Gå til innhold
Hundesonen.no

Bleke slimhinner


Recommended Posts

La merke til fra i dag tidlig at slimhinnene til Mike er ikke som de skal.

Han har litt "hengende øyne" sånn som mange cockere har, og det pleier å være rødt nederst på øyet, men nå er det lyse lyse rosa, samme på tannkjøttet hans, helt lyse lyse rosa, presser på det og det bruke litt tid på å komme tilbake til fargen igjen. Han har normal avføring, spiser bra, drikker masse vann, og tisser når vi er ute. Han virker i fin form til tross at han har blitt operert 3 ganger på en uke. Ringte til vet. høyskolen og dem sa at jeg måtte se ann litt til i morgen, om han ble slappere. Han har jo mistet endel blod. Og ble han ikke bedre måtte jeg legge han inn igjen, så han kunne få blodoverføring igjen. Burde jeg dra ned med han nå, eller burde jeg vente til i morgen og se om det bedrer seg? Noe jeg kan gjøre for at det kanskje blir bedre? Tok tempen hans og den var helt normal. Har gikk han en brødskive med leverpostei, fordi det er mye jern i det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Ved blodtap er det normalt at slimhinnen er bleke. Han har, som jeg har forstått, mistet endel blod og trenger nok litt tid for å "bygge seg opp" igjen.

Men om den er endret siden han kom hjem og blitt blekere så bør du nok ringe vetrinære (og selvsagt se om det er noen andre endringer også i hans atferd)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veterinæren ringte meg opp igjen for litt siden, og han må legges inn igjen i morgen hvis han ikke er bedre i morgen. Han puster så utrolig fort også, vi har det ikke spesielt varmt her inne, ca 20 grader, og pusten han er unormalt rask, de sa det var fordi han hadde mistet endel blod, men de syns det var litt rart pga det var for 1 uke siden han mistet så mye blod. Men natt til søndag, så hadde han fått blodoverføring da slimhinnene hans var bleke igjen. Uff... trodde vi skulle ha litt flaks videre nå vi :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med tre operasjoner på rappen og stort blodtap så er Mike ekstra utsatt for både infeksjon og andre ting. Derfor skal du følge nøye med på hvordan han er utover kvelden og natten. Følg med på hvordan allmenntilstanden hans er - blir han sløvere, vil han ikke drikke, virker han "tufs", får temperaturendring så ikke nøl med å kontakte veterinæren igjen.

Blodtapet i seg selv tar tid å bygge opp selv om han har fått blodoverføring. Kroppen hans skal danne nye blodlegemer og det tar tid. Fordi han har mindre blod i omløp så blir hjertefrekvensen raskere (må pumpe fortere for å få ut nok mengde blod i kroppen) og dette påvirker igjen blodtrykk og pusten hans. Slimhinnene i øyne og munn vil være bleike pga den lave hemoglobinen. Blir de veldig bleike - nærmest hvite - så er det fare på ferde og han er på vei inn i sjokk. Så følg med.

Den beste pekepinnen på om Mike har det bra, er om han virker klar i hodet, har lyst på noe å drikke/spise og hvordan temperaturen hans er. Sjekk den innimellom. Han er operert flere ganger og det kan lett oppstå infeksjon etterpå. Han har nok fått dekka seg med antibiotika underveis - men du skal være obs. på det. Han er svekket i sitt immunforsvar pga det han har gjennomgått og dermed mer utsatt for å få en infeksjon.

Nå må du ikke bli helt avskremt silje85 - jeg er intensivsykepleier og baler med dette på FOLK til daglig. Men det er greit å være obs. - særlig fordi Mike har vært gjennom det han har. Det er ikke en vanlig sykehistorie for å si det slik.

Dersom kvelden og natten forløper fredelig så kan du nok avvente situasjonen til i morgen. Men snakk gjerne med dem i kveld og avtal hva du skal gjøre. Og er alt greit i morgen - ville jeg tatt kontakt med veterinæren likevel og fått en sjekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for utfyllende informasjon, han pustet veldig fort når vi la oss i går kveld, men det ble roligere etter noen timer, han har ikke hatt spesielt fort pust i dag, men slimhunnene hans er fortsatt bleke. Tar en tlf. til veterinæren nå får å evt dra inn med han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi skal inn med han kl 14:30, de trodde han manglet røde blodlegmer. Skulle ta en blodprøve der inne. Hodet hans fungerer bra hvertfall, matlyst på topp, drikker endel vann og avføringen er veldig fin. Generelt virker han i fin form og han har normal temperatur, men tar ingen sjanser da tannkjøttet hans er lyse lyse rosa og samme under øynene hans...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mike måtte legges inn igjen han :P

Han manglet blod og hadde luft i lungene... Syns så synd på han nå, han har vært livredd hele helgen for at jeg skal gå fra han, hylt bare jeg er i et annet rom, og nå så måtte jeg forlate han der igjen.. Stakkars lille cockeren min

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Nei? :P

Føler med deg nå, er helt sykt hva dere har gjennomgått. Endelig virka det som om han var på bedringensvei, også blir han lagt inn igjen!

Men tenk på det positive. Det var bra dere fikk oppdaget det!

*Trøsteklemmer*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...