Gå til innhold
Hundesonen.no

Seint husrein


MegaMarie

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en vennine som har en Chihuahua på 2 år. Hun har hatt problemer med å få henne husren og jeg lurer da på om dere har noen tips?

Hun kan tisse ute og gjør aldri dette inne mer. Det sluttet hun med i normal alder.

Hun sluttet å bæsje inne litt senere men nå i det siste har hun begynt igjen. Hun tror at det skjer mens hun er på skolen og faren og moren er på jobb og søskene også på skolen. For med en gang hun kommer hjem finner hun bæsj gjemt i en krok eller bak en stol.

Om morningen lufter hun hunden med gang og gir den så frokost mens hun spiser frokost selv. Så tar hun å lufter hunden igjen og gjør seg klar til å gå på skolen etter på og går til skolen. Så hunden får 2 lufte turer om morningen. Hun ser at hunden bæsjer om morningen før den har fått mat, men ikke alltid etter den har fått mat. Den går så 8 timer eller mindre uten å gå på do.

Faren jobber sånn offshore eller hva det heter og når han er hjemme blir hun luftet mer. Hun bæsjer ikke inne da.

Noen ide på hvordan hun kan få henne stueren?

Kanskje en ekstra lufte tur rett før hun går på skolen?

Skrevet

Jeg ville kuttet ut frokosten jeg.. Og fòret han rett etter hun kom hjem fra skolen, og sent på kvelden (så han fremdeles får to måltider). Det er jo tydelig at han vet han skal gå på do ute siden det ikke skjer når faren er hjemme og lufter han mer, men at han ikke klarer å holde seg så lenge.

Skrevet

Jeg har det sånn med min og,men jeg har vel gitt på en måte opp prøver ut noen tips jeg har fått å håper det hjelper,men har og innstilt meg på at det å plukke drit inne er noe jeg kanskje må forsette med i 10-12 år til

Skrevet
Kunne kanskje være en ide å stå opp 15 min før og ta hunden på en 15 min tur så den får igang systemet litt?

Det er ikke noe problem med en gang om morningen da bæsjer den. Men det er etter at den har fått frokosten.

Skrevet

Hvilket fôr bruker hun? At hunden bæsjer to ganger eller flere i løpet av så kort tid høres veldig mye ut. Kanskje det kan hjelpe å bytte til et mer konsentrert og opptagelig fôr, som f.eks. Norwegian Polar? Jeg ville også kutta ut frokosten, og heller gitt hunden mat når hun kommer hjem og på kvelden.

Skrevet

Må hunden få mat to ganger om dagen? :ahappy: Hvis Jeg skulle delt Fibis mat på to måltider, ville det jo blitt nesten ingenting.... Støtter ellers forslaget om en litt skikkelig morgentur og ingen mat om morgenen. Hilsen en som egentlig ønsker seg hage :P

Skrevet

Jeg ville nok også droppet frokosten, og luftet litt lengre på morgenen. Er forresten enig med ida, hunden trenger vel ikke mat to ganger daglig?

Skrevet

Er enig med en del andre her: dropp frokosten, og gi eventuelt de to måltidene senere på dagen.

Det er selvfølgelig ikke nødvendig å fôre to ganger om dagen, men på mange hunder er dette gjerne bedre. Min for eksempel, er veldig småspist, og hadde definitivt ikke spist så mye alt hvis han fikk hele dagsrasjonen sin på en gang. Her må vi fordele over to måltider for at han skal få i seg nok mat i løpet av dagen. Selv om det ikke ikke alltid fungerer heller riktignok, hobbyanorektiker som han er :ahappy:

Skrevet

Ja, den spiser ikke alt opp om den får for mye på en gang.

Kan være at det er noe med foret også...

Tror hun bruker labb og royal kanin (bruker hovedsakelig labb men hun holder på å tømme posen med royal kanin som den spiste før men hun ville heller ha labb. Hunden likte det bedre).

Jeg skal si at hun kan prøve å kutte ut frokost og heller spise middag og kvelds.

Skrevet

Ok. Da blir det vell bytting av for da. Så får vi se om det går bedre.

Anbefaler du det derre Norwegian polar eller hva det het?

Hvilken raser passer dette foret til?

Skrevet

Norwegian Polar , V&H passer vel til de fleste raser sålenge foring instruksene følges. Forøvrig, V&H gir lite avføring i min erfaring, og mer fast, "lukt-løs" avføring i forhold til endel tørr-for som får hunden min til å spyle brunt til tider, lite festlig.

Skrevet
Ok. Da blir det vell bytting av for da. Så får vi se om det går bedre.

Anbefaler du det derre Norwegian polar eller hva det het?

Hvilken raser passer dette foret til?

Jepp :ahappy: Norwegian Polar (http://www.norwegian-polar.no - http://www.norwegian-polar.com) passer for alle raser. Om hun kjøper pølser (disse kan sendes i posten), så er de lette og skjære opp i passende biter i frossen tilstand (del fx i to deler). Tar så opp en bit og legger i kjøpeskapet, holder seg i minst 8 dager, med konsistens som leverpostei. Vi har nettop begynt med det, men har hørt masse skryt av det, og det skal blant annet gi lite og fast avføring.

Skrevet
Jepp :ahappy: Norwegian Polar (http://www.norwegian-polar.no - http://www.norwegian-polar.com) passer for alle raser. Om hun kjøper pølser (disse kan sendes i posten), så er de lette og skjære opp i passende biter i frossen tilstand (del fx i to deler). Tar så opp en bit og legger i kjøpeskapet, holder seg i minst 8 dager, med konsistens som leverpostei. Vi har nettop begynt med det, men har hørt masse skryt av det, og det skal blant annet gi lite og fast avføring.

Hvordan fungerer det å sende våtfor i posten?

Skrevet

Men må jo passe på å ikke mate den for sent på kvelden heller da.. For da må den jo holde seg HELE natta igjen...

Hundene her får mat 1 gang om dagen.. Rundt kl 17..

E

n annen ting som kan være en ide er jo kanskje at den ikke får gått rundt i hele leiligheten.. Stenge av så den har litt mindre plass å være på.... Funker for noen.. Funka for hunden min!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...