Gå til innhold
Hundesonen.no

Golden Reteriver


Teddy2007

Recommended Posts

vi har lurt litt på å skaffe oss en valp om noen mnd og valget har havnet litt på Golden Retriver, noen erfaringer innen denne rasen? Siden det er vår første hund hva bør vi tenke på med tanke på hvilket kjønn, stamtavle, noe vi bør spørre oppdretterene om?

Planen er å ha en familiehund som er barnevenlig og rolig og som kan være med på gåturer i skog og fjell, sykkel, jogging, ski om vinteren etc.

Håper noen har noen tips å komme med og ikke minst erfaringer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Golden retriever er en veldig populær rase som familiehund og brukshund, det finnes veldig mange oppdrettere og veldig mange meninger om hvordan de bør avles og hvordan de skal se ut. Det er derfor veldig mye rart å få tak i der ute, og man skal filtrere litt for å finne en type hund som klaffer med en oppegående oppdretter. Men dette gjelder vel de fleste (populære) raser - man skal være litt kresen i valg av valp/oppdretter/kombinasjon. Selv om man 'bare' skal ha den som en familiehund :icon_confused:

At golden er en populær familiehund vil ikke dermed si at den er født snill mot barn og liker å bli dratt i halen, det finnes nok av de som krever mye aktivitet og som trenger noe å holde på med for å kunne roe seg og sove godt om natten. De kan gå på veggen, bite og ødelegge yndlingskoa de som alle andre hunder og ingenting kommer gratis selvom man kjøper seg en rase som 'alle' karakteriserer som enkel. Men dette er ikke for å advare deg mot rasen, hvis man skal advare mot til og med golden så er det ikke mange raser igjen å velge mellom til slutt. Kun et labert forsøk på å poengtere at man ikke skal undervurdere rasen.

Hvem vil vel ikke ha en slik lodden koseklump:

Link til et litt for stort bilde

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med Charlotte

Golden retriever er en flott hund, men en bør bruke litt tid på å finne en dyktig og flink oppdretter. Som sagt, det finnes mye rart.

Har selv hatt en golden og det er herlige hunder.

Lykke til i jakten

( ble det ikke GS på dere likevel ? )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei det ble nok ikke GS på oss.... De som hadde hunden lovde oss gull og grønne skoger, hunden var jo super flott er ikke det.

Men den kunne ikke navne sitt, ikke hadde den fokus i det hele, ( prøvde på dette i 1 mnd uten noe stoe resultater), ikke sitt/dekk, ikke kom den på inkalling, ikke gå i bånd og ABOLUTT ikke være hjemme alene. Selfølgelig alt av dette kan læres. Men når vi leiger i et byggefelt er det ikke så enkelt å ha en hund som ikke kan være hjemme alene i 10 minutter og ingen av oss kan ha den med seg på jobb hver dag, å spørsmålet er hvor lang tid vil det ta før han noen sinne vil klare det... Så vi fant ut at vi ville at han skulle komme til noen som hadde mer erfaring som kunne få skikkelig orden på unotene hans, for snakk om bortskjemt hund. Så derfor vurderer vi nå valp for å forme den slik vi vil ha den. Men vi har også fått tilbud om en annen GS som er 3 år da. Så skal sjekke den ut litt.

Så får vi se hva det blir til :icon_confused:

Vi kjenner til en oppdretter i Eikelandsosen som skal ha bra rykte på seg med oppdrett av Golden Retriver, kanskje noen kjenner til hunder her i fra?

*Dobbelpost, mod Nina*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har ikke jeg noen erfaringer med Golden personlig, men jeg har lest en del om den, fordi jeg var helt oppe i Golden selv, men her i hus kom en liten Flat jente.

Golden er en herlig og fin rase, men som de andre har sakt, finnes det mye rart. Så jeg anbefaler deg å bruke god tid på å finne den rette oppdretter du føler selv når den er funnet. Vær nøye å spør om foreldrene er frie for HD og andre sykdommer. (de skal vell være det viss de brukes i avl)

Det med kjønnet spiller vell ingen rolle, tror ikke du får noen lettere jobb selv om du velger en tispe. Jeg har jo en selv nå, og hun er bare herlig. :rolleyes: Jeg personlig ville anbefale tispe, men det er nesten noe du/dere må finne ut av selv. Snakk med mange hundefolk og spør hva de synes, dere kan jo også f.eks besøke en oppdretter som er i nærheten, så får dere hvertfall møte rasen og en som har erfaring.

Håper dere finner ut av det, og får en herlig liten valp hjemme :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...