Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva tar du?


Marianne&Bianca

Recommended Posts

Det kommer vel litt an på om det er familie eller nære venner. Da ville jeg ikke tatt noen ting... Er det litt fjernere og dere er et alternativ til kennel, ville jeg tatt femhundre kroner uka, kanskje. Billig kennel :ahappy: .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg passer en Schäfer hver onsdag, det får jeg 500 kr mnd for. Har jeg henne mer får jeg også mer men det er ikke noen fast pris vi har. Hører med til historien at eieren og jeg er venninner også da og at når hun passer jentene mine mer så får jeg også mindre av natulige årsaker :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tar mellom 100 og 150 kr for pass sånn generelt. Hunden jeg passer fast får jeg 100kr dagen for, litt mer avogtil, og litt mindre avogtil. Det syns jeg er helt passe. Fremmede hunder tar jeg 150 kr for. Venners hunder passer jeg selvsagt gratis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi som trener i lag har en avtale på dette, vi passer hverandres hunder gratis. Når det gjelder ukjente folk kan du faktisk ta endel. Vanlig kennelpris nå ligger på 150-250 kr per døgn. Jeg vet at folk pleier å betale mer for privat pass, enn kennel.

Jeg liker ikke å ta i mot penger for pass, og prøver derfor å lure meg unna så mye som mulig. For noen år siden betalte jeg 1000 kr uken for at ei venninne passet Tassa. Hva som er vanlig, det vet jeg ikke :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

150 kr døgnet eller noe kanskje? Pluss mat og alt sånt som hunden trenger, men det er vel en selvfølge. :Laugh:

Syns prisene burde ligge i alle fall på samme som vanlig kennel, hunden du passer for jo tross alt ett mye bedre tilbud enn om den skulle vært på kennel, sammen med MANGE andre hunder. Er helt sikkert en mye bedre opplevelse for hunden å få være hos privatpersoner enn på en kennel der det er mange som deler på oppmerksomheten, pluss at det er mange flere skremmende og nye lukter der.

Huff, ble fryktelig dårlig skrevet dette her :glare: men dere skjønner vel hva jeg vil frem til :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du ikke kjenner de noe særlig ville jeg tatt ca 150,- i døgnet (kanskje en billigere ukes-pris). Det blir et billigere alternativ enn å sette hunden på kennel (eller... noen steder koster det liksom 120,- mens andre steder koster det bort i mot 300,-!).

Det kommer også an på om du dekker fôr og har alt nødvendig utstyr. Hvis du ikke har det burde du ikke kunne ta mer enn 120,- synes jeg... Det er jo ikke helt hvite inntekter...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns egentlig at man burde betale mer for at noen skal passe hunden hjemme i sitt eget hus enn det de tar på kennel. For i et privat hjem vil hunden få mye mer oppmerksomhet og blir med en gang en del av familien. Pluss at det er mye mer krevende for en privat person å få en ny hund i hjemmet enn det det er for en kennel med utegårdet o.l som hundene er i...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et døgn på kennel koster mellom 100 og 400kr. Jeg ville kanskje tatt fra 50 til 150 pr døgn. Mat og tyggebein bør følge med når dere passer valpen, altså at de betaler/ordner med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Vi har av og til pensjonshunder, og vi tar kr 100,- pr. døgn - vi tar ikke noe i tillegg for leker, tyggebein og mat. De fleste har med seg mat, men har de ikke det så er maten inkludert i de 100,- kronene.

Jeg synes ikke man skal ta noe mer jeg. Mange her mener at man skal ta mer for å ha hunder hjemme - men det synes ikke jeg. En kennel har ansatte som skal ha lønn, de betaler moms og skatt osv. Det gjør man ikke når man passer hund på privaten.

Familiens hunder har vi gratis, det samme med fôrvertshunder osv. Valpekjøpere betaler det samme som pensjonærer - altså kr 100,-

Hos oss inngår vanlig turer, kos og mat. Er de riktig heldig får de til og med sove i sengen *ler* Altså - hunder som ter seg får lov til å være en av vår "hundefamilie" - hunder som er litt vanskligere bor i kennelen men får turer morgen og kveld og også kos og godbiter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Omtrent som jeg skulle ha skrevet det selv Belgerpia.. 100,- pr døgn (med eller uten mat), men jeg tar bare imot eget oppdrett, fortrinnsvis kun en av gangen, og jeg er avhengig av at den går sammen med mine egne (dvs at ingen kragler)..

Sånne korte pass - ett døgn eller to, tar jeg ikke noe for (det er jo faktisk valpekjøperne mine), men ved å i alle fall ta "litt" så gjør folk en liten ekstra jobb for å finne en annen som kan passe hunden sin. (Jeg har dessverre ikke SÅ stor glede av å ha en ekstrahund i familien i ukesvis hver vår, sommer og høst...)

Børst og bad kommer evt. i tillegg, men det løser man hvis det er aktuelt (eller nødvendig).

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har passet venner sine hunder over alt i fra 1 til 4 døgn. Jeg har aldri tatt betaling for såpass få dager. Jeg ser på det som et gode å få lov til å passe hunder som ikke gjør noe negativt ut av seg, for eksempel Zira til Silje. Når hun er på besøk er jeg bare glad til. :P Jeg koser meg med to portiser i hus, spesielt når jeg går turer og alle jeg møter spør om de to er søsken eller mor og datter.

Forøvrig kan det være jeg ville tatt en eller annen form for betaling dersom det dreide seg om 1, 2 eller flere uker. Igjen kommer det an på hvor godt jeg kjenner hundens eier. En forutsetning er at jeg ikke skal ha noen utgifter ved å passe en hund, altså at eier av hunden må sørge for at mat, godbiter og andre nødvendige ting er finansiert på en eller annen måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde nok ikke tatt mye for det, men hvor gammel er hunden? mener jeg leste at det var en valp? Er jo litt mer krevende å passe en liten valp. Men jeg hadde tatt maks 100 kr i døgnet for det, jeg hadde nok ikke hatt samvittighet for å ta noe for det, men det er nå meg da. Jeg passer hunder for oppdretteren min ganske ofte, men tar selvfølgelig ingenting for dette da han også passer Mike innimellom skal vi bort. Jeg syns det bare er koselig og veldig lærerikt å passe andre sine hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg passet en hund i fjor sommer som oppdretter ikke kunne ha som avtalt. Jeg fikk da 125 kr. døgnet.

Passet en annen hund nå i påsken og fikk 200 kr døgnet.

Begge hadde med egen mat, poser og godbiter.

Er det noen du ikke kjenner så syntes jeg du godt kan ta minst 200 kr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...