Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattunger som aldri blir renslige


Aina&Kaizer

Recommended Posts

Skrevet

I april i år fikk vi tre kattunger, to hanner og en jente. Den ene hannen som vi nå har gitt bort har etter hva vi vet vært husren nesten helt fra første stund, men de to andre er det verre med. Hver eneste dag finner vi lort og tiss på mange forskjellige steder. Vi ser jo tydelig at de bruker kassen også, men ikke hele tiden. Vi vet ikke jo ikke sikkert hvem det er, men vi tror det er hannen. Han skal gis bort på søndag, så da finner vi vel ut hvem som er synderen... Men til poenget - er det noen som har tips til hva vi kan gjøre for at de skal bli skikkelig husrene? Vi sprayer på GetOff der de har gått på do og passer alltid på at kassen er ren. Moren er selvfølgelig 100% renslig.

Skrevet

Oi, dette har jeg aldri vært ute for før! Jeg har oppdaget urenslig oppførsel av eldre katter, men da har som regel en kjapp tur til vet gitt en forklaring på hvorfor dette har skjedd.

Det er jo en smule sent å oppdage dette nå egentlig. Strengt tatt burde dere nok ha fulgt litt bedre med siden de ikke automatisk følger opp kattemors oppførsel. Men når dette er sagt, så er det ikke forsent. Cluet er nok å bare følge med, sette dem ofte oppi kassen (itilfelle den som unngår denne, faktisk synes den er skummel eller rett og slett ikke har skjønt poenget), da vil de jo ofte "leke" med sanden, grave osv Og ofte medfører dette at de også tisser eller bæsjer etter at de har lekt. Så løser dette seg som regel fort. Kan høres rimelig teit og enkelt ut, men som sagt, så er dette en ny problemstilling for mitt vedkommende når det gjelder kattunger. De pleier som regel å følge sin mors eksempel på dette området.

Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...