Gå til innhold
Hundesonen.no

Diare hos hund


Recommended Posts

Frida har hatt vondt i magen i dag, og jeg lurer på hvordan jeg skal løse dette med mat. I går fikk hun litt middagsrester i tillegg til tørrforet, dvs en potet og en karbonade. Er det vanlig at hunder reagerer mot noe av dette? Hun pleier ellers ikke å reagere slik... Bør jeg bytte ut den vanlige maten med noe annet? Loffskiver med smør og vann eller noe slikt f.eks?

Håper noen kan svare litt raskt, hun skal snart ha mat... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pleier ikke å gjøre noe om helst. Hadde selv en diarre dag i går fordi hunden hadde spist for mye bein dagen før. Her står maten alltid fremme og hunden velger selv å ikke spise hvis den føler seg uvel. Det pleier å gi seg innen 24 timer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunder kn reagere på hva som helst når som helst, selv om de har fått det før :D

Hvis hunden har diare så kan du gi den zoolac, evt biola på maten. er helt vanlig med diare innimellom, men hvis den har det i mr enn to døgn så ville jeg gitt den kokt kylling eller fiskeboller, og smååå porsjoner 5-6 ganger for dagen :D

følg med på allmenntilstand, og hvis hunden ikke vil spise/drikke. går siikert over iløpet av kort tid :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan hende Frida har litt sensitiv mage, og f.eks har reagert litt på karbonaden..

Når Chica blir dårlig i magen, særlig hvis det er oppkast, og det ikke gir seg på et døgn, prøver jeg alltid å ikke gi henne noe mat på et døgn. Men jeg passer på at hun får i seg masse vann slik at hun ikke blir dehydrert! Når hun begynner å bli bedre, gir jeg henne små, men flere måltider enn vanlig, med kokt ris og cottage cheeze.. Det er lett kost, og er lett å fordøye. Når hun er bra igjen, trapper jeg også opp med tørrforet..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Loffskiver med smør og vann eller noe slikt f.eks?

Ikke smør! Aldri noensinne, uansett diarè eller ikke. Hunder tar opp fett på en annen måte enn oss og trenger det slett ikke, hvis de ikke bedriver ekstremsport. Min løs magekur, er: 1 dag faste (bare masse vann). 1 dag fiskeboller og kokt ris. 1 dag med fiskeboller og kokt ris blandet med det vanlige fôret. Så vanlig mat igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår løsning på diare (sjeldent det er noe av det her) og magevondt er ihjelkokt ris, av og til med noe småtteri nedi for å gi smak (kylling eller noe). Kjører det gjennom stavmikseren også. Så blir det ei fin smørje som gir masser med vann.

Har ei som nekter å spise om hun blir kvalm og om jeg faster henne i et døgn så kaster hun opp, som gjøre henne kvalm, som gjør at hun ikke spiser, som gjør at hun kaster opp magesyre.. så har vi det gående. Så jeg gir riskuren min om hun er dårlig, og det løser seg alltid veldig kjapt.. Bruker zoolac eller tilsvarende i tillegg.

Så ris, kok det gjerne i en time eller to, tilsett mer vann etterhvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar! Hun er ennå dårlig i magen, selv om jeg nå gir henne kokt ris (kokte ikke lenger enn normalt) og gullerøtter som har kokt ca 1 1/2 time. Får håpe hun snart blir bra igjen. Ellers virker hun helt fin, ingen problemer med matlysten eller noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går kveld skjedde det noe helt uventet. Vi ga Frida loffskiver i vann med fiskeolje, og hun ville ikke spise! :shocked: Det har aldri skjedd før. Hun pleier å være helt vill når hun får maten sin, og det er jo sånn med de fleste Labradorer. Men i dag spiste hun igjen. Pappa ga henne det vanlige tørrforet, men mindre enn vanlig. Vet at hun ikke skulle hatt det, men håper hun tålte det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei på dere! banana

Før i tiden hadde jeg en blandingstispe med supersterk helse og mage. Hun ble 13 1/2 år gammel.

