Gå til innhold
Hundesonen.no

"lydighetstrening i teori og praksis"


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Denne boken virker som et "must" for oss som vil drive med, eller driver med konkuranse lydighet. Men er boken veldig vanskelig å lese? Jeg har drevet med konkuranse LP like lenge som jeg har drevet med klikkertrening, og det er bare litt over ett år, men jeg har fått med meg det grunnelggende og litt mer håper jeg fra begge sider.

Skrevet

Vel, den er skrevet av Egtvedt & Køste da, så det kommer jo an på hva du mener om hva de har skrevet tidligere...

For min del skriver de ting "litt for korrekt" og med lange setninger, noe som gjør det tungt å lese. Og selvfølgelig med veldig mange "fremmedord"...

Det fine med denne boka er at de gjennomgående har laget en liten kortfattet oppsummering, skrevet på en litt enklere måte.

Skrevet

Boken består av flere deler, en som skal være litt enkel å tråle igjennom og en mer vanskelig (men om samme stoffet) hvor de bruker mer "pene" ord som ikke alltid kan være like enkelt å forstå seg på med mindre man har fått festet det i ryggmargen allerede. I tillegg til disse delene, så er det jo den praktiske delen - som jeg liker best selv om jeg får si det selv. Alt av lydighetsøvelser står beskrevet hvordan de skal læres inn ved bruk av klikkertrening, og alle grunnferdighetene. Vil si det er en flott bok for både lydighets, agility og bruksfolk jeg da... Den beskriver til og med innlæring av spor, og ikke minst brukslydigheten.

Skrevet
Boken består av flere deler, en som skal være litt enkel å tråle igjennom og en mer vanskelig (men om samme stoffet) hvor de bruker mer "pene" ord som ikke alltid kan være like enkelt å forstå seg på med mindre man har fått festet det i ryggmargen allerede. I tillegg til disse delene, så er det jo den praktiske delen - som jeg liker best selv om jeg får si det selv. Alt av lydighetsøvelser står beskrevet hvordan de skal læres inn ved bruk av klikkertrening, og alle grunnferdighetene. Vil si det er en flott bok for både lydighets, agility og bruksfolk jeg da... Den beskriver til og med innlæring av spor, og ikke minst brukslydigheten.

Høres veldig bra ut, er først og fremst den praktiske delen jeg er "ute etter". Men man må jo kunne teorien for å kunne gjøre det riktig i praksis..

Boken er bestilt og jeg gleder meg til å begynne. :lol:

Skrevet

Boka er vel delt inn i fem deler eller noe sånt - hvor én av dem er forholdsvis "nerdete". Noe forfatterne også skriver selv i innledningen. Kapitlet inneholder en del bakgrunnsteori - teorien anvendt i praktisk bruk er et annet kapittel som er ganske mye mer leservennlig.

Selv har jeg bare skummet gjennom den tyngste delen, og synes ikke jeg lider av den grunn. Jeg er glad den er der sånn i tilfelle det dukker opp noe jeg lurer på, men jeg tror de færreste har bruk for den i den daglige treningen.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Jeg syns den er veldig lettlest. Du kan hoppe over på den praktiske delen med en gang, men jeg mener det er en stor fordel å ha lest gjennom teorien. Alt i alt en veldig fin bok.

Skrevet

Den ene delen er forsåvidt litt tung, men ikke verre enn at man kommer greit gjennom. Og det står mye nyttig og interessant der!

Generelt er boken veldig lettleselig, informativ og nyttig. Jeg anbefaler den! :whistle:

Skrevet

Første del kan vel gå for å være noe tung, men ikke mindre interessant av den grunn. Praksisdelen er helt ypperlig.. Jeg hadde ikke lest mye om lp, og ikke vært på noen kurs før jeg skaffet meg boken, men den dannet virkelig grunnlaget til det vi kan i dag. (Før vi kom oss på kurs, selvsagt).

Anbefaler den virkelig! Er så genialt at den beskriver hvordan man skal lære inn øvelser

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...