Gå til innhold
Hundesonen.no

Dalmatiner - tips, oppdrettere og bøker


Vilma

Recommended Posts

Hei!

Jeg tenker alvorlig på å anskaffe meg en dalmatiner, har ønsket meg en i mange år nå. Men jeg vet egentlig ikke så mye om rasen, så jeg håper noen her inne kan gi meg noen tips.

Jeg har hørt at rasen er ganske vrang og vanskelig å oppdra? Stemmer dette? Og er det mulig å få den til å gå uten bånd? Jeg vil gjerne for engangs skyld ha en hund som kan løpe løs. Jeg vet jo at dette har noe med oppdragelsen å gjøre, men det er vel også noen raser som er litt for ukonsentrerte til å kunne gjøre dette?

Er det noen som har oppdrettere å anbefale, som dere selv har hatt erfaring med, hørt om? Jeg vil også veldig gjerne høre hvis noen har hatt negative erfaringer, det kan du evnt. sende til meg på E-post hvis det ikke føles riktig å legge ut offentlig.

Jeg har også lett endel på nett nå etter gode bøker om rasen, har funnet noen nå, men aner ikke hvilken jeg skal velge? Er det en som dekker det meste, så man ikke trenger mange forskjellige?. Tips anyone? Dette ikke fordi jeg tror jeg kan lese meg til alt, men fordi jeg rett og slett er interresert i slike bøker, og gjerne vil kjøpe noen.

Jeg aner egentlig ikke hvor jeg skal begynne å "lete" etter min hund, hunden jeg hadde før fikk vi av naboen, så det var ikke så mye om og men.

Derfor håper jeg noen her inne har noen råd og erfaringer å komme med.

Hilsen Vilma :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann!

Dalmatineren er en herlig rase som kan gi deg mange latterkramper og få deg til å rive av alt håret :lol: Ja, generellt er vel rasen ganske sta, men jeg gikk over fra Saluki til Dalmatiner, og makan til arbeidsvillig og glad hund skal man lete lenge etter. Pepper er ALLTID klar for en treningsøkt og helkonsentrert så lenge vi gjør ting HAN vil. Trener jeg noe som kjeder han går han fort lei og finner noe annet morsomt å gjøre. Så det gjelder å gjøre treningen så morsom å kreativ som mulig.

Har selv aldri hatt dalmatinertispe (har min første dalmatiner), men har inntrykk av at de lettere kommer på innkalling. Hannhunden har ofte mer interesse av damelukter enn deg som roper og skriker deg blå :blink: Vil tro dette også kan være veldig individuelt slik som alle andre raser, og kommer mye ann på hva eieren legger i trening. Pepper har lenge hatt "døve ører", men nå plutselig de siste ukene har han kommet når jeg har ropt eller bare stukket fra meg innen synsvidde. Så innkallingen kommer seg.

Har mange gode oppdrettere å anbefale og en liste med gode og flinke oppdrettere finner du på linken jeg har lagt ut. Valget av oppdretter er ikke lett, så jeg vil anbefale og sende mail/ringe til mange forskjellige oppdretter og finne den som passer dine krav til oppdretter, foreldre til hunden og valpen din. Ikke ta den første du finner med valper, for den er ikke alltid den beste :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

www.dalmatinerklubben.no Min Dalmis er fra Spotnik's og jeg er veldig fornøyd med oppdretter! :blink: Og ja, dalmatineren kan gå løs, men du må ikke forvente at den gidder å sitte å vente på deg utenfor hvis ikke det skjer noe. Min er i hvert fall veldig flink til å finne på morsomme ting å gjøre hos naboer å sånt... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar alle sammen! :blink:

Den linken din bambii88, kanskje du kunne sende den til meg på epost eller pm, den ble redigert bort.

Får bare mer og mer lyst på en nå, klarer nesten ikke vente. Men driver også å veier dalmatiner litt opp mot en labrador, selv om jeg utseendemessig ikke synes labradorer utmerker seg særlig. Men så skal man da heller ikke velge hund bare pga. utseende, men det er klart at det spiller en rolle, det kan jeg ikke nekte for.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva har du planer om å bruke hunden du velger ut til forresten?

Bare ren nysgjerrighet. :)

Det kommer til å bli en familiehund, eller dvs. at foreløpig er det bare meg.

Men jeg har ikke tenkt på å bruke den til utstilling, selv om det kanskje kan være morsomt å prøve. Det vil tiden vise.

Ellers så har jeg planer om å trene den til normal lydighet, dvs. komme på inkalling osv. Kanskje noen triks. En veltrent hund vil jeg ha, så kommer til å jobbe mye med den.

Jeg vil ha hund til å holde meg med selskap, gå tur med, leke, kose, rett og slett være glad i, og den i meg. Men

slik er vel egentlig alle hunder.