Hun åt middagsrester, bein gikk fint, og til og med melkeprodukter tålte hun (noe hun ikke fikk mye av, såklart!).

Da jeg fikk min nye hund, en liten Goldengutt, glemte jeg litt at det ikke var Lady jeg hadde lenger.

Var selvfølgelig forsiktig med å gi ham mye av annet enn tørrfôr, men forsøkte gradvis å tilvenne magen til litt variasjoner.

Han har alltid hatt stor appetitt og eter ALT!

Har den formeningen at hunder (og katter) i hovedsak skal få i seg anbefalt daglig porsjon med tørrfôr,

men at de så lenge de spiser opp porsjonen, med fordel kan få litt matrester i tillegg.

Men gutten min er og blir sart i magen! :D

Bein har han aldri tålt, og som nevnt var det en overgang med helt ny hund,

og jeg har av gammel vane gitt ham litt bein iblant. Dette kommer da GARANTERT ut om natta :wallbash:

Det er ikke få morgener jeg har måttet vaske gangen for "umenneskelige ekskrementer" i flytende, stinkende form...

Først NÅ har jeg lært! ALDRI MER bein på den hunden! Imidlertid tror jeg på at å knaske i seg en knoke innimellom

er KJEMPEbra for tennene. (Det er også tørrfôr..) Men gutten elsker, og får ofte sin egen tørrfisk med litt motstand i,

og dette anbefaler jeg til alle som har hund! Få tak i en sekk med hundefisk hos private*, og gi vofsen en velfortjent

kosestund en gang om dagen :D Dette er gunstig både for tenner og mage.

(*For meg som bor i nord er det ingen vanskelig sak å få billig hundefisk. :):P

Mulig det er sjeldnere vare lenger sør (?), men det tror jeg om så kan bestilles fra nord-Norge og sendes ned, og likevel

ikke bli avskrekkende dyrt :P )

Ble langt, dette, har deltatt i en annen tråd om løsmage (såkalt "renneræv" :P ), så fortsetter der med å fortelle

hva jeg har prøvd for å løse problemet når avføringen er rennende....! Tråd: "Løse mager, hva gir dere?"

