Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisser i senga


netteliten

Recommended Posts

Lufter du han ofte nok? Det å markere revir er vel litt tidlig enda for en valp så ung. Prøv med å ta han med ut på tissing etter soving, leking etc, å legg inn faste rutiner så tidlig som mulig, han vil venne seg til det etterhvert. Blæra til en liten valp er ikke så veldig stor å rommer ikke så mye, så den kan fort bli tissetrengt :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en uvane som må brytes snarest. Vask alt han har tisset på veldig godt, unngå vaskemidler med salmiakk (det lukter tiss). Masse ros og godbit når han tisser ute. Ikke straff han når han tisser inne, da begynner han bare å gjemme seg når han skal tisse, og hele situasjonen blir stressa opp.

Det ordner seg etter hvert, hvem har hørt om en voksen hund som tisser inne? (Bortsett fra et lite uhell en gang iblandt, det kan vel skje noen og enhver).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det virker som om valpen har utviklet en preferanse for å tisse der det er mykt, så jeg anbefaler deg å lufte han på gress. Ellers ordner det seg nok etterhvert. :) Jeg antar du ikke straffer han når han tisser inne? Det er jo vanskelig å se når en valp tisser i buret, eller i senga (jeg stod og så på Tulla som tisset i sengen, og trodde hun satt.. :) ), så kanskje den har funnet ut at det er lurt å gjøre fra seg steder du ikke tar han i å tisse?

Vask godt uansett, slik at du får bort lukten skikkelig. Det var en reklame i Hundesport nå, om noe som tok bort lukt av feromoner osv, luktstoffer som gjør at valper tiltrekkes tilbake til de samme stedene som de har tisset før. Get serious tror jeg det het. Har ikke prøvd det selv, men kanskje det er verdt å sjekke ut i denne sammenhengen? Var ment for valpetiss, for å si det sånn.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.

Vi lufter han på gress og bark, hele dagen.

Får trappetrim jeg, tihi!

Og han vil ikke tisse på tur.

Bare på samme plassen, så klart får han masse ros og en godbit innimellom når han tisser ute.

(alltid godbit når han tisser i skogen, i grøfta etc)

Jeg sier nei når han tisser inne, så bærer jeg han ut, der får han masse ros.

Aldri kjeftet eller straffet han og dette NEI kom inn i bildet denne uka.

Men det er kanskje for tidlig.

Selv om døra er åpen, han kan gå utenfor så velger han senga...

Ja, kan hende de liker å tisse der det er mykt, men jeg synes det er rart at han tisser den han ligger, for han blir liggende. merket det ikke før jeg synes han var ekkel i pelsen og luktet tiss...

Vi vasker dyna hans og teppene hans med det samme i vaskemaskin, og den ene senga er i stoff, ble også vasket med en gang.

bruker grønnsåpe på gulvene og skinnsengen hans...

Håper dette er bare noe valpegreier som går over.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sleit også litt med dette når Mike var liten, han tisset ofte i senga mi, selv om han akkurat hadde vært ute, han ville ikke tisse på tur, han ventet til han kom inn. Jeg pratet med en adferdsterepaut ang dette for best mulig råd og forståelse for dette og hun sa at det var fordi valper ikke vil "spre" lukten sin overalt, de vil gå på do der hvor det er kjente lukter og er trygt for dem. jeg gikk ut med Mike hver time, og han var faktisk 5 måneder før han ble 100% husren, har også hørt at hannvalpene kan bruke litt lenger tid enn tispene på å bli husrene, du må nok bare smøre deg med tålmodighet og fortsette å rose han når han gjør det ute og ikke lage noe hysteri når han gjør det inne. Da vil han ikke gjøre fra seg i nærheten av deg (som tidligere nevnt her)

Lykke til ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde fått med meg det at valper ikke vil spre lukten sin, er derfor jeg er ute ofte. (oftere en hver time stort sett)

Jeg har vært rolig og tålmodig, men da det ble oppdaget at senga er toalett ble jeg litt forvirra.

Men har forstått det sånn at flere av hans søsken gjør det samme.

Hanner er ofte tregere enn tisper.

Og Terriere er vist trege også.

Oppdretter sa det kan hende det tar 10 mnd å få dem renslige...

Så er bare å være tålmodig.

Lurte bare på om det var noen gode ideer jeg ikke har fått med meg som kan hjelpe oss litt på vei.

Spesielt det at han tisser i senga...

Det blir ellers færre og færre uhell inne, så det er kjempe fint.

Vi startet før turen på plassen hans, så tur, så plassen hans.

Nå er det tur, så plassens hans.

og det kommer oftere og oftere at han går på do ute. (passer på å gå litt lengre turer enn hagen når vi vet det skal skje noe...)

Så roser vi masse.

Når han er på do nå kikker han opp på godbitlomma, er så søt at.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Fjern mulighetene for å tisse i sin og din seng enkelt og greit.

Steng soveromsdøra, valpen trenger ikke å sove i sengen og om han synes at det er der han skal tisse så bør soverommet bli off limit en periode.

Lukk burdøra når han ikke er inne i buret. Og dersom du har han i buret om natte med lukket dør så bør du finne en annen løsning en periode. F.eks. vindfanget eller gangen som ryddes valpesikkert.

Legg en avis foran utgangsdøra som han kan tisse på da blir det lettere for deg å løpe etter å ta han ut når han må på do også fordi du lettere ser at han går i den retningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når det gjelder tissing i senger og møbler må du gå hardt til verks. All tilgang til familiens møbler og senger må blokkeres, og du bør like greit først som sist kaste hundesenger som ikke enten kan kokvaskes i maskin (det kan de færreste), eller klorvaskes (det kan du gjøre med f eks plast"baljer").

Skaff en haug med gode vetbeds, kokvask dem (med rikelig såpe og skyllemiddel, forvask og ekstra skylling) straks det har vært et uhell, og vask underlag/gulv hvor tisserester kan ha nådd gjennom med klorvann. Dessverre er vanen med å gjøre fra seg i egen seng svært vanskelig å komme til livs, og den eneste måten å gjøre det på er å være ekstremt nøye med renhold/vask, og raskt ute når "uhellet" har skjedd. (Helst bør du være i forkant av slike "uhell", faktisk).

Lykke til.

"Lotta"

PS: "Skinnsenger" (biabed, antagelig?) blir hverken luktfrie eller "rene" av å vaskes med grønnsåpevann, tiss trenger inn i sømmene og inn i skumgummien under, og lukta sitter der for bestandig. Til valper er det vel så greit å kjøpe/bruke solide pappesker el lign, inntil valpen er både renslig og ferdig med tannfellinga.

DS

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da er det på tide å skaffe ny seng.

pappkasser er ikke så dumt.

Avis med døra og utenfor døra har vi!

de brukes flittig.

Skal rydde bort sengene, ha bare en, som jeg kan følge litt mer med på.

Det har ikke vært noen uhell i dag...

klor bruker jeg innimellom på gulvene, som hovedvask, men kan fint bruke det oftere.

Biabed har dyna på, så håper selve senga er luktfri, men det er den sikkert ikke da...

Men takk for mange gode svar.

Håper jeg får slutt på dette problemet.

Han får masse, masse ros når han tisser ute.

Til tross for hund på besøk i dag har vi ikke hatt uhell inne, når hun tisser ute, gjør han det å, og får masse ros!

Håper vi er på rett spor!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...