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg må bare si som tidligere eier av dalmatiner(hun het wilma, døde for 1 år siden) at skal du ha en dalmatiner så burde du ha noe å bruke hunden til! de er en veldig aktiv rase som de fleste sier overfor og de trenger virkelig mye stimulasjon, både fysisk og psykisk" så en dalmatiner burde bli brukt til noe, for eks agility! en dalmatiner som ikke har noe å gjøre kjeder seg utrolig fort og da kan de finne på nye sprell!

men en helt herlig hund hvis du gir hunden virkelig det man trenger

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg må bare si som tidligere eier av dalmatiner(hun het wilma, døde for 1 år siden) at skal du ha en dalmatiner så burde du ha noe å bruke hunden til! de er en veldig aktiv rase som de fleste sier overfor og de trenger virkelig mye stimulasjon, både fysisk og psykisk" så en dalmatiner burde bli brukt til noe, for eks agility! en dalmatiner som ikke har noe å gjøre kjeder seg utrolig fort og da kan de finne på nye sprell!

men en helt herlig hund hvis du gir hunden virkelig det man trenger

Ja, det er det jeg og har fått intrykk av nå, at det er en litt krevende hund. Det smerter meg litt å innrømme dette, men kanskje dette ikke er hunden for meg alikevel. Jeg har allerede valgt bort Gordon setter, da denne ikke passer inn i leilighet i en stor by. Kanskje det er det samme med dalmatiner, at jeg burde vente med den rasen til jeg flytter ut på landet igjen, med hage og gode turmuligheter. Nei... jeg er rådvill nå altså! hehe

Er det noen som vet noe om "Boerboel" forresten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du prøvd rasetesten på www.canis.no? Vet ikke så mye om dalmatineren, men en ting vet jeg, og det er at den har et problem med urinblæren eller noe sånt... En nydelig hund å se på når den er i gor form, men et forferdelig vesen å ha med å gjøre hvis du ikke gir den det den trenger. Hva med en dansk-svensk gårdshund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du prøvd rasetesten på www.canis.no? Vet ikke så mye om dalmatineren, men en ting vet jeg, og det er at den har et problem med urinblæren eller noe sånt... En nydelig hund å se på når den er i gor form, men et forferdelig vesen å ha med å gjøre hvis du ikke gir den det den trenger. Hva med en dansk-svensk gårdshund?

Den testen er helt elendig... Ikke til å anbefale!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har du prøvd rasetesten på www.canis.no? Vet ikke så mye om dalmatineren, men en ting vet jeg, og det er at den har et problem med urinblæren eller noe sånt... En nydelig hund å se på når den er i gor form, men et forferdelig vesen å ha med å gjøre hvis du ikke gir den det den trenger. Hva med en dansk-svensk gårdshund?

Ja, jeg har prøvd den, maange ganger lol, men takk for tips! Dalmatiner er alltid en av rasene som kommer opp. Men synes ikke den testen virker så veldig treffsikker, kommer jo opp ett vidt spenn av raser med alle mulige motstridende kvaliteter.

Dansk-svensk gårdshund er ikke helt min type hund (nå går jeg på utseende da). Hvis det ikke blir dalmatiner blir det ganske sikkert en boerboel. Trass i størrelsen, tror jeg at den rasen passer meg perfekt.

:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei.

Jeg har en dalmatiner tispe på 2 1/2 år. Jeg skal prøve å gi deg noen råd, men de er kun basert på min erfarig, så du får ta til deg det du føler er riktig.

Min erfaring er at dalmatiner er litt mer utfordring enn jeg hadde trodd. De blir meget sent voksne, det er først nå etter fylte 2 år at hun begynner å roe seg.

Du spør om de er strie, jeg vet ikke om jeg vil si de er stri, spørs hva du legger i det. Men de er sta som dagen er lang, og er det noe de vil gir de seg ikke med det første, om de så skal lure deg til å få det som de vil;) Men de er meget lettlærte, kanskje litt for lettlært fordi det er fort gjort at de lærer å utnytte dine svake sider til sin fordel.... kan resultere i mange morsomme episoder da:) Men triks tar de med en gang, ikke noe problem det, men terping gidder de ikke, blir fort lei, se man må være oppfinnsom får å finne nye motivasjonsfakter hele tiden:)

Min erfaring er at nesten alle hunder kan være løse, det spørs bare hvor mye du trener kontakt og innkalling. Men dalmatineren har sterkt flokkinnstink å stikker sjelden av fra deg på tur. Min tispe går alltid løs på skogtur. Men de er såpass trygge på seg selv og er ofte så nysgjerrig at de løper stort sett forran deg å skjekker ut det som evt skulle møte dere på veien. Det kan være litt slitsom noen ganger, da ikke alle er like glad i hund. Og de er ikke alltid like lett å stoppe når de ikke har lyst å stoppe, men dette er nok mulig å trene vekk, men jeg har slitt en del med dette.

Det kan også være greit å vite at de fleste dalmatinere har en del vaktinnstinkt, og kan av den grunn bjeffe del på fremmende, både de som kommer på besøk, og de du møter i skogen. Så hvis dette er noe du ikke ønsker så bør du trene mye lederskapstrening fra første stund, dvs ikke la hunden hilse før deg, eller la den møte besøkende ved døren før deg etc. Ro i hilse situasjon osv. Men synes du det er greit med litt vakthund har du en som gjerne vil vokte deg for innbruddstyver da:)

Dalmatineren er meget sosial og elsker familien sin over alt. Sjelden at de ikke liker fremmende, de er stort sett glad i alt og alle! De er så glad at de går rundt seg selv. De elsker å jobbe aktivt, spesielt på agility banen eller lign. Det bør du ha i tankene ved annskaffelse av en dalmis, de bør få jobbe både fysisk og psykisk, ellers kan de fort kjede seg og tråkke i bena på deg og finne på tull.