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har en hund på 11 måneder som er litt merkelig. planen er at vi skal stille han ut etterhvert . Men vi har et problem han er ikke glad i «dør listene» inn til nye bygninger eller rom.. Vanskelig å få han inn i rom, da han nekter å gå inn.. vanskelig å motivere og det har skjedd at han har kommet ut av båndet når vi har vært på vei «inn» . Andre steder igjen kan dette gå helt fint.. Vi trenger tips å råd til at han mestrer å gå gjennom døråpninger over dørlistene, hvordan gjøre dette på en god måte slik at det ikke blir noe verre .. vi har også perioder der han kommer inn i det nye rommet / bygningen , blir han usikker på underlaget og snuser på «parkett skillene» akkurat som han reagerer på lister og planke skillene i gulvet . Han går på det, men er ikke akkurat komfortabel. (han går som regel bare rett fram akkurat som han har en sti) Andre steder igjen kan dette gå helt fint. Vi har valgt å bare overse det , til han løser det selv og skjønner at det ikke er noe skummelt med tanke på «spøkelsesalderen» . Det som jeg ønsker råd om er hvordan få hunden til å mestre å gå inn i nye rom? Vi skal stille han ut etterhvert , og blir det innendørs er jeg redd for at han ikke vil trives da han ikke er komfortabel med å gå inn i nye rom eller å gå på ukjente underlag.. Vi har han med jevnlig på nye ting i nye miljøer, men ikke vært rundt på utstillinger enda.  noen som har vært borti dette ? han er veldig sta og litt vanskelig å motivere da staheten er sterkest😅 ingen av søskene har redsel på gulv, men de kan reagere på lister eller streker. Men det har gått over når de har blitt voksne på de andre kullene .. De har blitt godt sosialisert hos oppdretter og gått på ulike underlag og vært i forskjellige rom. 
    • Ingen fremgang på utgangsstilling. Han setter seg konsekvent ned i 90 graders vinkel mot meg om venstre hånd er tom. På den lyse siden er direkte levering av apportbukken konsekvent nå. ..for tiden. Kan belønnes med kampeleke eller et nytt kast. Gir håp om å få utgangsstilling på tom hånd en dag.  Den største utfordringen vi har er manglende IVER på tom hånd. Den viser seg i sitt og dekk, spin og twirl, hvor han er uengasjert og treg uten godisen i hånden. Trenger ikke være foran nesen hans, jeg kan stå på litt avstand med hendene i ro, men det MÅ være godis i dem - ikke i lommene, ikke på hylla, men i hånden - for å få IVER og fart i bevegelsene. Han er SÅ flink når jeg har godisen i hendene. Lineføring/fvf har vi mer fremgang med på tur. Her tilbyr han bedre og bedre posisjoner over lengre tid, med iver, fordi han har skjønt at godisen BLIR plukket opp fra lomma, eventually.  Det hele handler vel om å ha tillit til prosessen. Rome wasn't built in a day.  Han er forøvrig vokterhund med stor V. Ansvarsbevisst som få. Ble irritert av at jeg nettopp flyttet meg fra skrivebord til sofa i samme rom, for da "måtte" han også reise seg fra det harde gulvet han foretrekker ligge på, og flytte seg de to metrene etter meg. Han så hvor jeg satte meg, lenger inn i rommet uten mulighet for å stikke av uten å måtte passere ham, men avstanden.. Han sukket tungt og irritert over the inconvenience jeg påførte ham, før han motvillig - på eget initiativ - fulgte etter og la seg ned igjen. Max en meters avstand for god sikkerhet ser ut til å være regelen han har lagd for seg selv. 
    • Jeg har ingen evne til å forstå hvordan dere klarer å leve uten hund i hus, bare tanken gir et mareritt av et tomrom… Skjønner selvsagt at livet er livet, men hjelpes.
    • Jeg levde uten hund i fem år. Presterte flytte da jeg var hundeløs pga drittsekk "kjæreste" med egen allergi og allergisk datter. Da det var slutt satt jeg i situasjonen at huseier nektet meg å ha hund, og det var vanskelig å flytte fordi jeg bodde godt og sentralt til en rimelig penge, og fant ikke noe tilsvarende innen budsjettrammen. Planla neste hundehold så og si daglig, i fem lange år. Merker nå hvor mye lettere hverdagen var uten. Den ubegrensede friheten til å gjøre whatever når som helst uten å måtte planlegge for hunden. Samtidig var savnet der hele tiden. Det er fordeler og ulemper med og uten. For meg er hund er såpass berikende, jeg føler meg ikke hel uten, så jeg gir heller gir avkall på den friheten en har uten. Bare det å gå en tur uten hund er direkte smertefullt. Jeg gråt jevnlig i savn av hunder jeg har hatt.  Kjenner forøvrig på at det er pes å ha valp og jeg gleder meg til han er voksen. Når han er voksen vil jeg antakelig savne valpetiden 🤷🏼‍♀️
    • Her tenker jeg hundeeierene bør dekke sine egne skader, jeg vil si det er ganske delt skyld. Dette var ikke en fremmed løs hund som kom uforutsigbart på, og jeg mener dere begge hadde ansvar for å forutse og forebygge denne situasjonen. Hvis du var ukomfortabel med at den andre hunden var løs burde du gitt beskjed om det og krevd at hunden var i bånd, ihvertfall i nærheten av dine. Samtidig burde hans eier selvfølgelig også sørget for å ha kontroll når han oppsøkte dine. Nå vet jeg ikke hvor godt hundene kjenner hverandre eller om de har vært mye sammen før, men nettopp dette er jo grunnen til at hunder ikke skal sosialisere med andre i bånd, selv om det jo som oftest går bra. Jeg mener ikke at din hund burde vært løs, men at den andre burde vært i bånd når den tydeligvis ikke holdt seg unna dine.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...