Gå til innhold
Hundesonen.no

Litteratur om fôring og ernæring?


JailyTina

Recommended Posts

Skrevet

Min forrige hund hadde særdeles sterk fôrallergi. Hun reagerte til og med på alt vi prøvde av allergifôr. Mikey viser samme symptomer nå og etter et besøk hos veterinæren for å få utelukket f.eks. parasitter ser det ut til at det er fôrallergi her å. Jeg har lest litt om fôring og ernæring på både hund og hest, men ikke veldig mye og ønsker nå å lære litt mer. Er det noen som har forslag til litteratur som omhandler ernæring av hund? Alt er av interesse..

Skrevet

Takk for linken! :lol: Vi fôrer på V&H og Hills akkurat nå og etter at V&H'n kom i hus har jeg merket stor forskjell på pelskvalitet blant annet.. :D

Skrevet

Hei

Første gang jeg hører om råfor, og ble nyskjærrig. Hunden min er kresen sånn sett at han ikke spiser mye, faktisk ganske lite, er tynn (20 kg) ca 70 cm lang og 65 cm høy. Det er ikke jeg som har oppdratt han, han kommer ikke til meg før om 3 uker og da er han ca 10 mnd gammel. Hittil har han levd på huskost, mest suppe med pasta og grønnsaker, lite kjøtt og noe ben (mest kylling). Nå spiser han noe tørr for og fortsatt huskost, men jeg vil forandre på dette. Han er veldig energisk og hyper, frisk sånn sett, men han har tørr/sprø halvlang pels, tørre og sprukne poter, og sprukne negler. HAn er livsglad og det syns ikke at noe er galt, men jeg vil helst at han blir friskere slik at alt er 100% bra. Hvem vil ikke det?

Så jeg lurer på, har nåe lest linken om V&H og ser veldig bra ut som fôr. Men hva burde jeg velge innenfor, altså hvem type? våtfor eller tørrfor? og hvilket nr?

Er det noen som har erfaring og kunne gi meg tips?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...