Gå til innhold
Hundesonen.no

Fantins Oroveso, "Orry"


Peers

Recommended Posts

Skrevet

Orry er da min lille kompis, og i mine øyne er han selvfølgelig best :) Han er født 2. juni 2002 hos Kennel Fantin i Vestby, og "offisielt" navn er Fantins Oroveso. Han er min første hund, og jeg fikk han som konfirmasjonsgave i 2002. Rasevalg var da nøye planlagt, og jeg kan vel egentlig ikke si at jeg angrer :) Likevel er han ikke en typisk springer, som i utgangspunktet skal være relativt oppmerksom på fører, lærevillig og lettlært. Orry derimot lever litt i sin egen verden, og vi hadde spesielt en stri tørn når han var i puberteten. For et monster :) Heldigvis har han nå blitt en fantastisk snill og fin hund, selv om han innimellom later som han ikke kjenner meg ("det er jo noe såååå spennende her borte, og det gale kvinnemennesket som gauler borti her har jeg aldri sett før") og vi har av og til noe å jobbe med når det gjelder konsentrasjon. I tillegg til at han har litt rykte på seg for å være tett i topplokket :rolleyes: Ellers er han som springere flest: glad og ivrig, og halen går som en propell når vi får besøk. Han er utrolig flink med andre hunder, noe jeg er veldig glad for.

Han ble stilt ut litt før, men måtte ta en pause for at han skulle vokse seg ferdig. Han hadde stort hode i forhold til kroppen, den var rimelig spinkel (men med enorme labber...). Nå er vi snart tilbake i ringen, så får vi se om det går bedre!

I tillegg har vi debutert i klasse 1 i lydighet, og er snart tilbake i ringen der og. Vi har måttet jobbe litt med hans konsentrasjon og mine nerver, men vi håper på å komme sterkt tilbake om kort tid!

Vi har også planer om å begynne med blodspor, så er spent på hvordan det går. Er litt usikker på om Orry egentlig skjønner at nesa kan brukes til noe nyttig, foreløpig virker det ikke sånn :D

Det var litt om Orry, så får folk spørre om de lurer på noe! Under følger noen bilder.

Orry 4 uker:

valp4uker1.jpgvalp4uker2.jpg

Orry 8 uker:

valphagen.jpgvalphentedag.jpg

Orry for noen år siden:

morsom032.jpgorrylunasittepent1.jpgsmiiiltilkameraet.jpg

Orry nå:

post-2163-1179507488_thumb.jpg

post-2163-1179507525_thumb.jpg

post-2163-1179507536_thumb.jpg

post-2163-1179507595_thumb.jpg

Skrevet
smiiiltilkameraet.jpg

Å jubel, for en vidunderlig hund! :) På bildet her ligner han helt utrolig mye på Tulla, hun henger også opp leppen til "tørk" av og til.. :rolleyes:

Gleder oss til å høre hvordan det går med dere og treningen! :D

Skrevet

Så nydelig han er! :hmm: Må være et springerfenomen å brette inn leppa sånn - Baltus gjør det samme. :Laugh:

Guest Christine
Skrevet
Så nydelig han er! :hmm: Må være et springerfenomen å brette inn leppa sånn - Baltus gjør det samme. :Laugh:

Jeg kaller det snusleppe jeg.. Milo gjør det med begge leppene, og han er ikke springer :P

Nydelig gutt du har der, og jeg må si meg enig med Borhild at han ligna litt på Tulla på det ene bildet :hmm:

Skrevet

Så herlig:) Hadde en springer gutt en gang på fôr han var en herlig hund (litt for mye hund for meg noen ganger) De er iallefall nydelige, og liker brun best :hmm:

Lucas henger også leppa opp til tørk :Laugh: ser ut som han smiler :hmm:

Guest Just me!!
Skrevet
Jeg kaller det snusleppe jeg.. Milo gjør det med begge leppene, og han er ikke springer :P

Nydelig gutt du har der, og jeg må si meg enig med Borhild at han ligna litt på Tulla på det ene bildet :hmm:

Tolleren til Ulrikke gjør ofte det. :P

Så søt han er! Ordentlig godgutt. :hmm:

Skrevet

Takk for alle svar! Er utrolig sjarmerende med hunder som "smiler" :ahappy:

Vi har nå fått oss hjemmeside, linken ligger i signaturen!

Skrevet
For en nydelig springergutt. :Laugh: Gleder meg til å se ham på tur i Mariannedalen!

Ja, vi gleder oss veldig til Mariannedalen vi og :Laugh: Og Orry gleder seg veldig til å treffe søte frøken Fibi :)

Under følger noen bilder fra pinsedagene, mer ligger på hjemmesiden.

veranda.jpg

gal.jpg

is.jpg

jegvilned.jpg

Skrevet

Orry er kjempefin altså! :) Jeg som egentlig ikke har sansen for springere smelter jo helt her ;) Gjerdebildet var helt herlig!

Skrevet
Orry er kjempefin altså! :wub: Jeg som egentlig ikke har sansen for springere smelter jo helt her ;) Gjerdebildet var helt herlig!

Hvordan kan man ikke like springere? <_< Fra spøk til alvor, bra du smelter litt av Orry da :)

Hehe, gjerdebildet er ganske festlig ja. Måtte sikre gjerdet rundt området før han fikk løpe som en tulling der nede (er så mye ville dyr som går der, så han har hatt en tendens til å følge sporene tvers igjennom gjerdet og andre hindringer..), og han var ikke helt fornøyd med at jeg fikk være der nede og ikke han. Men han storkoste seg når han fikk være med og!

  • 3 months later...
Skrevet

Hei!

Så flott Orry er! Ser ut til å være en skikkelig hurragutt dette hihi! Springere er vakre hunder - faktisk stod valget mellom springer og stabijhoun dengang jeg skulle skaffe ny hund til ettersøk. For min del ble det jo Amigo - men det var helst tilfeldigheter. Har truffet på en del av dem i spormiljøet og det er fantastiske hunder med suveren nese!

Gleder meg til å se flere bilder av Orry jeg!

Skrevet

Oi, denne tråden har jeg helt glemt :) Kan jo hive ut noen bilder fra den siste tiden, selv om noen kanskje har sett dem på hjemmesiden:

venter.jpg

Orry og "kjæresten" Luna

misfornoyd.jpg

"Jeg liker ikke utstilling!"

oppstilt.jpg

kjempefinorry.jpg

kaptein.jpg

Orry i sitt rette element som båtkaptein :o

takeoff.jpg

Om 4 uker er "lillesøsteren" hans i hus, det blir spennende å se hvordan det går. Tror det blir litt overgang for han å ikke være enebarn lenger, men satser på at han takler det fint ;)

Skrevet
Kjempeflotte poengsummer - spesielt gøy med ti i helhetsinntrykk, kan jeg tenke meg? :wub:

Tusen takk! Ja, jeg er kjempefornøyd med helhetsinntrykket, det må jeg innrømme. Jeg er nok litt for selvkritisk, så da var det en "oppkvikker" å få en slik karakter og kommentar :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...