Gå til innhold
Hundesonen.no

Kul bak øret, fettkul, lymfekjertel..?


Aussieglis

Recommended Posts

Jeg har kjent et "ømt" punkt bak det ene øret mitt en stund, og idag la jeg merke til at det er blitt en liten men "hard" kul der.. Man ser den godt, typen vart helt rar og sa at jeg måtte bestille legetime. :) Har man bare lymfekjertler på halsen? For det har ikke vært rent sjeldent at de har knøtt seg der, og laget noen sånne litt vonde "knuter" ... Men denne klumpen er mye mer "utover" og hardere. Jeg kan nesten "flytte" på den med fingrene under huden på en rar måte. Også er den småvond å trykke på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde sånne kuler bak begge ørene for en del måneder siden, og spurte hva det kunne være her på sonen. Trodde først at det kunne være lymfeknuter, men jeg spurte ei jeg kjenner som er lege for sikkerhets skyld. Hun sa at beina bak ørene sannsynligvis var litt betente. Jeg falt til ro med det, og selv om det gjorde ganske vondt, forsvant kulene etter en halv uke. Vet ikke om det var det samme som du har, men det hørtes i hvert fall helt likt ut. En kul bak hvert øre, som var ganske store, harde og vonde. Jeg merket kulene da jeg fikk vondt bak ørene og i bakhodet da jeg våknet med hodet på puta om morgenen. Men som sagt, det gikk over etter en liten stund.

EDIT: Sjekket tråden jeg lagde da jeg hadde "kulesyken". Som tida flyr! Det var visst et helt år siden. Og nå fant jeg ut hvorfor jeg hadde disse kulene - jeg hadde betennelse i beinhinnen bak ørene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, men det er bare bak det ene hos meg iallefall. Og det er rett bak øret, og det kjennes ut som det er rett oppå det beinet man kjenner... Det hørtes jo veldig likt det du hadde, så da slår jeg meg til ro med det enn så lenge iallefall. Wohoo, jeg har ikke kreft bak øret! :)

Typen syntes nok bare kulen min var ekkel og ville nok helst hatt den vekk. Haha..

Hvordan blir bein betente?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er beinhinnen som blir betent. Spør ikke meg hvordan den blir det, jeg hører bare på de som liksom skal ha peiling jeg... :hyper: Selvfølgelig er det ikke sikkert det er det som er galt hos deg altså, men det kan jo hende. Tenkte bare jeg skulle dele mine erfaringer. Ja, ja, du får ha lykke til med kulen da. Hvis du føler deg usikker og vil få det sjekket er det jo bare å ta en tur til legen. (...Og det kommer fra hun som hater å dra til legen og bare drar dit hvis det er _ytterst_ nødvendig. :) ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Moren min tok meg til frisør da jeg var 6 år eller noe sånt og stakk hull i ørene på meg. Jeg har ikke brukt noe i hullene på maaaaaaaaaaaaaaaaange år så det er det neppe.. Dessuten er det ikke i kontakt med øret i det hele tatt, men bak øret, på "hodet" mitt likosm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg hadde også noe lignende det du beskriver for mange år sida. Og den ble værende der ett års tid. Jeg fikk høre at det bare var en fettkul eller no sånt, og siden den ikke forandra seg lot jeg det være med det. Det var bare vondt hvis jeg tok og klemte på den, og den satt på hodet rett bak/nedenfor øret på "beinet" på en måte. Ca en cm i diameter og "løs", dvs jeg kunne delvis bevege på den. Men det gikk da vekk etter hvert, og jeg var ikke plaga av den (hvis jeg klarte å la være å trykke på den da). Men blir det værre syns jeg du burde ta en skjekk hos lege, hvis ikke ville jeg bare sett det ann en stund. Men så er ikke jeg lege heller da, og burde helt klart bli flinkere til å gå til lege med en gang det er no galt enn å drive å utsette det til jeg er dausjuk. Så, hva du gjør får du nesten vurdere selv. Det skader jo ikke mer enn 150 kroner å gå til legen og spørre da... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde også noe lignende det du beskriver for mange år sida. Og den ble værende der ett års tid. Jeg fikk høre at det bare var en fettkul eller no sånt, og siden den ikke forandra seg lot jeg det være med det. Det var bare vondt hvis jeg tok og klemte på den, og den satt på hodet rett bak/nedenfor øret på "beinet" på en måte. Ca en cm i diameter og "løs", dvs jeg kunne delvis bevege på den. Men det gikk da vekk etter hvert, og jeg var ikke plaga av den (hvis jeg klarte å la være å trykke på den da). Men blir det værre syns jeg du burde ta en skjekk hos lege, hvis ikke ville jeg bare sett det ann en stund. Men så er ikke jeg lege heller da, og burde helt klart bli flinkere til å gå til lege med en gang det er no galt enn å drive å utsette det til jeg er dausjuk. Så, hva du gjør får du nesten vurdere selv. Det skader jo ikke mer enn 150 kroner å gå til legen og spørre da... :)

Jeg er nok akkurat som deg og går ikke til lege med mindre jeg føler det er høyst nødvendig. Sist gang trodde jeg og mamma at jeg hadde betennelse i den der blindtarmen pga vondt i magen i to uker, men det viste seg ikke å være noe galt overhodet så da tøyer jeg nok strikken eenda lengre neste gang. :hyper:

Høres helt ut som "min" kul det du snakker om, så da er det nok garantert det. :poke:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...