Gå til innhold
Hundesonen.no

En "liten" og en utvided pupill


Miriam

Recommended Posts

Skrevet

Da jeg skulle gi Josie mat i dag, satt jeg på huk og da oppdaget jeg at den ene pupillen er mye større enn den andre.. Er det noen som har sett sånt før? Evt. vet om det er vanlig eller om jeg bør dra til vetten med det?

Skrevet

Om pupillen trekker seg sammen, KAN det være tegn på smerte... Om hun i tillegg går å kniper litt på det, er det sannsynligvis noe galt.

Jeg ville gått til veterinær med det, om jeg var deg.

Min forrige hund slet med et øye. Hun hadde en eller annen gang fått et lte risp under øyelokket, og et knøttlite arr etter dette rispet skapte stor irritasjon. Når vi omsider kom til en øyespesialist som oppdaget det (etter x antall "betennelser") havnet hun direkte på operasjonsbordet. Hun hadde trukket øyet inn i hodet pga smerter, og øyet sto i fare for å punktere.... Dette arret var selvfølgelig ikke mulig for meg å se...

'

Så ja, etter dette er jeg litt var for dette med irritasjoner på øyet...

Skrevet

Kom deg til veterinæren med en gang. Dette er vel enten noe galt med øyet eller hjernen (det første er vel mest sannsynlig), og må behandles. Hvis hunden har uveitt kan den bli blind på det øyet om det ikke behandles ganske fort.

Skrevet

Hei, og takk for svar! Jeg prøver å få tak i en veterinær nå, men de har visst mye å gjøre i dag... Nå når jeg ser på øynene hennes er begge pupillene like store og reagerer som de skal på lys (trekker seg sammen i lys, utvider seg i mørket)... Kan det ha vært en forbigående reaksjon? (bare tankespinn mens jeg venter på at vetten skal ta tlf.)

Skrevet
Hei, og takk for svar! Jeg prøver å få tak i en veterinær nå, men de har visst mye å gjøre i dag... Nå når jeg ser på øynene hennes er begge pupillene like store og reagerer som de skal på lys (trekker seg sammen i lys, utvider seg i mørket)... Kan det ha vært en forbigående reaksjon? (bare tankespinn mens jeg venter på at vetten skal ta tlf.)

Hvem prøver du å ringe?

Prøv veterinærhøyskolen eller Oslo Dyreklinikk :)

Skrevet

Veterinærhøyskolen har stengt, jeg prøver å ringe Smådyrvakta (som veterinerhøyskolen henviser til)... Oslo Dyreklinikk er nestemann på lista :)

EDIT: Nå har jeg snakket med Oslo Dyreklinikk, og han jeg snakket med mente at det var greiest å avvente og heller ringe igjen i morgen hvis det kommer tilbake da... *Håper at hun holder seg frisk nå*

Takk for alle svar! Blir litt hønemor her :)

EDIT 2: Tilføyer ovenstående som eget svar, bare for moderatorene å slette hvis det blir sett på som kryssposting/dobbelposting ;)

Skrevet
Veterinærhøyskolen har stengt, jeg prøver å ringe Smådyrvakta (som veterinerhøyskolen henviser til)... Oslo Dyreklinikk er nestemann på lista :)

Ok, uff håper du får orden på det, god bedring til boffen :)

Skrevet
Hei, og takk for svar! Jeg prøver å få tak i en veterinær nå, men de har visst mye å gjøre i dag... Nå når jeg ser på øynene hennes er begge pupillene like store og reagerer som de skal på lys (trekker seg sammen i lys, utvider seg i mørket)... Kan det ha vært en forbigående reaksjon? (bare tankespinn mens jeg venter på at vetten skal ta tlf.)

Har hunden vært i et mørkt rom i mellomtiden? For jeg får beskjed over skulderen her at ved uveitt kan pupillen "løsrive" seg i mørket, men det må fortsatt behandles. Og så er det selvsagt spørsmål om andre symptomer, for eksempel om hunden ser og lukter normalt, om den er ustø, den ene siden av ansiktet henger..

Men jeg regner med at du ville skrevet det om du hadde sett noe mer.

Skrevet

Nå har jeg snakket med Oslo Dyreklinikk, og han jeg snakket med mente at det var greiest å avvente og heller ringe igjen i morgen hvis det kommer tilbake da... *Håper at hun holder seg frisk nå*

Takk for alle svar! Blir litt hønemor her :)

Argyros: Hun har ikke vært i noe mørkt rom, hun har ligget på det fullt belyste kjøkkenet vårt i håp om å få litt mat. Ellers virker hun meget pigg, formen er fin og hun snuste seg frem til en tom brusflaske jeg hadde gjemt (nettopp for å sjekke om hun hadde normal luktesans), og det gikk jo lett som ingenting! :) Tusen takk for svarene, veldig kjekt å ha hundesonen, ja ;)

Skrevet

Jaja, vi får håpe veterinæren vet hva h*n driver med da. En ting er sikkert, at pupillen "henger seg opp" er på ingen måte normalt, og jeg vil påstå at du har flaks om det bare går over av seg selv... Med mindre uveitter hos hund har for vane å løse opp seg selv da.

Skrevet

Jeg kan love deg at hvis det er noen som følger nøye med alt som skjer med Josie, så er det meg! Det er mer enn én som har kommentert at jeg kanskje er litt "hysterisk" til tider :) Jeg er ikke den som nøler med å dra til veterinæren (er vel derfor jeg blir gjenkjent hos veterinæren "min" med en gang jeg går inn døra der :)) Skal følge med på det, og gi dere oppdateringer hvis dere vil det ;)

Skrevet

Jeg mener på ingen måte at du overreagerer.

Vil gjerne ha oppdatering ihvertfall, håper det går bra med hunden.

Skrevet
Vet du noe om årsaken til uveitt? Finner ikke noe i bøkene mine, men kanskje du vet noe jeg ikke vet?

Det er mange potensielle årsaker, her er noen: katarakt, glaukom, borreliose, skade på øyet, CRD (CEA - Collie Eye Anomaly som også finnes hos tolleren), osv.

Skrevet

Vel... Hunden min mistet praktisk hele pupillen på det ene øyet for noen år siden. Jeg dro rett til dyrlegen, og de fant ikke noe galt. Han er forøvrig øyelyst med bra resultat i ettertid, så dette med at pupillen forsvant var veldig forbigående. Men jeg synes likevel du skal sjekke for sikkerhets skyld, man vet aldri!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...