Så alt i alt bør du vite hva du vil bruke hunden til før du anskaffer deg en dalmatiner, de er flotte hunder dersom du er forberdet på å legge en del arbeid i dem, og vite at det vil ta tid, en dalmis er ikke trent ved 6 mnd, de må igjennom mange faser før de er voksne. Men jeg elsker min dalmatiner over alt, og tross at hun er en håndfull til tider angrer jeg ikke, men jeg har rivd meg i håret menge ganger, og til og med felt noen tårer, men det er verdt det når man endelig ser resultater. Det er ofte slik at man blir enda tettere knyttet til en hund som byr på en del utfordringer enn en problemfri hund.

Husk at dette er min erfaring og at det er stor forskjell på individer innenfor rasen! Har vært borti dalmatinere som er super rolig fra første dag og motsatt, de som aldri roer seg.

Ønsker deg masse lykke til med leting etter din neste beste venn!:P

Har du flere spørsmål er det bare spørre.

Jeg har også hjemmeside som du ta en titt på hvis du vil, der skriver jeg om vår hverdag.

Håper dette har vært til hjelp for deg.

Hilsen en som er glad i dalmissen. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå tror jeg at jeg har bestemt meg for en dalmatiner:D

Så får vi se når jeg får en i hus, forhåpentligvis iløpet av nyåret.:thumbs:

Men jeg skulle fortsatt gjerne kjøpt en dalmatiner bok eller flere, ikke fordi jeg tror jeg kan lese meg til alt, men rett og slett fordi jeg elsker å lese faktabøker om hunder (nerdy nerd;)

(Jeg svarte forresten på posten over på pm, så jeg ikke fremstår som ekstremt uhøffelig;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta deg en tur på biblioteket! :thumbs: Kanskje endel utdaterte bøker, men står endel om rasen. Men rasen har utviklet seg veeeldig de siste 20 årene, så ta det som står i eldre bøker med en klype salt.

Skal du ha en dalmatiner MÅ du være innstilt på å ha noe å finne på med den. Kan ikke garantere at den blir fornøyd med 30min tur om dagen. Her snakker vi kanskje spor, agility, freestyle osv... Denne rasen kan "brukes" til det meste.. til og med fuglejakt hvis interessen er der.. :D

Men ring til oppdrettere, avtal besøk... og hils på oppdretteren.. finn en/ei DU liker!! :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå tror jeg at jeg har bestemt meg for en dalmatiner:D

Så får vi se når jeg får en i hus, forhåpentligvis iløpet av nyåret.:thumbs:

En oppdretter jeg kjenner veldig godt skal ha kull som sannsynligvis blir født rundt 1. desember og er leveringsklare i slutten av januar. Send meg en PM dersom du vil ha flere opplysninger :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta deg en tur på biblioteket! :blink: Kanskje endel utdaterte bøker, men står endel om rasen. Men rasen har utviklet seg veeeldig de siste 20 årene, så ta det som står i eldre bøker med en klype salt.

Skal du ha en dalmatiner MÅ du være innstilt på å ha noe å finne på med den. Kan ikke garantere at den blir fornøyd med 30min tur om dagen. Her snakker vi kanskje spor, agility, freestyle osv... Denne rasen kan "brukes" til det meste.. til og med fuglejakt hvis interessen er der.. :)

Men ring til oppdrettere, avtal besøk... og hils på oppdretteren.. finn en/ei DU liker! :)

Off ja... får kanskje dra meg dit. Men synes det er litt rart om de skal ha noe der, når jeg ikke finner en eneste en på nett. Jeg er egentlig og mer interessert i å eie en bok. Men kan jo ta meg en tur på biblioteket å titte iallfall.

Jeg har faktisk fått mer og mer lyst til å bruke hunden min til noe, så det skal det nok bli en råd med. 30 min tur om dagen synes jeg er alt for lite uansett rase, så det er jeg innstilt på. Fuglejakt kommer nok ikke på tale, så det får den klare seg uten.

Har vært inne på endel oppdretter sider nå (har ikke kommet så mye lengre en det), og funnet noen jeg synes ser bra ut. Men det er jo vanskelig å bedømme ut ifra nettside da, så neste steg blir nok utenfor cyberspace.

Jeg skal kanskje flytte til danmark, så ser litt på oppdrettere der og nå. Så får vi se hva jeg ender opp med:)

En oppdretter jeg kjenner veldig godt skal ha kull som sannsynligvis blir født rundt 1. desember og er leveringsklare i slutten av januar. Send meg en PM dersom du vil ha flere opplysninger :)

Sendte deg pm :icon_fun:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
×
×
  • Opprett ny...