Gå til innhold
Hundesonen.no

Tilbake til valpestadiet?


Stine Pernille

Recommended Posts

Skrevet

(Leses med litt ironi)

Nå har vi vært flinke og jobbet og jobbet med alene trening. Det var både mye uling og rydding de første gangene, så bur og lukkede dører ble prøvd ut. Antibjeffehalsbånd ble også kjøpt inn og brukt flittig.

Gradvis forsvant gråten, og dyret ble mer og mer rolig. Han har vært imponerende rolig og stille når han er alene. Og det var ulingen vi slet mest med. Han er nå 2 år, og utrolig flink å holde seg selv med selskap, på en hundelig måte.

Her om dagen måtte mor på jobb. Lille gutt hadde både fått lang tur og masse lek, før det var tid for å være alene. Han har nå det siste halvåret vært uten antibjeffe halsbåndet, og fått gå løs i hele leiligheten, da han finner ro ved å ligge seg i vår seng. Glad og fornøyd dro mor på jobb, krysset fingrene atter en gang for at han forholdt seg stille.

Synet som slo i mot stakkars slitne mor, var en nyryddet leilighet. Jeg angrer på at jeg ikke tok blide. Det var jo så fortvilende flott. Og lille gutt stod der og så rimelig stolt ut. Han hadde lest litt i skolebøker, bladd i bussruten, vasket opp, resirkulert flasker og tatt av innpakningen på et putetrekk for mor. :)

Hva skjer med hunden? Er han syk? Han som knapt nok gidder å bære ballen sin innenfor døren når vi har lekt. Hvorfor denne ryddeentusiasmen??? Og han hadde gjort alt musestille. De over hadde ikke engang hørt når han vasket opp, selv ikke ved forflyttning fra benk til hans nivå: gulv. Er det et "setback" til valpestadiet? Mor er så redd for gutten sin, er han blitt helt gal?

Skrevet

*flir* sliter med det samme hos svartingen min... I en alder av 3 har han brått blitt en masete rampete valp :)

Noe av det kan forklares med at han brått har blitt alenehund igjen, men ikke alt.. Uansett hvor mye stimuli han får så er det mas mas mas over hele linja og herverk når han finner det for godt. Det "verste" han har gjort så lenge jeg har hatt han er å spise en cd..det var 2 år siden og siden det har han ikke rørt en dritt. Før den siste måneden :glare:

Jeg fatter det bare ikke :o

Edit: i dette øyeblikket går han rundt og maser med en rød "stjerne" i munnen. Det har han gjort i 10 minutter nå...går en runde rundt og stirrer på meg, går en runde til, stirrer på meg, en runde igjen etc etc... Hvor ble det av det belgiske fårehundteppet som pleide å ligge å snorke på gulvet!

Skrevet

haha... Henger meg på den jeg og... Har nettopp hatt en periode her og, hvor store gutten på 3 år plutselig ble valp igjen... Leking og herjing, særlig sokker er kjempefine å herje med, t.o.m. biting i hender, skoherping, makulere det vi kommer over, bite og riste båndet på tur osv... Jeg velger å tro at det var de siste krampetrekninger fra unghunden, for nå har ting stabilisert seg igjen, og han virker (for det meste) litt mer voksen og sindig (til han å være i hvert fall)...

Skrevet
t.o.m. biting i hender,

Dette vil jeg på det sterkeste avvise, på vegne av "vaktmestern". Han bare bommer litt noen ganger på andre ting og kommer til, helt uten å mene det, å bare ta en bitteliten smak på noen fingre. Tenk at mamma skriver sånne ting om gullet... :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...