Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening av "arbeidshund"


aqita

Recommended Posts

Ja, i helga var jeg på gjeterhundkurs med en instruktør (som jeg ikke vil nevne ved navn, vil ikke henge ut folk). Der fikk vi grundig innføring i lederskap og hvordan vi skulle trene for å få hunden til å lyde. Han innprentet i oss at hvis vi hadde riktig og god lederskap gjorde hunden alltid det som vi ba den om... (Skulle bare sett hundene hans...) Og jeg må nevne det at han gjorde stor forskjell på om hunden hadde respekt for oss, eller var redd oss. I et ordentlig lederskap hadde hunden respekt for lederen, men den skulle ikke være redd den.

Nå trener jeg klikkertrening og positivt og legger ikke vekt på lederskapet da jeg tror det kommer uten at jeg trenger å gå først gjennom døren osv.

Så ble jeg litt i tvil... for hundene hans var virkelig lydige, og de var for all del ikke redd ham. De gjorde alt hva han sa.

Jeg spurte ham om han brukte hundegodt feks når han lærte inn øvelser, men det gjorde han ikke. Han sa omtrent noe slikt: "Hundene mine er arbeidsverktøy, og de skal ikke høre etter fordi de får noe godt, men fordi jeg er deres leder og de adlyder hva jeg sier pga det." Han sa han brukte det når hunden var valp for å lære den ligg feks ved å føre godbiten fra snuten og ned til gulvet, men når hunden hadde forstått hva ligg betydde sluttet han straks med godbiter.

Dette ble visst ganske rotete og uforståelig :P:whistle: Det jeg egentlig skulle fram til var noe slikt som at kan man få en hund som adlyder og legger seg rett ned når man er ute og gjeter og den er 200 meter borte fra en når man har trent positivt (godbiter,leker, klikker) samtidig som den er i 110 og har fokus på sauene? Man kan altså ikke bre anta at hunden legger seg eller går venstre for den saks skyld, men må kunne stole på at hunden gjør det. Hvis ikke kan man risikere at sauene man har lett etter i flere dager reiser sin vei....

Og jeg må legge til at hundene til instruktøren var facinerende flinke.

Er det noen som har noe synspunkt her? Jeg vet ikke hva jeg tror...er blitt så usikker :P:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men da lurer jeg veldig på hvordan han trente på dette lederskapet? BCer er ofte så intense og glade i å gjete/gå agility at du ikke dreper arbeidslysten om du trener med positiv straff (hvertfall det inntrykket jeg har av menge BCer som er råflinke selv om eierne er elendige på å time sin straff feks).

Det er sikkert mulig å få til å trene gjeting positivt på en eller annen måte, det er vel bare ingen som har funnet en oppskrift enda. Slik jeg har forstått det er det mye press som legges på hunden under gjetingen, og man styrer med dette presset. Så det blir som å finne en metode å ri på uten noen form for press (da kan du ikke bruke ben, tøyler etc).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men da lurer jeg veldig på hvordan han trente på dette lederskapet?

Tenkte først å kopiere noe fra hjemmesiden hans, men så sto det at det ikke var lov <_<

Han trente lederskapet 24 timer i døgnet alle dagene i hele året. Når han var sammen med hunden viste han lederskapet ved væremåten sin. Og han praktiserte feks det å gå først før hunden gjennom døra o.l. Når han gikk med hunden gikk han ikke og så ned i bakken feks men rettet seg litt opp, løftet haken litt ekstra osv. Lederskapet handlet ikke om makt, men hvordan han oppførte seg.

Han sa også at redsel fikk man gjennom tvang, mens respekt er noe man fortjener. Det går ikke an å vinne respekt gjennom tvang og vold. Man kan få hunden til å adlyde med tvang og vold, men den kommer ikke til å utføre det med glede og den blir heller ikke en lykkelig hund.

Egentlig syns jeg teorien virket bra... og hundene hans virket også "bra"! :P

Men..han sa at hvis hunden ikke la seg raskt nok, kunne en rykke leietauet nedover samtidig som en sa ligg. Da ville hunden legge seg pang ned etterhvert når man kommanderte ligg. Jeg vil nå si at dette er på en måte tvang og vold, eller? :P:whistle: Hunden utfører da sansynligvis ikke ligg med glede...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vi ikke nettopp diskutert dette? :whistle: Det finnes i alle fall 8 sider om klikkertrening av skarpe hunder (men man kan sikkert overføre det til å gjelde hunder med mye drifter, som en bc har for sau/gjeting), og 3 sider om lederskap.. :P

Men for å si det sånn, det holder ikke å "ha lederskap" over en hund, for at den skal adlyde alt du sier. Hunden må faktisk vite hva du ber den om, og da må du lære den det. Disse hundene, eller en lydighetschampion, kan man fx si "rull rundt" til, men hvis du ikke har lært hunden å rulle rundt, så spiller det liten rolle hvor godt lederskap du har, hunden skjønner ikke norsk uansett.. :rolleyes: Og du kan heller ikke si til en rottweiler; gjet disse sauene! For det er ikke naturlig for hunden, samma søren hvor godt lederskap du måtte ha. Ting må læres, rett og slett.

Når det gjelder bc, så ligger jo gjeting veldig i genene deres, og til og med utrente hunder kan gjete. Man må liksom bare lære de å gjøre det på kommando, og å gjøre det man vil når vi sier ifra, gjete under kontroll på en måte. Men man går ikke inn og håndleder hunden til å ta eye på sauen, eller løpe rundt og legge seg osv. Men jeg er enig i at det er veldig imponerende å se bc (eller andre raser for den saks skyld) gjete, og ha et godt sammarbeid med føreren sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I gjeting er at å få gjete sau belønningen, så det ville vært noe helt annet med f.eks trening i lydighet. Denne instuktøren ser antagelig på tillit og lederskap som en og samme ting (det blir sånn i gjeting). Hun man daglig bruker en hund i gjeting vil den lyde ligg like godt utenom gjetingen, fordi det sitter så godt i hunden at å ligge på kommando betyr en ny kommando der man får fortsette!

Hvis jeg stiker de deiligste retter ned foransnuta til Amira når hun gjeter, vil hun overhodet ikke ha. Jeg gjorde et lite forsøk en gang: Jeg lot henne ligge å glane på sauen, da jeg åpnet munnen hennes og la inn av kvart pølse. Pølsa bare lå der i kanskje 30 sek før hun spyttet den ut!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en viktig forsjell fra "andre hunder" som bcAmira poengterer her. En border er renavlet for gjeting på sau, samtidig som den er avlet så førervar at fører trenger svært lite signaler for å få hunden til å gjøre som den vil. Det er jo derfor den har blitt så populær i lydighetsringen, men da må den motiveres av noe annet, siden sau ikke får plass i lomma. Det er faktisk mulig å hindre den i å fortsette gjetingen ved kun å be den om å legge seg, uten noen "ekstern" belønning. Førbarheten er en forutsetning for at hund og gjeter skal kunne samarbeide. Det er da også en del hunder som sjaltes ut fordi de ikke lever opp til kravene.

På mange måter er dette samme tema som "klikkertrening av skarpe hunder"-tråden, og dette poengterer jo bare hvor lite sorthvitt hundetrening er, og at individ og rase faktisk spiller en rolle.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...