Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikker


Guest Maritus

Recommended Posts

Guest Maritus
Skrevet

Jeg vet ikke helt hva klikkert er. Har hørt at det er en tringssak, men vet ikke helt.

Noen spørsmål om det:

  • Hva brukes det til
  • Hva slags resultater får man av det
  • Er det nyttig
  • Hvordan ser en klikert ut (hvis det er en ting da)?
  • Hvordan brukes det
  • Mere jeg burde vite??

Skrevet

Du kan lese masse om klikker og klikkertrening på canis. www.canis.no (hm....? Er dette lov?)

Og du, det heter klikker, ikke klikkert... :o

Skrevet

http://www.canis.no/nettbutikk/omtale.php?id=850

Her er det en bok som kan lære deg litt...

Klikker er en liten dings (som den på bildet til føste svaret du fikk) som gir et litt skarpt klikk, når du trykker på den. Når du gir hunden en godbit og klikker i det godbiten treffer ganen til hunden, vil den ganske fort forstå at når den hører klikket, vanker det en godbit. Slik kan du snart klikke når hunden gjør noe du ønsker, for så å gi den en godbit. Du betinger altså forsterkeren til klikkelyden.

Det er lettere å time (være presis) med klikker, enn med godbitformidling og dermed er du sikrere på at du faktisk forsterker riktig atferd. For eksempel: Du ønsker å lære hunden å sette seg: Med klikker kan du klikke i det hunden setter seg. Med stemmen, eller godbitformidling, kan det hende at hunden har satt seg og kanskje har begynt å løfte bakbeinet for å klø seg før du får rost og - eller gitt godbit. Dermed får du kanskje en hund som blir kjempeflink til å klø seg, men ikke kan sette seg på instruks. :rolleyes:

Dette er jo litt satt på spissen og som noen her er flinke til å presisere, er klikkertrening en hel filosofi, men prinsippene rundt klikkerbruk er relativt enkle! Det er heller ikke farlig å bruke klikker til innlæring av enkelte momenter, eller i enkelte faser av treningsprossessen. Det som er viktig, er å bruke den riktig når du først gjør det!

Guest Maritus
Skrevet
Du kan lese masse om klikker og klikkertrening på canis. www.canis.no (hm....? Er dette lov?)

Og du, det heter klikker, ikke klikkert... :)

Hvet det! Det ble en skrivefeil :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...