selges fritt over disk. Og det er jo dessverre en del mindre hyggelige mennesker i denne verden..

Iflg. den linken du ga ut, så virket det jo nesten som om hundene kan ha blødninger i opp til flere uker. Og ut av det så antar jeg at det ikke blir akutt med det samme, da bør man jo kunne oppdage det. Lurer på om det er det samme med katter også.

Guest Christine
Skrevet

Sender deg pm med en link...

Her i Trondheim er det iallefall diskutert regler og forbud mot rottegift..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...