Gå til innhold
Hundesonen.no

Nervøs!


Guest Just me!!

Recommended Posts

Guest Just me!!

Huff, jeg skulle liksom debutere idag jeg da. Og herrelighet så nervøs jeg var! Prøvde så godt og roe ned Archie før vi gikk i ringen, og han var god som et lam han. Men vel inne hisset han seg straks opp da han fikk øye på den andre hunden, og begynte å knurre. Han gikk godt hele tiden, og stod veldig bra foran dommer. Var dessverre ganske oppspilt, dro i båndet når vi skulle løpe og reagerte tilslutt med fullstendig nekting på slutten. Nesten før jeg mistet hodet, og glemte hva jeg skulle gjøre. Gikk fra dommer slik at han ikke fikk bedømme ordentlig. :)

Første gangen skal visst ikke være den beste, men likevel. Ble nesten litt skremt for ringen! :lol: Det verste er vel nervøsiteten, jeg må bare få bukt med den. da er det vel mye lettere og gå med Archie, for han er egentlig ganske flink. og ikke så tullete som han var idag. Noe goode tips?

Hilsen ekstremt nybegynner. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan dessverre ikke hjelpe deg, men håper det kommer noen gode tips i denne tråden. Jeg sliter nemlig med det samme selv...

Jeg er forsåvidt ikke så nervøs for løpingen (han er riktignok ikke like "med" som på trening, men det går i hvert fall), men når dommeren kommer for å titte blir jeg alltid ekstremt nervøs. Vi har stilt to ganger nå, og begge gangene har jeg blitt skitnervøs når dommeren kommer både bort til oss og på avstand. Noe som resulterer i at bikkja reagerer med "iiiiiiiiiik, nå blir jeg redd og, skummel person på vei!", og dermed prøver å trekke seg unna.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det beste tipset...!

Gjør det du skal i ringen i "slow motion".. Ta et godt PUST før du skal inn i ringen, før du skal stille opp hunden, før du skal gå en runde.

Se på "proff'ene", og lær deg løpemønsteret dommeren ønsker FØR du går inn i ringen ( de fleste dommere gjør akkurat det samme hele dagen!). Se også på dem når hunden deres "tøver", og sjekk den rolige, men likefult kontrollerte, korrigeringen valpen/hunden får da.

Ta det med ro, tenk på at du har faktisk betalt dommeren for å dømme hunden din. Den (hunden) skal selvsagt ikke bli plassert dårligere fordi DU er nervøøs...

Lykke til!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer, ja jeg vet jeg høres ut som verdens kjipeste nå, men hadde det slik en gang jeg også. Det er som med alt annet, når du har gjort det flere ganger sitter det bedre. Lær deg å kjenne hunden din.

F.eks min vrir litt på hodet under tannvisning, så når dommeren skal se på tennene tar jeg alltid litt tak i hodet å hjelper dommeren så han holde hodet noenlunde stille. Dermed unngår jeg at det blir kluss med det, noe som hadde gjort meg stressa.

Og som Susanne sier, løper alle før deg i en trekant,/frem og tilbake og så rundt - Ja da er det stor sannsynlighet for at du også skal det :lol: Legg også merke til om dommeren kjenner på hunden før/etter løping, kanskje den ser på hunden først, ber den løpe å så ser på den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...