Gå til innhold
Hundesonen.no

Regler for valpeshow


Petra

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har meldt på valpen min til et valpeshow som er åpent for alle mulige raser. Min hund er den eneste påmeldte i sin rase. Jeg kjenner greit nok til regelverket for offisielle utstillinger, men regelverket for valpeshow synes jeg var mildt sagt uklart så jeg håper noen kan hjelpe meg.

Det står at valper ikke skal gis kvalitetsbedømmelse, men de hundene dommeren synes er bra nok kan delta i konkurranseklasse. Hvordan vet du om valpen skal inn i konk.klasse hvis du ikke får de vanlige røde eller blå sløyfene? (ikke så aktuelt for meg denne gangen siden det kun er oss i rasen, men greit å vite til senere).

Hvis min hund er bra nok til å delta i konkurranseklasse, blir den automatisk BIR da siden den er den eneste påmeldte i den rasen? Eller kan dommeren velge å ikke gi BIR allikevel? Det sier reglene ingenting om...

Og hvis den blir BIR, skal den da inn til gruppefinale? Eller går alle BIR'ene rett til BIS-bedømning uavhengig av gruppe?

Er det andre ting jeg burde vite om som er forskjellig fra "vanlige" utstillinger?

Skrevet

Hvis valpen har noen vesentlige feil eller mangler så kan dommeren nekte å gi den BIR'et, men det er veldig sjelden at det faktisk skjer da.

De går rett inn i konkurransen mot de andre, men etter at dommeren har gått igjennom og skrevet kritikker på dem enkeltvis.

Ang. gruppefinaler så varierer det på valpeshow'ene om de har gruppefinaler først eller at alle BIR-valper skal gå rett inn i BIS-finalen. Den siste løsningen blir mer og mer vanlig, og mer og mer upopulær.

Det er klart at det blir billigere for arrangørklubben å droppe alle gruppefinalene (premier og rosetter til 30-40 stykker) - men det gjør det mindre interessant for utstillerne å sitte der på utst. hele dagen, da. Det er jo så mye mindre sjanse å få med seg premie hjem gruppene ikke blir arrangert.

Den store forskjellen på valpeshows og vanlige utstillinger er nok mest at stemningen på et valpeshow er litt annerledes. Det er litt "friere" der på en måte, flere hunder som får hilse/leke, ikke så "høytidlig" i ringen, etc.

Lykke til!

Susanne

Skrevet

Tusen takk for oppklarende svar, Susanne! Da får jeg bare høre med ringsekretæren hva som skjer videre, hvis det skulle bli aktuelt da. Med en hund i sin verste vokseperiode hvor ingen av kroppsdelene passer sammen så er jo ikke BIR'et sikret akkurat :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...