Gå til innhold
Hundesonen.no

Titler og frustrasjon (evt sinne)


Siri

Recommended Posts

Jeg vet ikke om dette egentlig er en diskusjon, eller bare et innlegg for å få ut litt steam og frustrasjon og sinne, men jeg legger det nå inn likevel jeg. Og siden jeg er litt sånn SGT så trives jeg jo best i kjelleren, og legger det her :D.

Som mange kanskje har fått med seg, så har jeg hatt en del "kontakt" med NKK og FCI i forbindelse med å få godkjent det internasjonale championatet til min hund Babs. Allerede i 2003 oppfylte hun kravene for INT UCH i følge det som stod i reglene for championater hos NKK (CACIBs og bestått brukshundkåring). Etter mye om og men fikk jeg jo da - etter et års tid eller så (?) - svar fra NKK om at bestått brukshundkåring ikke var tilstrekkelig bruksmerittering for et internasjonalt championat, og alle slike søknader ble refusert fra FCI (det er jo greit, men de kunne kanskje informert folk om det liksom - og kravet om bestått brukshundkåring ble faktisk ikke fjernet fra championatreglene før i forfjor en gang!!). Det er jo greit nok - den brukshundkåringa er jo ikke mye å strekke seg etter uansett, så at FCI ikke godkjente dette lenger skjønner jeg jo godt.

Jeg forholdt meg jo da til de øvrige kriteriene som var oppført, som da var enten IPO1, SCHH1, TJH-sertifikat i Sverige, Draghundsertifikat i Sverige eller lokal gjeterhundprøve i sverige - eller opprykk til klasse B på tjenestehundprøve (som det står i reglementet - dette betyr altså opprykk til klasse B i NBF-programmet, hvilket innebærer 1000 m spor, evt 200 m rundering, burføring m skudd + lydighetsprogrammet), som også tilsvarer de samme kriteriene som de har i Sverige. Jeg regnet jo dermed med at om jeg fikk dette opprykket, så var jo tittelen i boks... Så vi trente jo og konkurrerte vi, og fikk dette opprykket i juni 2005. Jippi, tenkte jeg - nå er iallefall også DEN tittelen i boks. Men så lett skulle det visst ikke være !!

Det har jo liksom ikke skjedd noe selv om jeg har sendt søknad om godkjennelse av tittelen, og purret opp dette diverse ganger. Nå på onsdag forfattet jeg nok en gang en mail til NKK - som jeg sendte til leder av avdelingen som godkjenner championater og sånt, samtidig som jeg OGSÅ sendte mailen som kopi til Espen Engh (den nye adm dir). DA fikk jeg iallefall endelig et skikkelig SVAR fra dem (det har jeg jo ikke fått før, da har det bare vært halvsure mailer som ikke har gitt meg noe konkret svar på hva som skjer).

Saken er altså den at FCI nå HELLER IKKE godkjenner opprykk til B i NBF-programmet som bruksmeritt for å få dette internasjonale championatet !! Hva **** er nå dette da ? Det står jo uttrykkelig i NKKs championatregler at DETTE er en godkjent meritt for internasjonalt championat, men det ER det da tydeligvis ikke lenger (skjønt FCI for bare 3 år siden godkjente hunder som hadde denne meritten fra Norge - skjønn det den som kan). Merkelig er det jo selvsagt også at nøyaktig de samme kriteriene BLIR GODKJENT som bruksmeritt for SVENSKE hunder !! De får altså godkjent sine internasjonale titler med NØYAKTIG DE SAMME BRUKSMERITTERINGENE som vi ikke får godkjent ??? Nå fikk jeg forsåvidt også svar på dette - Sverige har nemlig en dispenskasjon fra brukskravene FCI stiller (som egentlig bare er IPO og SCHH-titler). NKK hadde da sendt en søknad om slik dispensasjon i MARS i år... JAJA, jeg kan jo kanskje håpe på at Babs får sin tittel godkjent for hun er dau !!

Nå la jeg jo plutselig også merke til at den LP2-tittelen til Babs plutselig var fjernet fra DogWeb ! Den tittelen ble jo godkjent i høst, og har stått i DogWeb fram til nå, men nå hadde de altså fjerna denne ! Jeg benytta jo da anledningen til å spørre om hvorfor ? Joda -de hadde plutselig funnet ut at slike titler ikke var stambokberettiget her i Norge. Neihei.... og det var da jeg begynte å få litt paraniode følelser - er det MEG de er ute etter å TA eller hva ? For det figurerer norskregisterte hunder med slike titler fortsatt i DogWeb - men BABS' tittel har de altså fjernet... Er det rart man blir sint ? Ja, for jeg er faktisk SINT jeg - ikke bare frustrert lenger. Det får da være måte på rot og tull ?

Nå kan man jo si at en tittel har da liten betydning - og svært mange titler har det iom at de bare viser at hunden er vakker (eller.. ikke alle hunder med titler er vakre engang.. hehehe) og kan å løpe venstresving i en ring - men titler som også viser at man har jobbet med hunden sin har faktisk litt betydning for oss med brukshunder (så som int uch, s uch og LP-titler bl a), og dermed er det forstemmende å se at man ikke får godkjent dem når man faktisk har jobbet og konkurrert med sine hunder (og ikke minst når regelverket man forholder seg til gir feil opplysninger....). Nesten enda mer forstemmende er det å se at hunder som faktisk IKKE har gjort seg fortjent til noen av sine titler fordi de ikke har de rette bruksmerittene, likevel får godkjent dem i NKK....

Så til alle norske som trodde at opprykk til B her i Norge holder til et INT UCH ? Dra til Sverige og konkurrer... da kan dere legge DET resultatet til grunn for søknaden, og den blir innvilget på få mnd !! Og har man håp om en ussel, liten LP-tittel fra Sverige ? Ikke gidd å bruk penger på å dra en gang. Tittelen blir kun stambokført i Sverige...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

<_< Kjekt å vite...

Faktisk spurte jeg NKK i fjor om reglene til FCI nettopp pga det B-tjenestehund, jeg fikk aldri noe svar på det. Dem skulle undersøke og kom aldri tilbake til meg.

Men da vet jeg at jeg ikke skal bruke penger på å jakte noe mer på Cacib i utlande før dem evt får godkjent det av FCi (eller starte i Högre i Sverige og ta det den veien om det da går ann :rolleyes: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...